نشست «راهکارهای افزایش سرمایه اجتماعی» در بنیاد برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
سلسله نشست‌های دانش‌افزایی معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز چهارشنبه 14 تیرماه با محوریت «راهکارهای افزایش سرمایه اجتماعی» با حضور حجت الاسلام کاویانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد و با سخنرانی سجاد قاسمی رییس مرکز حراست بنیاد برگزار شد.
نشست «راهکارهای افزایش سرمایه اجتماعی» در بنیاد برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، رییس مرکز حراست بنیاد در این نشست با تشریح شرایط فعلی کشور، اقدامات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد در راستای افزایش سرمایه اجتماعی برای مقابله با توطئه‌های دشمنان در مقطع کنونی را بسیار ضروری دانست و گفت: بنیاد باید بر بهره‌گیری از ظرفیت ایثارگران در افزایش سرمایه اجتماعی متمرکز شود، دشمنان سعی می‌کنند با برانگیختن مطالبه گری‌های صنفی و اجتماعی، حاکمیت را در مقابل برآورده کردن این خواسته‌ها ضعیف نشان دهند و دشمن این استراتژی را در نقاط مختلف کشور پیگیری می‌کند.
وی اقدامات فرهنگی برای مقابله با توطئه‌های دشمنان در شرایط تحریم را، حفظ عمق استراتژیک دفاعی در نظام، حفظ توانمندی‌های دفاعی به‌عنوان یک ابزار قوی و حفظ سرمایه‌های اجتماعی دانست و تأکید کرد: حفظ سرمایه اجتماعی به‌ویژه ایثارگران به‌عنوان قشر تأثیرگذار بر افکار عمومی در برهه کنونی بسیار مهم است و ضدانقلاب روی واکنش‌های آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.
قاسمی با ارائه آماری از پرسشنامه‌های ایثارگران در طرح «پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های جامعه ایثارگری» خاطرنشان کرد: در بخش سرمایه اجتماعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا در مقابل حمایت از سرزمینتان احساس وظیفه می‌کنید؟ بیش از 93 درصد از ایثارگران پاسخ مثبت دادند که این مسئله حاکی از وجود ظرفیت بالای استفاده از ایثارگران در افزایش سرمایه اجتماعی است.
رییس مرکز حراست بنیاد با اشاره به دیگر نتایج نظرسنجی انجام شده ادامه داد: در خصوص علاقه به حضور مجدد در جبهه، ارزیابی از عملکرد مسئولین برای مبارزه با فساد اداری و اجتماعی، عملکرد بنیاد در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و اعتماد سازمانی از ایثارگران نظرسنجی شده که آمارهای متفاوتی را نشان می‌دهد ولی در کل بالاترین میزان اعتماد سازمانی ایثارگران به دستگاه ها متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران است که با توجه به درصد اعلام شده کافی نبوده و نیاز به تقویت دارد.
وی با اشاره به‌ضرورت فعالیت بیشتر بنیاد در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: نباید تبلیغات را با کار فرهنگی اشتباه گرفت، کار تبلیغاتی سطح دارد ولی اقدام فرهنگی ریشه‌ای و عمیق خواهد بود و در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید از گفتاردرمانی به‌سوی مدیریت شفاف و عملیاتی حرکت کنیم.
وی در پایان گفت: ایثارگران قوی‌ترین نقطه روحیه دادن به جامعه هستند و باید در سطح ملی آن‌ها را تعریف کرد، در این راستا از معتمدین معین نیز می‌توان بهره برد و همچنین یکی از راهکارهای حفظ انسجام و وحدت در کشور، توجه به حفظ و همگرایی با خانواده‌های شهدای اقلیت های مذهبی و اقوام گوناگون است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 251010