داخلی صفحه یزد خبر
 
استاندار یزد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید کارهای "ماندگار" و "اثرگذار" انجام داد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۲
استاندار يزد در نشست شورای استانی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: در ارتباط با ترويج فرهنگ ايثار و شهادت باید کارهای "ماندگار" و "اثرگذار" انجام داد.
استاندار یزد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید کارهای "ماندگار" و "اثرگذار" انجام داد
 
به گزارش "ایثار يزد" شوراي استاني ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، به رياست " سيد محمد ميرمحمدي" استاندار در سالن زنده ياد حميديای استانداری برگزار شد.
استاندار يزد در اين نشست، ضمن تقدير از زحمات همه دستگاه ها در راه ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در استان، عمل در اين مسير را مستلزم عزم همگاني، آگاهي، واقع نگري و اثربخشي دانست و اجراي برنامه ها را با لحاظ حفظ بيش از پيش حرمت و كرامت شهدا خواستار شد.
" ميرمحمدي" در خصوص پيشنهاد ساخت يادمان شهدا در ورودي شهرها و روستاها كه از سوي مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان ارائه شد، خاطر نشان کرد: به اين امر بايد به عنوان يك ضرورت مداوم و مستمر و اثر بخش نگاه كنيم و به نحوي عمل شود كه منزلت و جايگاه رفيع شهداء در اذهان مردم، به عنوان يك ويژگي خاص تلقي شود.
وي افزود: بايد در ساخت المانهاي ويژه شهدا، از طراحيهاي هنري و برجسته و مفهومي بهره گرفت و به گونه اي عمل كرد كه بينندگان اين المانها در ارتباط با فرهنگ ايثار و شهادت به تفكر واداشته شوند و پيرامون اين مسائل بيانديشند.
استاندار يزد تصريح كرد: در ارتباط با ترويج فرهنگ ايثار و شهادت همواره بايد اين نكته مد نظر ما باشد كه چه كنيم تا اقشار مختلف مردم در مواجهه با نمادهاي ويژه شهدا، پيرامون انگيزه ها، نيات و چشم انداز فكري شهدا تفكر كنند و در وجودشان انگيزه تحقيق و بررسي نسبت به اهداف والاي شهدا ايجاد شود.
عالي ترين مقام اجرايي استان با تاكيد بر لزوم حفظ كرامت و شان والاي شهدا در جامعه افزود: ميتوان به عنوان يكي از راه هاي موثر در امر ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، موزه هاي شهداء را گسترش داد تا هم با بهره گيري از مباحث معماري هنري و طراحي هاي زيبا و اثر گذار، مكان مناسبي براي اين امر در نظر گرفته شود و هم آثار و يادگارهاي شهداء را براي معرفي به نسلهاي امروز و فردا در اين موزه گردآوري كرد و با كمك تكنولوژي روز و هنر هنرمندان به مردم علاقه مند عرضه کرد.
وي خاطر نشان کرد: همينكه ما بتوانيم انگيزه بازديد از اين اماكن را در ذهن و جان مردم ايجاد كنيم، به گونه اي فرهنگ ايثار و شهادت را ترويج كرده ايم
" ميرمحمدي " در ادامه ضمن موافقت با احداث يادمانهاي شهداء در ادارات و نهادهاي مختلف استان خواستار طراحي زيبا، اثر گذار و جانمايي مناسب براي نصب اين يادمانها با رعايت حرمت و شان شهداء والامقام شد.
استاندار يزد تصريح كرد: ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در ميان مردم، بايد با ايجاد سوال در ذهن و جان شهروندان پيرامون اين مفاهيم ارزشمند همراه  باشد و آنگاه كه بتوانيم با مجموعه اين عملكردها، ذهن نسل جديد را به سمت پرسشگري و تحقيق پيرامون اين مفاهيم جذب كنيم و از دلزدگي در اين خصوص جلوگيري كنيم، در ترويج اين ارزشها موفق بوده ايم.
وي افزود: در سطح مدارس نيز ميتوان در قالب برنامه هاي جذاب و هنري ، دانش آموزان با فرهنگ ايثار و شهادت آشنا نمود و روحيه دفاع از اسلام و كشور و ارزشها را در وجودشان تقويت كرد كه اين امر نيز مستلزم فضاسازي مناسب ذهني و فيزيكي است.
رييس شوراي استاني ترويج فرهنگ ايثار و شهادت استان خاطر نشان كرد: بايد از تمامي ظرفيتهاي موجود در محلات نظير حسينيه ها، تكايا و مساجد براي ترويج صحيح و اثر بخش ارزشهاي نهفته در مفاهيم ارزنده شهيد و شهادت بهره گيريم و تا آنجا كه ممكن است اجراي اين برنامه ها را به جوانان بسپاريم تا همين امر انگيزه بيشتري براي جذب ديگر جوانان به اين مفاهيم ايجاد كند.
" ميرمحمدي " در پايان با بيان اين نكته كه " فرهنگ ايثار و شهادت را بايد با تبيين ويژگيهاي حقيقي شهداء  براي مردم ترويج كرد افزود: در همه برنامه ها و اهدافي كه پيرامون ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در استان مد نظر داريم، بايد به دو نكته اساسي، " ماندگاري و تداوم" اين برنامه ها و " تاثير گذاري و اثر بخشي" آن در ارتباط با جامعه توجه كنيم چرا كه اگر اين دو موضوع تحقق نيابد، نشانگر اين است كه بايد روشهاي موجود در اين حوزه را مورد بازبيني قرار دهيم.
گفتني است در پايان اين نشست، ايجاد كارگروهي جهت ايجاد مقدمات و برنامه ريزي به منظور تهيه و ساخت سريال تاريخ انقلاب اسلامي در استان يزد، به تصويب رسيد.
کد مطلب: 223726