داخلی صفحه گیلان خبر
 
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان:
برگزاری جشنواره تخصصی ایثار اجتماعی را در دستور کار داریم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۵
عبدالله پاکاری روز چهارشنبه 19 اردیبهشت در چهارمین شورای منطقه یک کشوری معاونین فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با تاکید بر لزوم تبادل نظر، همفکری، هم اندیشی و استفاده از تجربیات یکدیگر به منظور ارتقای کمی و کیفی برنامه های فرهنگی،اظهار کرد: مباحث و فعالیت های فرهنگی در کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
به گزارش ایثار گیلان،پاکاری با اشاره به هجمه های فرهنگی دشمنان اسلام و انقلاب علیه اصول و مبانی فکری و عقیدتی ملت ما و ارزش های نظام، افزود: فرمایشات امام و رهبری و توصیه های بزرگان دینی چراغ راه ما در امور فرهنگی است. رهبر انقلاب فرهنگ را مهمتر از اقتصاد دانستند و صراحتا مطرح فرمودند که اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ میسر نیست.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان، با بیان اینکه امروزه بسیاری از آسیب های اخلاقی و اجتماعی ناشی از فقر فرهنگی است، عنوان کرد: جامعه هدف بنیاد شهید همانند سایر اقشار جامعه درگیر صدمات فرهنگی و آسیب های اجتماعی موجود در جامعه می شوند لذا ما در بنیاد شهید اعتقاد داریم که برنامه های فرهنگی می تواند مکمل سایر فعالیت های تخصصی ما باشد، زیرا اگر به زیرساخت های فکری جامعه نپردازیم، فعالیت های تخصصی ما نیز اثرگذار نخواهد بود.
این مقام مسئول، با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به خانواده های شاهد و ایثارگر، خاطرنشان کرد: متولیان فرهنگی باید آراسته به اخلاقیات بوده و در حوزه فرهنگ خلاقیت و نوآوری داشته باشند، زیرا کار فرهنگی حساسیت خاص خودش را دارد و به نسبتی که رفتار فردی و اجتماعی پیچیده تر می شود، فعالیت های فرهنگی ما هم باید خلاقیت و پیچیدگی داشته باشد لذا نیازمند شناسایی نیازهای جامعه هدف به اقتضای زمان و مکان هستیم.
وی خواستار بهره مندی از کلیه ظرفیت های فرهنگی موجود شد و گفت: کار فرهنگی باید در تعامل با سایر مراجع و منابع صورت بگیرد و نمی توانیم جزیره ای کار کنیم. جامعه ایثارگری یک ظرفیت فرهنگی فوق العاده است که اگر از آن غفلت کنیم، خسران می بینیم. همچنین ظرفیت های قانونی خوبی در برنامه ششم پیش بینی شده که در حوزه فرهنگ راه گشاست.
پاکاری، با اشاره به نقش بنیاد شهید در نهادینه سازی فرهنگ عمومی، یادآور شد: بنیاد شهید و امور ایثارگران در قبال ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مسئولیت خطیری برعهده دارد. در واقع رسالت ماست که از امانت به یادگار مانده از شهدای عزیز به نحو احسن پاسداری کنیم و آن را به نسل های آینده که جنگ و جهاد و شهادت را ندیده اند، اما تشنه فراگیری معارف دینی و آشنایی با سیره و ارزش های شهدا هستند، بسپاریم.
وی اجرای برنامه های فرهنگی در قالب هنر از حیث گسترده مخاطبان را بسیار اثرگذار دانست و عنوان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان در این عرصه اهتمام ویژه ای دارد. رویکرد برنامه های ما با سلایق روز مخاطبان همخوانی داشته باشد و از فعالیت های یکنواخت و کلیشه ای بپرهیزیم.
مدیرکل بنیاد گیلان، با بیان اینکه فعالین قرآنی ما از یک هزار و 500 نفر به حدود 4 هزار نفر رسیده است،خاطرنشان کرد: سال گذشته برای نخستین بار حائز مقام سوم کشوری در مسابقات قرآنی شاهد و ایثارگر شدیم. همچنین طی دو سال گذشته تولیدات فرهنگی خوبی اعم از تالیف کتاب و تولید نرم افزار در حوزه ایثار و شهادت داشتیم.
پاکاری، با اشاره به برگزاری 940 یادواره شهدای گیلان در سال 96، متذکر شد: برگزاری جشنواره تخصصی ایثار اجتماعی را در دستور کار داریم. تلاش داریم مقوله ایثار اجتماعی را به فرهنگ ایثار و شهادت پیوند بزنیم تا هر کسی هر نوع خدمتی به همنوعان ارائه می دهد، صبغه ایثار داشته باشد.
وی برپایی نمایشگاه های تخصصی از آثار شهدا، اجرای مدرسه خلاقیت و ایده پردازی برای فرزندان شاهد و ایثارگر، برگزاری مسابقه «نامه ای به یک شهید» و راه اندازی کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت را از اهم فعالیت های بنیاد شهید گیلان طی سال های اخیر دانست و تاکید کرد: برای نخستین بار جشنواره فرهنگی و هنری شاهد و ایثار را در استان گیلان برگزار کردیم که مورد استقبال جامعه هدف قرار گرفت.
"انتهای پیام"

کد مطلب: 245298
 


 
 
روز پرستار و همسر جانبازان
 

نرگس جلیلی، مشاور امور بانوان شاهد و ایثارگر ...