پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-25
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها جهت بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. این پرسش‌ها و پاسخ‌ها علاوه بر پایگاه اطلاع رسانی ایثار در کانال این سایت در پیام رسان سروش نیز منتشر می‌شود:
سؤال: بازنشسته نیروی زمینی ارتش هستم. کارت ایثار من از طریق منابع انسانی نیروی زمینی ارتش صادرشده است و مدت ۵ سال در زمان جنگ در جبهه بوده‌ام ولی وقتی کد ملی‌ام را در سامانه وارد می‌نمایم. جواب می‌نویسد سابقه‌ای جهت نامبرده پیدا نشد.
پاسخ: اگر منظور ایشان از عدم وجود سابقه در سیستم اطلاعاتی بنیاد می‌باشد، مستند به ماده (4) قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان در شمول جامعه هدف بنیاد نیستند و سابقه‌ای در این بنیاد ندارند. بنابراین ایشان می‌توانند مراتب خواسته خود را از شورای راهبردی رسیدگی به امور رزمندگان مستقر در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیگیری نمایند.
 
سؤال: متولد سال ۴۸ و از جانبازان حالت اشتغال با ۲۵ درصد مجروح شیمیایی هستم که در تاریخ ۲۱ دی ماه سال ۶۵ مجروح شدم. با توجه به مبنای تاریخ مجروحیت باید سال گذشته بازنشسته می‌شدم. آیا برای بازنشستگی جانبازان حالت اشتغال تحت پوشش بنیاد محدودیت سنی وجود دارد؟
پاسخ: الف. طبق ماده واحده قانون حالت اشتغال و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن مصوب 1373 هیئت محترم وزیران، مشمولان حالت اشتغال همانند شاغل تلقی و با استفاده از کلیه حقوق و مزایای مربوطه و دو گروه بالاتر پس رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی بازنشسته می‌گردند.
ب. بر اساس اصلاحیه تبصره (5) قانون حالت اشتغال مبنا و مبدأ پرداخت و برقراری حقوق ازکارافتادگی جانبازان حالت اشتغال، تاریخ صدور رأی ازکارافتادگی کلی توسط کمیسیون پزشکی بنیاد می‌باشد.
بنابراین ایشان از تاریخ صدور رأی حالت اشتغال و پس از 30 سال سابقه و رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی، بازنشسته شده و از همه امتیازات مقرر برای شاغلان ازجمله پاداش پایان خدمت برخوردار می‌گردند.
 
سؤال: طبق قانون مقرر شد جانبازان جهت معافیت گمرکی ورود خورد مبالغی تخفیف بگیرند ولی متأسفانه فقط جانبازان 70 درصد توانستند از معافیت گمرکی استفاده کنند یا خودرو تولید داخل دریافت نمایند. من یک جانباز 55 درصد هستم تکلیف ما طبق قانون چیست و در کدام مراجع قضایی در این خصوص می‌توانیم شکایت کنیم.
پاسخ: قانون‌گذار با عنایت به شرایط ویژه و خاص جانبازان 70 درصد مشکل ترددی و تأمین بخشی از هزینه نگهداری و درمان ایشان، تسهیلات واردات خودرو یا دریافت خودرو ساخت داخل را برای این عزیزان فراهم نموده که سایر جانبازان فاقد شرایط خاص و ویژه جانبازان 70 درصد می‌باشند.
 
سؤال: چرا «والدین شهدا» از فوق‌العاده ایثارگری (تسهیلاتی که در قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب شده است) محروم می‌باشند؟
پاسخ: در فرایند قانون‌گذاری مرتبط با ایثارگران ازجمله اصلاح و بازنگری قانون جامع برای دائمی شدن، قانون برنامه ششم، قانون احکام دائمی توسعه به کرّات این موضوع پیشنهاد گردید، لیکن از آنجا که والدین و همسران شهدا، حقوقی تحت عنوان حقوق مستمری و حقوق حالت اشتغال از بابت شهید دریافت می‌دارند این پیشنهاد به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.
 
سؤال: مادر اینجانب همسر شهید است که در ازدواج دوم با جانبازی ازدواج می‌کند که جانباز متوفی می‌شود. مادرم به عنوان همسر شهید از وام مسکن استفاده نموده حال به همین دلیل بنیاد می‌گوید چون به عنوان همسر شهید از تسهیلات استفاده کرده‌اید نمی‌توانید از وام مسکن مربوط به جانباز بهره‌مند شوید. حال آنکه در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران لفظ خانواده جانباز متوفی آمده و در آیین‌نامه ابلاغی دولت به بنیاد لفظ همسر جانباز متوفی برای استفاده آمده است. خانواده جانباز و همسر جانباز اجماع نظر دارند که وام به جای همسر جانباز به یکی از فرزندان جانباز منتقل گردد تا این وام قابل دریافت باشد.
پاسخ: افراد مشمول خدمات مسکن، موضوع تبصره بند (1) تبصره ماده (3) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تنها برای یک مرتبه از تسهیلات مسکن برخوردار می‌گردند و در صورت تجمیع عوامل ایثارگری مشمولان این بند نمی‌توانند به طور مجزا از خدمات مسکن ازجمله وام مسکن استفاده نمایند.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 274015
 


 
 
بسط اجتماعی گفتمان ایثار؛ رویکردی جدید در مأموریت‌های فرهنگی
 

*سید مستجاد حسینی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی ...