دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای منا برگزار شد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۰
دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای منا (لاله‌های سفید) با حضور نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای منا برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای منا (لاله‌های سفید) روز شنبه 11 شهریور با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، معاونان و مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از خانواده‌های شهدای منا، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، به همت معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این کنگره با بیان اینکه فریضه حج یکی از مهمترین رویدادهای سالیانه مسلمانان است، گفت: بدون شک مدیریت چنین رویدادی در برابر راهپیمایی 20 میلیونی اربعین بسیار آسان‌تر است، اما همواره شاهد بروز فجایع و حوادث گوناگون در ایام حج بوده‌ایم.
علاءالدین بروجردی افزود: در سال 1366 در مراسم برائت از مشرکین، ماموران عربستان به زائران حمله‌ور شدند. همینطور در سال‌های 69، 74، 75، 78و 83 شاهد بروز حوادث خونباری بودیم. مدیریت جمعیت حجاج کار دشواری نیست، بلکه این مساله نیازمند هوشمندی، مدیریت و درایت است.
وی با اشاره به اینکه سال 94، ماموران باتجربه عربستان درگیر جنگ با کشور یمن بودند، گفت: حضور این ماموران در یمن ظلم مضاعفی است و در نبود این ماموران، افرادی تازه کار مدیریت را بر عهده داشتند. آن‌ها برخوردی غیراخلاقی با زائران داشتند و بدون برنامه‌ریزی فعالیت‌هایی را انجام دادند که منجر به فاجعه شد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: دولت عربستان باید پاسخگوی فاجعه منا باشد و کشور که ما همواره بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تاکید کرده است. فاجعه منا مساله ساده‌ای نیست و نباید در مقابل این فاجعه تلخ ساکت بود و همه در رابطه با این فاجعه مسئولیت دارند.
بروجردی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در زمان فاجعه منا گفت: نهیب رهبر معظم انقلاب در نوشهر تاریخ‌ساز بود، زیرا باعث تغییر شرایط مذاکره مسولان کشورمان با عربستان شد و لحن عربستانی‌ها تغییر کرد که در نهایت منجر به انتقال پیکرهای شهدای ایرانی فاجعه منا شد، در حالی که هیچ کشوری نتوانست پیکرهای شهدایش را تحویل بگیرد.
حجت الاسلام محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز هدف از برگزاری این مراسم را عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم جلوگیری از فراموش شدن فاجعه منا و همچنین تقدیر از خانواده‌های معظم شهدای منا عنوان کرد.
در این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین شهیدی از خانواده شهیدان محسن حاج حسنی کارگر، داود موسوی، مرجان نازقلیچی، غضنفر رکن آبادی، ابوالقاسم خلیلی، عمار میرانصاری، مردان احمدی، مصطفی مرتضایی، قیصر علی حیدری و حسن افشون تقدیر شد.
همچنین در این کنگره از فرهنگ اعلام شهدای منا و مجله شاهد یاران ویژه نامه شهدای منا رونمایی شد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 217520