فرهنگ ایثار و شهادت ضامن تحقق آرمان‌های انقلاب و مقوم انسجام اجتماعی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۸
سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
نگاهی به فراز و نشیب رویدادهای دویست سال گذشته تاریخ این مرز و بوم خاصه آنجا که کشور با تهدیدات داخلی و بین‌المللی مواجه بوده همواره شاهد اقدامات نیروهای انقلابی و اصلاح‌گرایی بوده‌ایم که با فداکاری و از خودگذشتگی برگرفته از روحیه دلیرمردی و فرهنگ ایثار باعث پایداری و دوام میهن بوده‌اند.
از اقدامات مصلحانه امیرکبیر تا وقایع انقلاب مشروطه و ملی کردن صنعت نفت و امتداد آن تا پیروزی انقلاب اسلامی در همه این جریانات شاهد ایثار رهبران این وقایع و ازخودگذشتگی اقشار جامعه در به ثمر نشستن نهال امید بوده‌ایم.
انقلاب اسلامی در ذات خود مبین ارزش‌های دینی و ملی بود. ارزش‌هایی که در بطن خود روحیه سلحشوری، آزادی‌خواهی و ازخودگذشتگی را می‌پروراند. نقش بی‌بدیل حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی که مبارزات مردمی را با ایام عاشورا تاسوعا و فرهنگ حسینی گره زد، در نشو و نمای فرهنگ انقلابی و ایثارگری ملت ایران در جریان تحقق انقلاب اسلامی هیچگاه از یاد و خاطره نخواهد رفت. این فرهنگ در رویدادهای دوران پس از انقلاب جلوه‌های بارزتری از خود را در سطح اجتماع نشان داد به نحوی که در بزنگاه‌های تاریخی ضامن حفظ و بقای نظام و کشور گردید.
اگر به روند وقایع دوران تثبیت نظام جمهوری اسلامی در سال 1359-1357 نگاهی بیاندازیم شاهد رویدادهایی مانند درگیری‌های گروهک‌های سیاسی، راه‌اندازی جریانات قومی، درگیری‌های مناطق مرزی، تعطیلی کارخانجات به دلیل فرار صاحبان آنها و سرمایه‌گذاران بزرگ صنایع کشور و رکود اقتصادی و بیکاری هستیم. مجموع این عوامل در کنار کمبود کالای اساسی و افزایش قیمت‌ها و فقر ناشی از آن، کشور را به سمت شکل‌گیری بحران پیش می‌راند. اما آنچه در این مقطع حساس باعث نجات کشور شد بروز ارزش‌های اجتماعی ناشی از انقلاب و روحیه ایثار و فداکاری ملت در همبستگی برای حل بحران بود. ملت ایران در آن سال‌ها تحت تأثیر رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و ارزش‌های انقلاب با روی آوردن به فرهنگ دینی و سنتی خود جلوه‌های زیبایی از روحیه ایثار و تعاون را به معرض دید جهانیان گشودند و ایثار اجتماعی را مشی کردند.
ما در این دوره شاهد شکل‌گیری سازمان‌ها و دستگاه‌های امدادرسان و ارائه دهنده خدمات اجتماعی خاصه در مناطق محروم کشور همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج مستضعفین و جهاد سازندگی می‌باشیم که نشان از ارزشمندی و اهمیت ترویج روح تعاون و ایثار اجتماعی در آن مقطع تاریخی دارد.
دوران هشت ساله دفاع مقدس اوج روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی است رویدادی که همه ملت ایران به نحوی درگیر آن شدند. شتاب پیر و جوان برای دفاع از دین و میهن، پناه دادن و کمک‌رسانی به مهاجرین جنگ، مقاومت شهری در برابر بمباران و موشک باران‌ها تا کمک‌های مردمی و پشتیبانی از رزمندگان در سایه روحیه از خودگذشتگی و ایثار اجتماعی ایرانیان بروز کرد ضمن آنکه در این روزها مردم خود با مشکلات عدیده اقتصادی ناشی از کاهش فروش نفت و درآمدهای نفتی به دلیل کارشکنی‌های دولت‌های غربی و کشورهای عرب منطقه مواجه بودند اما با روحیه‌ای مقاوم و الگوی ساده زیستی داشته‌های خود را با یکدیگر سهیم شدند و با سرافرازی و افتخار دوران دفاع مقدس را پشت سر گذاشتند و این امر میسر نبود مگر در سایه خودباوری و رشد و تبلور فرهنگ ایثار و شهادت که موجب تقویت نظام و حفظ اقتدار کشور می‌گردید.
امروز هم که توان علمی و نظامی کشور افزایش یافته بدخواهان این ملت جنگ اقتصادی و تحریم را راه‌اندازی کرده‌اند تا از این طریق ملت را ناامید کنند. طبعاً در چنین شرایطی مشکلات اقتصادی و اجتماعی افزایش پیدا کرده و نیاز به همگرایی و تعاون جهت گذر از این بحران، به صورت عینی‌تر به نظر می‌رسد این درسی بود که روزهای سخت انقلاب و دوران دفاع مقدس به ما داد که رمز حل مشکلات کشور در سایه همبستگی، تعاون و همکاری میان گروه‌ها و افراد شکل می‌گیرد و این موضوعی است که به عنوان ایثار اجتماعی به آن اشاره می‌کنم.
هم اکنون که در چهل سالگی انقلاب قرار داریم، راهی طولانی را پیموده‌ایم فراز و نشیب‌های زیادی طی شده جوانانی از این مرز و بوم برای به ثمر رسیدن اهداف انقلاب شهید، جانباز و آزاده شده‌اند ملت ایران با اعتقاد و شور و شوق پای در این میدان نهادند و نهال انقلاب را آبیاری کردند امروز نیز در چهل سالگی انقلاب همه بر عهد خویش استوار باشیم و با پیروی از منویات مقام معظم رهبری (دام‌ظله) و تأسی به روحیه و سبک زندگی ایثارگران معزز و خانواده معظم شهدا در حفظ انقلاب اسلامی و امنیت و استقلال این کشور بکوشیم.
 
 
کد مطلب: 278037