داخلی صفحه یزد خبر
 
آزاده سرافراز هشت سال دوران دفاع مقدس:
بسیاری از اسرا باخبر شنیدن رحلت امام از حال رفتند / تبعیض، مردم را نسبت به انقلاب دلسرد می‌کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۱
آزاده سرافراز هشت سال دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه بسیاری از اسرا باخبر شنیدن رحلت امام خمینی (ره) از حال رفتند، گفت: با آن شرایط بسیار سخت بچه‌ها تا ۴۰ روز برای امام عزاداری کردند.
بسیاری از اسرا باخبر شنیدن رحلت امام از حال رفتند / تبعیض، مردم را نسبت به انقلاب دلسرد می‌کند
 
به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان وزنان آزاده‌ای است که پس از تحمل سال‌ها شکنجه و دوری از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون‌ها ایرانی پایان دادند. در این روز، شکیبایی مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزادمردان به بار نشست و سال‌های نگرانی و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهی تحقق یافت: «و بشر الصابرین»
۲۶ مرداد ۱۳۶۹، برگی دیگر از تقویم انقلاب ورق خورد و یوم‌الله دیگری متولد شد. ثانیه‌های انتظار به‌کندی می‌گذشت. شهر به استقبال پرنده‌های مهاجر آمده بود که در سال‌های سخت هجران از وطن، بال‌وپر خود را در زیر شکنجه‌های کفر شکسته بودند. البته هرچند جسم آنان دربند بود، ولی هیچ‌گاه روح و اندیشه بلندشان تسخیر نشد و قلبشان به یاد دین و ایمان و آسمان وطن می‌تپید. ۲۶ مرداد روز بازگشایی قفس ما بود، روز شادمانی شهر و مردم، روز شادباش و تبریک، روز وصل و دیدار بود. آغوش وطن گشوده شده بود و فوج فوج مردانگی در آن جای می‌گرفت به‌راستی کدامین ساعت می‌تواند شکوه آن لحظات را در خود بگنجاند و کدامین تقویم می‌تواند شوق آن لحظه دیدار را در خود ثبت کند.
یکی از این آزادگان یزدی بنام عباسعلی اسلامی همچون دیگر دوستان و یاران خود اگرچه در بازگشت از اسارت، مقتدا و امام خویش راندید، اما با نایب بر حق وی میعادی همیشگی بست و بر عهد خویش با خون شهیدان پایبند ماند.
وی در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد، با اشاره به اینکه بنده در سال ۶۱ به جبهه اعزام شدم و در آن زمان ۱۸ ساله بودم، گفت: در سن ۱۸ سالگی به اسارت رزیم بعث عراق درآمدم و بنده را به زندان موصول بردند.
اسلامی به شرایط اردوگاه و شرایط سختی که برای اسرا در آنجا بود اشاره کرد و افزود: کم‌آبی و کم غذایی در آن اردوگاه بود و عراقی‌ها به بهانه‌های مختلف دوستان مرا کتک می‌زدند و هرچند آن‌ها عرصه را بر ما تنگ کرده بودند؛ اما با شرایط بسیار سختی که وجود داشت به حول قوه‌ی الهی وتو کل بر خدا سپری شد.
این آزاده و جانباز هشت سال دفاع مقدس بابیان اینکه هفت سال و نیم در زندان موصول به سر می‌بردم و دوری از خانواده بسیار برایم سخت بود و نیز پس از شش ماه خانواده از اسارت بنده باخبر شدند، اظهار داشت: در ماه محرم در اردوگاه سینه زدن و عزاداری ممنوع بود و یک‌شب که بچه‌ها به حرف آن‌ها گوش ندادند و تا صبح عزاداری کردند، صبح تا ساعت ۱۱ درب آسایشگاه را باز نکردند و بعدازآن چند نفر آمدند و تا ساعت چهار عصر تمام بچه‌ها را کتک زدند.
وی که جانباز ۴۰ درصد است و به گفته‌ی خود به خاطر سال‌های طولانی دوران اسارت جانباز شده است، ابراز داشت: رژیم بعث عراق بهانه‌های زیادی برای اذیت کردن بچه‌ها به وجود می‌آورد و در آن اردوگاه فقط صبح‌ها یک لیوان چای و یک قطعه نان، ظهرها مقداری نهار می‌دادند و شب اصلاً از شام خبری نبود و بچه‌ها از نان صبح و یا ظهر خود می‌زدند تا برای شب خود نیز مقداری غذا داشته باشند.
اسلامی رحلت حضرت امام خمینی (ره) را یکی از خاطرات تلخ خود می‌داند و تعریف می‌کند: در روز ۱۴ خردادماه سال ۶۸ صبح روزنامه عراقی‌ها را آوردند و در اردوگاه دوستانی بودند که بتوانند آن را ترجمه کنند و بنده در ساعت دو بعدازظهر متوجه شدم که چه اتفاقی افتاده است.
این آزاده و جانباز هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: آن روز برای بچه‌ها بسیار سخت و ناگوار بود و امیدشان را نسبت به انقلاب از دست دادند و حتی بسیاری از بچه باخبر شنیدن رحلت امام از حال رفتند و عراقی‌ها خوشحال شدند؛ اما با آن شرایط بسیار سخت بچه‌ها تا ۴۰ روز برای امام عزاداری کردند.
وی تصریح کرد: هنگامی‌که دوستان و بقیه اسرا باخبر شدند که مقام معظم رهبری به‌عنوان رهبری از سوی امام خمینی (ره) معرفی شدند، از حالت ناامیدی بیرون آمدند و امید آن‌ها به انقلاب بیشتر شد.
اسلامی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور برای مردم مستضعف سخت و غیرقابل‌تحمل است، یادآور شد: مشکلات جامعه گریبان مردم است و بنده نیز تا حدودی با آن روبه‌رو هستم؛ اما شرایط بسیار بهتر از جنگ است؛ ولیکن بی مدیریتی برخی از مسئولین کار را بر مردم سخت کرده است.
این آزاده و جانباز هشت سال دفاع مقدس در پایان خاطرنشان کرد: اگر آنچه رسانه‌ها و مردم می‌گویند صحیح باشد ما از انقلاب بسیار فاصله گرفته‌ایم و این‌یک تبعیضی است که مردم را نسبت به انقلاب خشمگین و دلسرد می‌کند.
کد مطلب: 255656
 


 
 
بسط اجتماعی گفتمان ایثار؛ رویکردی جدید در مأموریت‌های فرهنگی
 

*سید مستجاد حسینی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی ...