داخلی صفحه گیلان خبر
 
پیام حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی محلاتی؛
صادق؛ مبارز و پر افتخار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۷
پیام نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در جدید‌ترین شماره نشریه فرهنگی تاریخی شاهد یاران به زندگی شهید آیت‌الله شهید صادق احسان‌بخش با عنوان «عالمی خدمتگزار و پُرتلاش» منتشر شد.
 
به گزارش ایثار گیلان؛بدون شک نقش مرجع و هدایت کننده روحانیت در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران به خصوص در شکل گیری، پیشبرد و پیروزی انقلاب اسلامی ایران را نمی توان نادیده گرفت. سرآغاز نهضت مردمی ایران علیه حکومت شاهنشاهی از سال ۱۳۶۰ به دنبال لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) نشان دهنده عظمت جایگاه علماء و نخبگان روحانی در بین عوام و خواص است. 
امام خمینی (ره) هدایت و راهبری نهضت اسلامی را به عهده گرفت و این هدایت را با پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ و تثبیت نظام جمهوری اسلامی تکمیل نمود. در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در گیلان شخصیت های بزرگی همانند: آيات سيد حسن بحرالعلوم، سید محمود ضیابری، مرحوم لاهوتی، شهید ربانی املشی، مرحوم دکتر ضیایی و برخی از شخصیت های دیگری چون: آیات محمدی گیلانی، محفوظی قربانی، احسان بخش و ... نقش مؤثری ایفا نمودند. مبارزات سیاسی آیت الله احسان بخش از سال ۱۳۲۹ شمسی آغاز شد و تا پیروزی انقلاب تداوم یافت. 
در دهه ۶۰ عازم رشت شد در حالی که دست خطی از حضرت امام (ره) به همراه داشت که معرف نمایندگی ایشان و تصدی امور حسبیه بود. ایشان به تدریس در حوزه علمیه رشت پرداخت و زمانی که به سرپرستی امور طلاب رشت منصوب شد تنها به تدریس اکتفا نکرد و به ترویج اندیشه های بلند حضرت امام خمینی (ره) نیز می پرداخت. در مسجد «چینی چیان» رشت امامت جماعت را به عهده داشت و با بینش آگاهانه و حسن رفتار خود گروه های بسیاری از مردم، به ویژه جوانان را با افکار و ارزش های اجتماعی و مبارزاتی اسلام آشنا ساخت. 
آیت الله احسان بخش از این فرصت های کم نظیر حداکثر استفاده را برد و به رشد آموخته های عقیدتی، فقهی، اخلاقی و سیاسی مردم در سراسر استان اهتمام ورزید. در ضمن این آگاهی بخشی، رساله ی حضرت امام را در سطح استان پخش مینمود چنین اقداماتی موجب گردید در سال های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ چندین بار به سازمان اطلاعات و امنیت احضار و سرانجام از سال ۱۳۶۶ ممنوع المنبر گردید. 
او به مبارزات خود در قالب سخنرانی های افشاگرانه ادامه داد و سخنرانیهای پرشورش در دوران تبعید حضرت امام در افشای خیانت ها و انحرافات شاه برای روشنگری مردم گیلان بسیار مؤثر بود. مردم نیز پرشور در مجالس او شرکت می نمودند. مبارزات وی در آگاهی بخشیدن به دانش آموزان و فرهنگیان در مدارس دین و دانش و آشنا ساختن آنان با افکار و اعلامیه های حضرت امام، منجر گردید تا مدارس دین و دانش به عنوان کانون مبارزات و تظاهرات مردمی در سطح شهر مطرح گردد. بنا به دعوت آیت الله احسان بخش اعتصاب های گسترده ای صورت پذیرفت. 
مبارزات سیاسی در سطح عموم مردم که با سخنرانی های افشاگرانه ایشان از مظالم رژیم در مسجد چینی چیان رشت که محل برگزاری نماز جماعت بود، بارها منجر به احضار وی گردید. آیت الله احسانبخش در پیشاپیش راهپیمایی ها، حضوری جدی و فعال داشت. پس از پیروزی انقلاب، آیت الله احسانبخش با حکم امام سرپرستی کمیته های رشت را بر عهده گرفت. ایشان در این سمت تلاش پیگیری برای مهار نابسامانی ها به کاربست و مانع هرگونه تعرض به حیثیت و اموال مردم در آشفتگی ها و دگرگونی های اوایل انقلاب شد. به رغم فراز و نشیب های روزهای اوایل انقلاب و هجمه های فراوان عليه او، همچون یک سرباز ولایت توانست فعالیت های دینی، سیاسی ، اجتماعی و وظایف محوله را به نحو أحسن انجام دهد. پایداری و ولایت مداری ایشان سسبب فزونی محبوبیت و اعتبارشان به خصوص در نزد مردم استان گیلان گردید و به همین سبب در اولین دوره ی انتخابات مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی استان برگزیده شد. 
مجموعه اقدامات این سرباز ولایت موجب گردید که او نیز همانند دیگر یاران انقلاب اسلامی که توسط منافقین ترور شدند؛ در ۲۹ فروردین سال ۹۱ هنگام اقامه نماز در مسجد کاسه فروشان رشت مورد سوء قصد قرار بگیرد که البته این ترور نافرجام بود و منجر به جانبازی ایشان شد. آیت الله احسان بخش تمامی طول عمر خود را در راه ترویج دین و نشر فرهنگ معارف اسلامی سپری کرد و منشأ خدمات ارزنده ای در حل مشکلات مردم و کمک رسانی به آنها بود و در دوران دفاع مقدس با ارسال کمک های مردمی و پشتیبانی بی نظیر و حضور فعال در جبهه های جنگ مایه دلگرمی رزمندگان اسلام شد. 
اقدامات ارزنده ایشان به خصوص در دوران دفاع مقدس بی نظیر بود؛ به تعبیر مقام معظم رهبری که فرمودند: «حضور او در جبهه های دفاع مقدس و پشتیبانی بی دریغ او از رزمندگان دلاور گیلان از یادگارهای فراموش نشدنی آن دوران پرافتخار است و آثار ماندگار او در رشت و سایر شهرهای گیلان موجب نام نیک همیشگی اوست» این عالم مبارز را می توان از چهره های علمی، سیاسی و فرهنگی کم نظیری دانست که در گیلان و سطح کشور، سالها خوش درخشید و آثار شایسته ای از خود بر جای نهاد.
مردم گیلان هیچ گاه یاد و خاطره این روحانی فداکار و مدافع واقعی امام و انقلاب را فراموش نخواهند کرد. به راستی که او صادق؛ مبارز و پرافتخار بود.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی شهیدی محلاتی 
نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
"انتهای پیام"
کد مطلب: 274311