داخلی صفحه یزد خبر
 
اسرای دفاع مقدس سند مظلومیت و شجاعت رزمندگان ایرانی هستند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۱
یک رزمنده هشت سال دفاع مقدس با بیان این‌که ملت ایران از روزهای اول باخبر شدن منتظر برگشت اسرا بودند، گفت: اسرای ایرانی مردان مردی هستند که به دلیل عدم دلبستگی به مال دنیا و احساس مسئولیت در قبال بستگان اسطورهای دینی،‌ انقلابی و انسانی شدند.
اسرای دفاع مقدس سند مظلومیت و شجاعت رزمندگان ایرانی هستند
 
روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ ، میهن اسلامی شاهد حضور اولین گروه آزادگان سرافرازی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌های رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.معرفی مستمر ابعاد مختلف شخصیتی اسرای هشت سال دفاع مقدس یکی از مهمترین و اولویت‌های اجرایی مسئولان فرهنگی و اجرایی استان و کشور است که باید توسط اصحاب رسانه جدی گرفته شود.
«محسن صلواتی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، اظهار کرد: یک سالی بود که از اردوگاه ۱۲ تکریت که زادگاه صدام بود، به اردوگاه ۱۸ بعقوبه تبعید شده بودیم اردوگاهی که با اردوگاه قبلی ما بسیار متفاوت بود.
چند روزی از حمله عراق به خاک کویت می‌گذشت که جنب و جوش نگهبان‌های داخل اردوگاه نشان از شکل‌گیری اتفاقی جدید می‌داد هنوز یکی دو ساعتی از پایان یافتن آمار غروب و رفتن به داخل اتاق هایمان نگذشته بود که جمعی از نگهبان‌های عراقی وارد قسمت ما شده و با باز کردن درب اتاق‌ها از ما خواستند با برداشتن وسایل خود به قسمت دیگری از اردوگاه برویم.
 دقایقی بعد در تاریکی شب به قسمت یک اردوگاه منتقل شدیم بدون آنکه دلیل آن را بدانیم. فردای آن روز متوجه شدیم برخی از اسرای کویتی را به اردوگاه ما انتقال دادند .
بعد از گذشت چند روز از این واقعه نگهبانان عراقی با خوشحالی خبر پذیرش قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و همچنین تبادل اسرا ایرانی با عراقی را اعلام کردند.
در خاطرم هست آن شبی که قرار بود فردایش آزاد شویم، به اتفاق چند تن از اسرا تا صبح بیدار مانده بودیم و خیلی از لحظاتش را با تر کردن چشمهایمان سپری کردیم.
آن شب اولین شبی بود که تا صبح در بیرون از آسایشگاه خود بسر بردیم و با شوق وصف نشدنی به تماشای ستارگان مشغول شدیم و فردای آن روز با دیدگانی اشکبار از عشق به وطن بازگشتیم.
«عبدالمجید رضازاده‌فرخ» یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با بیان این‌که ملت ایران از روزهای اول باخبر شدن منتظر برگشت اسرا بودند، اظهار کرد: زمان اعلام خبر بازگشت اسرا به ایران تمام مردم شوق و شور و شعف داشتند.
وی با اشاره به این‌که متانت و صبوری از جمله مهمترین ویژگی های رفتاری و شخصیتی اسرای ایرانی است، آنها را بهترین انسان‌های زمان دانست و گفت: اسرای ایرانی مردان مردی هستند که به دلیل عدم دلبستگی به مال دنیا و احساس مسئولیت در قبال بستگان اسطورهای دینی،‌ انقلابی و انسانی شدند.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس با بیان خاطراتی از مرحوم«سیدمحسن آذریان» یکی از بسیجیان عملیات رمضان که در منطقه مثلثی(15 کیلومتری خرمشهر) به اسارت رژیم بعث عراق درآمده بود، تصریح کرد: مظلومیت در عین شجاعت یکی از بارزترین ویژگی‌های اسرای هشت سال دفاع مقدس است.  
رضازاده با اشاره به تفاوت جدی اسرای عراقی با ایرانی،‌ تصریح کرد:‌ اسرای عراقی افراد دوره دیده نظامی و اسرای ایرانی بسیجیان داوطلب و افراد غیرنظامی بودند.
این رزمنده دفاع مقدس گفت:‌ اسرای هشت سال دفاع مقدس سند مظلومیت و شجاعت رزمندگان ایرانی و همچنین سند جنایت رژیم بعث عراق و متحدان مستکبر آن هستند.
 
کد مطلب: 255666
 


 
 
بسط اجتماعی گفتمان ایثار؛ رویکردی جدید در مأموریت‌های فرهنگی
 

*سید مستجاد حسینی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی ...