بیانیه هیئت داوران چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
بیانیه هیئت داوران چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی در حوزه ایثار و شهادت به مناسبت اختتامیه این جشنواره منتشر شد.
بیانیه هیئت داوران چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی
 
به گزارش «ایثار»، اعضای هیئت داوران چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی در حوزه ایثار و شهادت متشکل از دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر مهدخت بروجردی علوی، دکتر حمید ضیایی پرور، یوسف زینال زاده، محمد علوی زاده، سید حسین حق‌گو، سعید علامیان و احسان بیگی به مناسبت اختتامیه این جشنواره بیانیه‌ای به شرح ذیل صادر کردند:
بسم رب الشهدا والصدیقین
در ادبیات روزنامه‌نگاری، رسانه‌ها را پیش‌نویس تاریخ می‌دانند که آیندگان با بازخوانی آن، روزگار رفته را به داوری می‌نشینند. برگ برگ مطبوعات و واژه واژه رسانه‌ها در آینده شهادت خواهند داد که روزنامه‌نگاران این مرز پرگهر، چه تلاش‌های صادقانه و مخلصانه‌ای را برای ثبت لحظه‌به‌لحظه خاطرات، احساسات، دلتنگی‌ها، انتظارها و امیدهای خانواده‌های شهیدان گران‌قدر و جانبازان و ایثارگران این بوم و بر به کار گرفته‌اند تا این بخش از تاریخ خون و قیام ملتی سرافراز و مؤمن، بر صخره‌های ستبر مقاومت برای همیشه حک شود.
اینک و در آستانه اعلام نتایج داوری آثار ارسالی به چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی در حوزه ایثار و شهادت، با اغتنام فرصت از عموم همکارانی که در طول یک سال گذشته در این حوزه قلم یا قدم زده‌اند و به‌ویژه از کسانی که آثار خود را برای شرکت در جشنواره ارسال کرده‌اند، به‌رسم ادب و تواضع سپاسگزاری می‌کنیم و نکاتی چند را که برآمده از فرآیند داوری آثار بود به‌رسم یادآوری با آن‌ها در میان می‌گذاریم:
 
1 ـ به باور هیئت داوران، لازم است که مقوله‌بندی ژانرهای روزنامه‌نگاری در فراخوان جشنواره، دقیق‌تر، تخصصی‌تر و پاسخگوتر نسبت به واقعیت‌های روزنامه‌نگاری حرفه‌ای باشد. عدم تطابق سبک و ساختار بسیاری از مطالب ارسالی به جشنواره با ژانرهای اعلام‌شده در فراخوان، از سویی، ضرورت بازنگری در مقوله‌بندی‌های مذکور را یادآور می‌شود و از سوی دیگر، بیانگر ضرورت تقویت و توسعه آموزش‌های تخصصی حرفه‌ای به‌منظور شناخت بهتر روزنامه‌نگاران از ویژگی‌ها و کارکرد ژانرهای روزنامه‌نگاری است.
2- جشنواره چهارم نیز مانند سه دوره گذشته با معیارها و شاخص‌های مشخصی آثار برگزیدگان را مورد داوری قرارداد اما به نظر می‌رسد برخی از بخش‌ها مانند «خبر» با توجه به پتانسیل‌های فضای مجازی، باید برای جشنواره‌های آتی موردبازنگری قرار گیرد.
3 ـ حوزه گزارش‌نویسی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی فعالیت رسانه‌ای همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است، لذا عنایت و توجه بیشتر رسانه‌ها به اصول گزارش‌نویسی به‌ویژه گزارش توصیفی می‌تواند بر غنای این بخش بیفزاید؛ اگرچه بخش گزارش جشنواره امسال باوجود آثار نسبتاً قوی به‌ویژه در حوزه استانی، درخشش قابل‌تقدیری داشت.
4 ـ آثار ارسال‌شده در بخش مصاحبه نیز جزو بخش‌های برجسته جشنواره امسال محسوب می‌شد. جا دارد علاوه بر قدردانی از فعالان رسانه‌ای برای خلق این آثار ارزشمند، از عزیزان مصاحبه‌شونده نیز یاد شود که راوی صادق ایثارگری‌ها و فداکاری‌هایی هستند که گاه از دید عموم پنهان مانده‌اند.
5 ـ بررسی آثار بخش مقاله و یادداشت نیز گرچه حکایت از پاره‌ای قوت‌ها در این حوزه دارد؛ اما همانند سایر بخش‌ها نیازمند به‌کارگیری آموزه‌های روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است.
6 ـ در بخش فضای مجازی که جزو بخش‌های جدید جشنواره امسال بود نیز، آثار متعددی دریافت شد که باوجود سایت‌های فعال و به‌روز، در بخش‌هایی مانند نرم‌افزارها و شبکه‌های اجتماعی، شاهد آثاری در حد انتظار نبودیم. به نظر می‌رسد یکی از علل ضعف آثار رسیده در بخش شبکه‌های اجتماعی به فیلترینگ تلگرام بازمی‌گردد چراکه تعداد زیادی از فعالان حوزه ایثار و شهادت در این پیام‌رسان فعال بوده و بعد از فیلتر شدن آن هنوز نتوانسته‌اند که فراگیری و اثرگذاری خود را در شبکه‌های جایگزین داشته باشند.
7 ـ در بخش عکس و فیلم‌های ویدئویی نیز باوجود دریافت آثار متنوع و یافتن سوژه‌های تأثیرگذار، شاهد کیفیت نه‌چندان مطلوب تصویربرداری، ویرایش و تدوین بودیم.
8 ـ حوزه صداوسیما با آثار متنوع خود در جشنواره امسال هم حضوری گسترده داشت. اما با توجه به امکانات و دسترسی‌های این رسانه و با توجه به تأثیرگذاری و فراگیر بودن آن، انتظار تولید آثار قوی‌تری به لحاظ محتوایی و فنی وجود دارد.
9 ـ در پایان ضمن تقدیر مجدد از حضور فعال اهالی رسانه در چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی در حوزه ایثار و شهادت، امیدواریم که رسانه‌ها باوقوف به رسالت خود در انتقال این میراث ارزشی و فرهنگی به نسل‌های آینده، طلایه دار ترویج فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی درراه اسلام، انقلاب و ایران عزیز باشند.
از خداوند منان می‌طلبیم که داوری آثار این دوره مورد رضای او و پذیرش شرکت‌کنندگان در جشنواره قرار گیرد. ان‌شاءالله.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 254354
 


 
 
​سوم خرداد روز درخشش پیروزی بر قامت بلند مقاومت و ایثار
 

عبداله ارژندی، اداره کل روابط عمومی و اطلاع ‌رسانی...