​نشست تخصصی «فرهنگ عاشورا، ادبیات و هنر» برگزار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶
نشست تخصصی «فرهنگ عاشورا، ادبیات و هنر» صبح روز سه‌شنبه 20 شهریورماه با حضور محمود پاکدل مشاور عالی و دستیار ویژه رییس بنیاد، حجت‌الاسلام سید احمد ابطحی مدیرکل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، اسلام کریمی مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، نادر نصیری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ و جمعی از نخبگان شاهد و ایثارگر در دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد.
​نشست تخصصی «فرهنگ عاشورا، ادبیات و هنر» برگزار شد
 
به گزارش «ایثار» مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در این نشست بابیان اینکه ملت ایران در تمامی تحرکات سیاسی و فرهنگی تحت تأثیر قیام عاشورا بوده است، گفت: منشأ مقاومت و مبارزات ملت ایران که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد محرم سال 1342 بود و آغاز مقابله با ظلم آن دوران حاصل سوگواری‌های محرم است.
وی ادامه داد: هدف مردم از انقلاب اسلامی، نابودی ظلم و برپایی عدالت و اجرای احکام اسلامی به‌عنوان معروف و دوری از اجانب و بیگانگان به‌عنوان منکر بود.
کریمی با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) در مورد تأثیر قیام عاشورا بر وقوع انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ادامه حرکت در مسیر عاشورا به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) منجر شد و رهبر معظم انقلاب نیز با تأسی از امام حسین (ع) حسین گونه انقلاب اسلامی ایران را حفظ و رهبری کرده‌اند.
وی ادامه داد: انقلابیون در زمان مبارزات پیروزی انقلاب اسلامی شعار می‌دادند «خمینی خمینی تو وارث حسینی» که این مسئله پیروی امام خمینی (ره) را از قیام عاشورا نشان می‌دهد، ملت ایران نیز با روحیه شهادت‌طلبی در میدان حاضرشده و روبروی نظام ستم‌شاهی ایستادگی و راه درخشان ایثار و شهادت را انتخاب کردند.
کریمی با اشاره به دشمنی استکبار جهانی به سردمداری آمریکا با کشورمان تصریح کرد: ملت ایران همیشه در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کرده و این مقاومت باید همراه باتقوا باشد تا آسیبی به‌نظام جمهوری اسلامی ایران وارد نشود، از تمامی مسئولان نیز می‌خواهیم که وحدت و همبستگی برای مقابله با مستکبران را دنبال کنند تا بدین گونه دشمنان آرزوی غلبه بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به گور ببرند.
نادر نصیری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ نیز در این نشست بابیان اینکه شهدا منتسب به سرور و سالار شهیدان بودند، گفت: شهدا به دنبال گسترش ارزش‌های اسلامی در کشور بودند به همین دلیل همه آحاد جامعه وظیفه‌ دارند که برای ترویج ارزش‌ها در کشور تلاش کنند و در این راستا وظیفه خانواده معظم شهدا و ایثارگران سنگین‌تر خواهد بود و با ادای این وظیفه ارزش‌های اسلامی و انسانی که شهدا با رشادت‌های خود به دنبال آن بودند به‌عنوان گنجینه نظام اسلامی حفظ خواهد شد.
در این نشست تخصصی، دو پنل هنری و علمی با سخنرانی نخبگان شاهد و ایثارگر برگزار شد و شعرخوانی با مضمون عاشورا نیز صورت گرفت. همچنین از 8 کتاب با عناوین «اصول نگه‌داری و تعمیرات پیشگیرانه با نگارش دکتر عباس راد»، «اطلس جیبی طب اورژانس با نگارش دکتر محمدمهدی غیرتیان»، «رمان نوجوان شاخ دماغی‌ها»، «پرندگان زینتی با نگارش شهرام مقصودی»، «مشق خاک با نگارش محمد درخور»، «آموزش حقوق شهروندی با نگارش علیرضا برنجی باقری»، «آشنایی با مقررات کار و تأمین اجتماعی با نگارش دکتر فاطمه سررشته ایزد موسی» و «مهارت‌های آموزشگاه میکروب‌شناسی با نگارش دکتر علی محمدی» رونمایی شد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 258785