داخلی صفحه فارس مطالب داخلی
 
شهید عبدالله اسکندری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
زندگی نامه شهید مدافع حرم اهل بیت(علیهم السلام)، سردار بی سر، شهید جاویدالاثر، حاج عبدالله اسکندری؛ مدیرکل اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس
 
در پانزدهم فروردین سال 1337 در محله قدیمی قصرالدشت متولد شد . پدرش نام او را عبداله نهاد او فرزند دوم خانواده بود تحصیلات ابتدایی را در مدرسه عبدالرحیم برهان واقع در قصردشت گذراند تا کلاس ششم ابتدایی ادامه داد و بعد از آن به دلیل مشکلات مالی نتوانست ادامه تحصیل دهد و از آنجاکه احساس مسئولیت می کرد . در جهت تأمین مخارج دو خواهر و دو برادر کوچکترش تصمیم گرفت کار کند . ابتدا وارد مغازه قنادی شد و به عنوان شاگرد مشغول به کار شد چون پدرش مریض و از کار افتاده بود مجبور به تامین مخارج خانواده شد برادر کوچکترش اسداله هم بعد از اتمام دوره راهنمایی به او کمک کرد و با هم کار می کردند تا اینکه توانستند کارگاه قنادی دایر کنند و مستقل شوند .

قبل از انقلاب همزمان با شروع تظاهرات و راهپیمایی اعلامیه های حضرت امام خمینی را پخش می کردند حتی چند بار ساواک تعقیبشان کرده بود و خوشبختانه نتوانسته بودند دستگیرشان کنند و شبها در تظاهرات شرکت می کردند .
عشق و علاقه خاصی به حضرت امام خمینی داشت و خانواده و اقوام را هم از انقلاب و امام آگاه می کرد بعد از پیروزی انقلاب در سال 59 درگیری هایی که در کردستان شکل گرفته بود و پس از آموزش مختصر ایشان داوطلبانه خود را به کردستان رساند .

با شروع جنگ تحمیلی تصمیم گرفت که به جبهه برود او با همراه یکی از دوستانش به نام جمشید غنی به آموزش رفتند و با هم اعزام شدند .
در 8 سال دفاع مقدس مسئولیت های مختلفی داشتند و چندین بار مجروح شدند و به درجه جانبازی نائل شد.

در طول روزهایی که در جبهه بودند تصمیم گرفتند که ادامه تحصیل بدهند دوران راهنمایی را به صورت غیر حضوری در اهواز گذراندند دوران دبیرستان را در مدرسه ایثارگران در شیراز به اتمام رساندند .

بعد از مدتی در دانشگاه امام حسین (ع) در رشته جغرافیا قبول شدند و مدرک لیسانس خود را با موفقیت اخذ کردند و در سال 69 دوره آموزشی دانوس ( که معادل فوق لیسانس است ) را گذراندند .

بعد از امضای قطع نامه و پایان جنگ تحمیلی به عنوان مسئول معاون فرماندهی تیپ 47 سلمان منصوب شد و بعد از یک سال به عنوان فرماندهی تیپ 42 قدر .

3 سال سال را در اراک گذراندند در طی این 3 سال ترفیع درجه پیدا کردند و در آنجا درجه سرداری به ایشان دادند . بعد از اتمام 3 سال به شیراز برگشت فرماندهی تیپ 46 امام هادی (ع) را در کوار پیشنهاد دادند که 4 الی 5 سال طول کشید و بعد از آن پیشنهاد سازمان بنیاد شهید وامور ایثارگران را دادند ایشان این مسئولیت را نمی پذیرفتند و می گفتند می ترسم تنوانم درست از عهده این کار بر بیایم ولی بنا بر اصرار دوستان این مسئولیت را پذیرفتند که 4 سال طول کشید.

یکی از همکاران در بنیاد جمله زیبایی را در وصف ایشان می گفتند : ( ریاست گریز و مسئولیت پذیر بودند ) ایشان به همسرشان می گفتند که در طول این سالها هیچ وقت تصمیم نگرفتم که کجا باشم و کجا خدمت کنم همیشه از مافوقم دستور گرفتم و هیچ وقت دوست نداشتم مسئولیتی داشته باشم ولی وقتی مسئولیتها را هم می پذیرفتم سعی می کردم به نحو احسنت آن را انجام دهم .

بعداز اتمام کار در بنیاد شهید بازنشسته شدند ولی این بازنشستگی معنایش این نبود که کارهایش تمام شده بود نه تازه این اول راه بود آن انتظاری که برای شهادت می کشید آن آرزوی 8 ساله که برایش جنگید و خداوند وعده داده بود به ایشان هنوز محقق نشده بود . مدام اخبار سوریه را دنبال می کرد تا اینکه تصمیم گرفتند که به این سفر بروند خانواده را در جریان گذاشت و گفت انتظار این را دارم که به هیچ کس نگویید بعد از مراسم اعتکاف به سوریه اعزام شدند . تا اینکه در تاریخ یکم خرداد ماه سال 93 در سوریه به دست داعشیان تکفیری به شهادت رسیدند.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد

مسئولیت ها در دوران دفاع مقدس :
عمليات خيبر ( فرمانده سپاه لار)
عمليات بدر ( چانشين فرمانده گردان )
عمليات والفجر8 (جانشين رئيس ستاد تيپ الهادي )
عمليات کربلاي 1،3،4،5،8 (رئيس ستاد تيپ الهادي)
عمليات والفجر 10 (جانشين فرمانده تيپ مهندسي )
عمليات بيت المقدس 4 (جانشين فرمانده تيپ مهندسي )
عمليات بيت المقدس 7 (جانشين فرمانده تيپ مهندسي )
عملات غدير (جانشين فرمانده تيپ مهندسي )

مسئوليت ها :
تک تيرانداز
تيربارچي
فرمانده گروه اطلاعات و شناسايي
جانشين گردان پياده
فرمانده گردان پياده
فرمانده سپاه لار
فرمانده گردان مهندسي رزمي
رئيس ستاد تيپ مهندسي رزمي 46 امام هادي عليه السلام
فرمانده تيپ 46 امام هادي عليه السلام
فرمانده مهندسي رزمي قرارگاه مدينه منوره
فرمانده تيپ مهندسي 42 قدر
فرمانده مهندسي رزمي جبهه مقاومت
عرصه هاي سازندگي
شرکت موثر در احداث سد کرخه
احداث جاده نيريز - مرودشت - اقليد - شهرک امام هادي ع قير وکارزين
طرح توسعه نيشکر هفت تپه - دعبل خزاعي
اجراي طرحهاي پدافندي عامل و غير عامل در منطقه دريايي (سواحل و جزاير )
اجراي طرحهاي سد و ممانعت در مناطق مرزي جنوب
اجراي احداثات پادگاني ( تيپ امام هادي کوار - تيپ سلمان سبزوار -  42 قدر
اجراي پروزه لايروبي رودخانه هيرمند زابل
کد مطلب: 205286
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور