داخلی صفحه یزد خبر
 
اسارت در اردوگاه بعثی‌ها، دوران شکوفایی استعدادها بود
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۰
یک آزاده هشت سال دفاع مقدس امیدواری، صبر و استقامت را مهمترین ویژگی اسرا در دوران اسارت دانست و گفت: امیدوار کردن بیش از پیش مردم به ارزش‌های انقلاب اسلامی یکی از مهمترین رسالت‌های مسئولان اجرایی و مدیریتی نظام است.
اسارت در اردوگاه بعثی‌ها، دوران شکوفایی استعدادها بود
 
به گزارش ایسنا- منطقه یزد، انقلاب اسلامی ایران از جمله نظام‌های جهان است که با وحدت کلمه و ایثار رزمندگان اسلام به ثمر رسیده است.هشت سال دفاع مقدس یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که به واسطه جانفشانی‌های رزمندگان، شهدا و اسرا، تحولی شگرف در حوزه سیاسی و اجتماعی جهان ایجاد کرده است.
هر ساله 10 مهر ماه به عنوان روز تجلیل از اسرا نامگذاری شده که این امر فرصت مناسبی برای معرفی ارزش‌ها و ویژگی رزمندگان اسلام که با تحمل سختی‌های اسارت بار دیگر دشمن بعثی را در خاک خود شکست دادند.
«محمدعلی ‌طاهری‌نژاد» یکی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، اظهار کرد: من از اوایل جنگ تحمیلی در جبهه حق علیه باطل شرکت کردم و 10 سال در اسارت رژیم بعثی بوده‌ام.
وی افزود: در سال 59 به همراه نیروهای مردمی و جمعی از معلمان در عملیات نصر با عراقی‌ها درگیر شدیم که دراین درگیری همراه با 90 نفر از همراهانم اسیر شدم .
طاهری‌نژاد گفت: وقتی اسیر شدم 17 ساله بودم که پس از سپری کردن دوران اسارت در شهریورماه سال 69 از اردوگاه موصل آزاد شدیم .
این آزاده دفاع مقدس با بیان این‌که اسارت برای ما دورانی برای شکوفایی استعدادهایمان بود تصریح کرد: باید درنظر داشته باشیم که فضائل اخلاقی همیشه بر زندگی مادی اولویت دارد و باید از استعدادهای خود برای خدمت رسانی به کشور استفاده کنیم .
وی در ادامه به خاطرات دوران اسارت و شکنجه‌هایی که اسرا متحمل می‌شدند اشاره کرد و گفت: شکنجه‌های عراقی‌ها در قالب دو بخش فیزیکی و روحی، روانی انحام می‌شد که شلاق، کشاندن بچه‌ها روی زمین، نگه‌داشتن اسرا در سلول و غذا ندادن نمونه‌هایی از شکنجه‌های فیزیکی است .
طاهری‌نژاد با بیان این‌که فشارهای روحی و روانی بدترین نوع شکنجه‌ای بود که در این دوران متحمل شدیم خاطرنشان کرد: بهم‌زدن مراسم دعا و پخش فیلم‌های مبتذل و مجبور کردن اسرا به دیدن این نوع فیلم‌ها نمونه‌ای از فشارهای روحی و روانی بود .
وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به این‌که مهمترین ویژگی مشترک اسرا، صبر و استقامت آنان بود گفت: بدون شک اگر اسیران روزهای سخت را با امید پیروزی و آزادی تحمل نمی‌کردند، هیچ‌گاه از اردوگاه دشمن زنده بیرون نمی‌آمدند .
این آزاده با اشاره به این‌که اولین و مهمترین هدف دشمن از اسارت رزمندگان، تخلیه اطلاعاتی بود، تصریح کرد: آنان پس از تخلیه اطلاعاتی برنامه دراز مدت داشتند تا به نحوی اسرا را از پا درآورند که دیگر به درد نظام نخورند .
طاهری‌نژاد در پایان با بیان این‌که ما اسرا هیچ حقی برگردن نظام نداریم و در حقیقت این نظام است که برگردن همه ما حق دارد خاطرنشان کرد: توصیه ما به مسئولین این است که ارزش‌های انقلاب اسلامی که مردم برای از خون و زندگی خود گذشتند را به جامعه معرفی کنند و آن طور که شایسته است در مسیر حفظ این ارزش‌ها ایستادگی کنند تا مردم روز به روز به ارزش‌های انقلاب اسلامی امیدوارتر شوند .
 
کد مطلب: 221521