پاسخ به سوالات حقوقی کاربران سایت ایثار-1
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱
معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها جهت بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. این پرسش ها و پاسخ ها علاوه بر پایگاه اطلاع رسانی ایثار در کانال این سایت در پیام رسان سروش نیز منتشر می شود:
سؤال: اینجانب قبل از سال 80 در شرکت ... مشغول به کار بودم و در سال 96 بازنشسته شده‌ام. چون کار آن شرکت جزو مشاغل سخت و زیان‌آور بوده و طبق قانون باید 4% را کارفرما پرداخت کند متأسفانه پرداخت نکرد و بنده با توجه به مشکلات موجود خودم پرداخت کردم. آیا در این رابطه من می‌توانم به مراجع زی ربط شکایت و احقاق حق نمایم؟ بنده را راهنمایی کنید. لازم به ذکراست که بنده جانباز هستم. با تشکر
پاسخ: اگرچه طبق ماده (۳۷) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل در بخش غیردولتی مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی از پرداخت سهم کسورات بازنشستگی معاف هستند و پرداخت آن به عهده دولت است، لیکن چنانچه کارفرما نسبت به پرداخت سهم حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور اقدام ننموده است ایشان می‌توانند به شورای حل اختلاف کارگری مستقر در ادارات کار مراجعه و دادخواست خود را ارائه نمایند.
 
سؤال: سلام و خسته نباشید. پدر من با وجود سابقه جبهه 5 یا 6 ساله به علت حساسیت شغلی فقط دارای سابقه 11 ماه رزمندگی می‌باشد. تاکنون برای ثبت سابقه 11 ماه رزمندگی اقدام نکرده اما مدارک موجود است و صحت مدارک از طریق سپاه استان تأیید شده و متناسب با سابقه جبهه ابوی، کسری خدمت دریافت کرده‌ام. حال سؤال این است که 1- برای ثبت سابقه جبهه پدر باید چه اقداماتی انجام داد؟ 2- آیا با این سابقه رزمندگی، وام یا تسهیلات مسکن به ایشان تعلق خواهد گرفت؟ با تشکر
پاسخ: به استناد ماده (۴) قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان در شمول جامعه هدف بنیاد نمی‌باشند، لذا پیشنهاد می‌گردد نامبرده از طریق یگان خدمتی مربوطه یا شورای هماهنگی رسیدگی به امور رزمندگان مستقر در مدیریت امور ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری نمایند.
 
سؤال: بر اساس ماده 44 قانون خدمات رسانی به ایثارگران اخذ هر گونه مبالغی به عنوان عوارض آزادراه‌ها از جانبازان بر خلاف قانون است و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد. چرا این قانون اجرا نمی‌شود؟
پاسخ: ماده (۴۴) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ناظر به صدور آرم یا کارت تردد و مجوز ورود محدوده ترافیک برای جانبازان می‌باشد و اشاره‌ای به معافیت از عوارض آزادراه‌ها نکرده است.
 
سؤال: آیا برای همه جانبازان کارت شناسایی صادر نمی‌شود؟ تسهیلات برای جانبازان 25 درصد به بالا مصوبه است که قابل قبول هم هست اما چرا کارت برای جانبازان زیر 25 درصد صادر نمی‌شود؟
پاسخ: براساس سیاست‌های تعیین شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال حاضر فقط برای جانبازان بالای ۲۵درصد کارت ایثارگری صادر می‌گردد.
 
سؤال: با سلام و احترام؛ در خصوص شمول تبصره 2 ذیل بند (ذ) ماده 87 مربوط به بخش شانزدهم (ایثارگران) از قانون برنامه ششم توسعه ضمن اصلاح ماده 21 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران دو تبصره نیز به ذیل آن ماده اضافه شده است که وفق تبصره 2 آن «والدین ....در صورت تنزل از پست سازمانی بالاتر ... از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا همتراز شغل و پست قبلی برخوردار می‌شود.» مع‌ذلک این تبصره در خصوص کلیه افرادی که شمول استفاده از مزایای مندرج در ماده 21 قانون موصوف و تبصره‌های ذیل آن می‌باشد قابل اعمال و لازم‌الاجرا است. بدیهی است چنانچه قانون برنامه ششم توسعه ساز و کار اجرایی دیگری غیر از لازم‌الاجرا بودن این تبصره ولو از لحاظ زمان اجرا در نظر داشت با قید عباراتی نظیر «در طول اجرای قانون برنامه ششم» به آن تخصیص می‌زد و شمول آن را از لازم‌الاجرا بودن به‌صورت یک حکم دائمی و قطعی خارج می‌کرد. چنانچه در خصوص مفاد بندهای نظیر بند (د) ماده 87 و بندها (ت) و (چ) ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه ...... حال درخواست اینجاست چرا برای ایثارگران با چندین ماه (خیلی بیش از 6 ماه جبهه) و بعلاوه جانبازی که در سال 1395 تنزل پست پیدا کرده‌اند همتراز شغل و پست بالاتر اعمال نمی‌گردد؟ خواهشمند است به طرق ممکن پیگیری فرمایید تا برای جانبازانی که در سال 1395 تنزل پست پیدا کرده‌اند این تبصره اعمال و عملیاتی گردد ... با تشکر از تمامی خدمت‌گزاران صدیق.
پاسخ: به استناد ماده (۴) قانون مدنی «اثر قانون نسبت به آینده است و قانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد مگر اینکه در قانون، مقررات خاصی نسبت به این موضوع اتخاذ شده باشد». و بر اساس تبصره (۲) بند «ذ» ماده (۸۷) قانون برنامه ششم شامل ایثارگرانی که پس از تصویب و اجرای قانون برنامه ششم تنزل پست سازمانی داشته‌اند، می‌گردد و در خصوص جانبازانی که قبل از قانون برنامه ششم تنزل پست داشته‌اند، مستند به قانون استفساریه تبصره (۳) ماده (۹) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، مصوب ۱۳۹۳ و شرایط مندرج در این تبصره می‌توانند از پست همتراز پست قبلی برخوردار گردند.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 250991