داخلی صفحه یزد خبر
 
عراقی‌ها می‌گفتند تو دیگر چه رزمنده‌ای هستی که ریش نداری / امروزه آزادگان و جانبازان به حاشیه رانده‌شده‌اند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۳
آزاده یزدی با اشاره به خاطرات اسارت در اردوگاه‌های عراق گفت: در اسارت به واسطه سن کمی که داشتم عراقی‌ها دائم به من‌ گیر می‌دادند تو دیگر چه رزمنده‌ای هستی که ریش نداری.
عراقی‌ها می‌گفتند تو دیگر چه رزمنده‌ای هستی که ریش نداری / امروزه آزادگان و جانبازان به حاشیه رانده‌شده‌اند
 
به گزارش خبرگزاری فارس، 26 مردادماه یکی از روزهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است؛ روزی که فرزندان غیور این مرزوبوم باغیرت مثال‌زدنی پس از تحمل سال‌ها دوری از میهن و خانواده خود، به میهن خود بازگشتند.
محمدعلی طاهری نژاد یکی از این آزادگان دفاع مقدس است که 10 سال از عمر خود را در اسارتگاه‌های تنگ و تاریک بعثی‌ها گذرانده است.
وی در مصاحبه با خبرنگار فارس در یزد در خصوص خاطرات خود از دوران اسارت گفت: در 20 دی‌ماه 1359 بود که همراه با نیروهای مختلف مردمی در عملیات نصر حضور داشتیم که به دلیل خیانت عوامل نفوذی و پس‌مانده‌های دوران رژیم ستم‌شاهی عملیات لو رفت و متأسفانه 200 نفر به شهادت رسیدند و من که در آن زمان که 17 سال داشتم در ساعت 6 صبح همراه با 90 نفر از هم‌رزمانم به اسارت نیروهای بعثی عراق درآمدیم.
طاهری‌نژاد افزود: شرایط حاکم بر اردوگاه اسرا بسیار سخت بود و با فرازوفرودهای تلخ و شیرین فراوانی همراه بود؛ البته در این میان، رنج‌هایی که زنان ایرانی در اسارت متحمل شدند نیز فراموش ناشدنی است به‌طوری‌که تاریخ هنوز هم از گفتن آنچه بر این زنان دلاور گذشت، ناتوان است.
این رزمنده پرتلاش سال‌های دفاع مقدس تصریح کرد: با شروع جنگ تحمیلی و تجاوز ناجوانمردانه رژیم بعث عراق به ایران اسلامی، شهرها و روستاهای مرزی در زیر آتش توپخانه دشمن قرار گرفت که در این میان زنان زیادی با اسارت بعثی‌ها درآمدند؛ تلخی ماجرا این بود که غیرت مردانگی و علی وار رزمندگان اسلام حضور زنان را در اردوگاه را نمی‌توانست در خود بگنجاند؛ و دائماً در این راستا با عراقی‌ها درگیر می‌شدیم و محصول این درگیری‌ها شهادت برخی از اسیران دربند عراقی‌ها بود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم قرآنی میبد خاطرنشان کرد: در دوران اسارت بسیار منظم و با برنامه روزگار می‌گذراندیم به‌گونه‌ای که حتی برای انجام برخی امور وقت کم می‌آوردیم. ما در آن دوران هم به خودسازی می‌پرداختیم چه ازنظر علمی و چه ازنظر معنوی و هم برنامه‌های فرهنگی و انقلابی داشتیم و دائماً در این راستا با عراقی‌ها درگیر می‌شدیم.
طاهری‌نژاد ادامه داد: تلخ‌ترین خاطره ما در دوران اسارت فوت امام (ره) بود؛ امام تمام قلب و روح و وجود ما را اشغال کرده بود؛ مدتی در اردوگاه شرایط سختی حاکم شد طوری که خود نیروهای عراقی هم دیگر کاری به ما نداشتند و از این وضعیت به وجود آمده ترسیده بودند.
وی یکی دیگر از اتفاق‌های تلخ آن دوران را پذیرش قطعنامه 598 عنوان کرد و افزود: زمانی که پذیرش قطعنامه از طریق رادیو عراقی‌ها پخش شد آن‌ها به‌قدری خوشحال بودند که بسیار شادی و پای‌کوبی می‌کردند اما برخلاف آن‌ها ما بسیار ناراحت و اندوهگین بودیم. آن‌ها وقتی ناراحتی ما را می‌دیدند تعجب می‌کردند که چرا ما ناراحت هستیم و باید خوشحال باشیم از اینکه جنگ تمام‌شده اما ما دوست نداشتیم که شرایط این‌گونه خاتمه پیدا کند که امام ما از شدت ناراحتی قبول قطعنامه از نوشیدن جام زهر برای من کشنده‌تر است را به کار ببرد؛ چراکه آزادی همراه با غصه رهبری از هر ذلتی بیشتر بود.
طاهری‌نژاد خاطرنشان کرد: در یک‌کلام می‌توان گفت رمز موفقیت ما در اسارت، عشق به حضرت امام بود که بسیار وحدت‌آفرین بود؛ یعنی همان‌طور که در جبهه‌های جنگ، عشق به امام باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شد، این عشق از اول تا آخر اسارت هم موجب انسجام بچه‌ها، روحیه گرفتن آن‌ها و استقامتشان می‌شد که به‌نوعی انقلاب ما را هم به دنیا معرفی می‌کرد.
این آزاده سرافراز یزدی ادامه داد: من در اسارت سنی کمی داشتم و مسلماً در آن زمان ریش هم نداشتم عراقی‌ها دائم به من‌ گیر می‌دادند تو دیگر چه رزمنده‌ای هستی که ریش نداری در جواب آن‌ها گفتم خدا را شاهد است که خانوادگی همه ما ریش نداریم که در آن حالت به خنده افتادند و من را شکنجه کردند.
وی در خصوص احساس خود در زمان خبر آزادی اذعان کرد: زمانی که خبر آزادی را اعلام می‌کردند صبح چهارشنبه بود و من برای حضور در کلاس شیمی حاضر می‌شدم؛ دیگر نظم و ترتیب اردوگاه‌ها به‌هم‌خورده بود و به‌مانند سابق نبود. هم خوشحال بودیم و هم نگران؛ چراکه چندین بار چنین اطلاعیه‌هایی به‌دروغ صادرشده بود؛ سرانجام در تاریخ سی‌ام مردادماه سال 61 به خاک وطن بازگشتیم و با استقبال بی‌نظیر مردم روبه‌رو شدیم.
این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به اینکه پاسداری از ارزش‌های اسلامی و انقلابی از اولویت‌های اول رزمندگان است، خاطرنشان کرد: آزادگان در زمین اسارت در عمل نشان دادند که هر جا نقش دین و آموزه‌های دینی در میان باشد عزت ملی رخ‌داده است و به شکست دشمنان انجامیده است.
طاهری‌نژاد خطاب به مسئولین خاطرنشان کرد: من با چشم خود رشادت‌ها و فداکاری نوجوان و جوانانی را دیدم که می‌توانستند بدون در نظر گرفتن جنگ، زندگی راحتی داشته باشند؛ ولی در حال حاضر این آزادگان و جانبازان هستند که به حاشیه رانده‌شده‌اند.
کد مطلب: 215569