توسط سردار انصاری انجام شد:
ارائه راهکارهای شش گانه برای صیانت ایثارگران در برابر آسیب‌های اجتماعی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: غربالگری، آموزش، توجیه، توانمندسازی، مراقبت دائمی و ارائه مشاوره‌های تخصصی از جمله راه‌ کارهایی است که باید با به کار بردن آن‌ها، از ایثارگران در برابر آسیب‌های اجتماعی حفاظت و صیانت کرد.
ارائه راهکارهای شش گانه برای صیانت ایثارگران در برابر آسیب‌های اجتماعی
 
به گزارش «ایثار»، سردار محسن انصاری روز جمعه 20 مردادماه در همایش سازمان روانشناسان و مشاورین ایثارگر سراسر کشور با اشاره به پیش رو بودن 26 مرداد سالروز بازگشت آزادگان به کشور و گرامی داشت این روز گفت: بازخوانی فرآیند بازگشت آزادگان به کشور و نامه‌های رد و بدل شده بین دو کشور ایران و عراق برای این کار، اقتدار کامل جمهوری اسلامی ایران را در این موضوع نشان می‌دهد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت صیانت از سرمایه‌های اجتماعی ایثارگران در برابر آسیب‌های اجتماعی گفت: فلسفه تأسیس بنیاد شهید به دستور امام خمینی (ره) تکریم و عزتمندی ایثارگران و صیانت از این جامعه است تا این سرمایه مهم حفظ شود و در زمان مناسب بتوانند از ارزش‌های انقلاب، قدرتمندانه دفاع نمایند.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران یکی از مسائلی که می‌تواند باعث اخلال در تکریم و عزتمندی ایثارگران شود را آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: بی‌شک جامعه ایثارگری بزرگترین و مهم‌ترین سرمایه اجتماعی نظام است و با حفظ سلامت و حفاظت و صیانت از این جامعه در مقابل آسیب‌های اجتماعی باعث می‌شویم نظام جمهوری اسلامی قدرتمند بماند.
دکتر انصاری افزود: حفاظت و صیانت از جامعه ایثارگری در برابر آسیب‌های اجتماعی رو به افزایش، هم برای خود این جامعه و همچنین برای جامعه کل موضوع مهمی است که همه دستگاه‌های نظام باید به آن توجه داشته باشند. امروز جامعه ایثارگری در عین حالی که بخش‌های مهمی از مدیریت فنی و اجرایی و اجتماعی و فرهنگی کشور را در دست دارند، اما بخشی از این جامعه نیز در معرض آسیب قرار دارند که از مهم‌ترین این عزیزان، جانبازان گرانقدر اعصاب و روان و والدین سالمند شهدا هستند.
وی با اشاره به پایین بودن میزان آسیب‌های اجتماعی در بین جامعه ایثارگری در مقایسه با جامعه کل گفت: در بسیاری از زمینه‌ها میزان وجود آسیب اجتماعی در بین ایثارگران نصف میزان آن در سطح جامعه کل است.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد از پیشگامان حوزه مددکاری، روانشناسی و مشاوره است، گفت: در حال حاضر 88 مرکز مشاوره بنیاد با بیش از 750 مشاور و 800 مددکار در سراسر کشور خدمت ارائه می‌نماید که در سال به بیش از 244 هزار نفر از ایثارگران را پذیرش می‌کنند.
دکتر انصاری تأکید کرد: حجم، سرعت شکل‌گیری، تنوع و شکل آسیب‌های اجتماعی هر روز تغییر می‌کند و همه ما لازم است متناسب با این آمادگی پیشگیری و مقابله را داشته باشیم در همین راستا مراکز دانشگاهی علمی کاربردی بنیاد شهید و امور ایثارگران در رشته‌های مددکاری، روانشناسی و طب سالمندی، واحدهای لازم و سرفصل های حوزه مشاوره و روانشناسی را به دانشجویان و کارمندان خود ارائه می‌دهند.
وی در ادامه به ارائه راهکارهایی برای پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی بین ایثارگران پرداخت و گفت: غربالگری، آموزش، توجیه، توانمندسازی، مراقبت دائمی و ارائه مشاوره‌های تخصصی از جمله راه‌کارهایی است که باید با به کار بردن آن‌ها، ایثارگران را مقابل آسیب‌های اجتماعی صیانت و حفاظت کرد.
 قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به شبکه معتمدین معین گفت: این شبکه 12 سال پیش راه اندازی شده و تشکل‌های مختلفی در زیر مجموعه آن شکل گرفت که یکی از آنها شبکه روانشناسان است که با کمک گرفتن از آن‌ها می‌توان در جهت موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی ایثارگران گام‌های مؤثری برداشت.
سردار انصاری در پایان گفت: با توجه به نگرانی در بحث سالمندی و مشکلات روحی و روانی ایثارگران، کنگره بین‌المللی سالمندی با تمرکز بر موضوع PTSD با حضور متخصصین داخلی و خارجی در مهرماه سال جاری در تهران توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
کد مطلب: 214155