نشست دبیران کل تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۷
نشست دبیران کل تشکل‌های شاهد و ایثارگر روز سه‌شنبه 21 اسفندماه با حضور جمعی از مسئولان بنیاد با محوریت انتظارات از نقش بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت کشور در فعالیت تشکل‌های شاهد و ایثارگر در سالن جانباز شهید رسول‌زاده برگزار شد.
نشست دبیران کل تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد
 
 به گزارش «ایثار»، عادل مهری ورنیاب مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در این نشست با تبریک فرارسیدن 22 اسفندماه روز بزرگداشت شهدا اظهار داشت: امام خمینی (ره) در سال 1358 با دغدغه رسیدگی به امور خانواده‌های شاهد و جانبازان دستور تأسیس نهاد مقدس بنیاد شهید را صادر کردند و انقلاب اسلامی ایران با تمامی فراز و نشیب‌ها 40 سال از عمر خود را پشت سر گذاشت.
وی افزود: با توجه به جایگاه ارزشمند تشکل های شاهد و ایثارگر و تاکید حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اهمیت تشکل‌ها و نخبگان شاهد و ایثارگر به‌عنوان بازوان اجرایی بنیاد، امیدواریم بتوانیم با هم‌فکری نخبگان قدم‌های مثبتی در راستای حل مشکلات جامعه ایثارگری برداریم.
در ادامه این نشست رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد نیز با بیان اینکه قوانین و مجوزهای وزارت کشور می‌تواند در جهت تقویت و توانمندسازی تشکل‌های شاهد و ایثارگر مثمرثمر باشد اظهار داشت: از سال 1392 باتدبیر ریاست عالی بنیاد و فعالیت‌های مدیران کل گذشته دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر، بلوغ سازمانی و اجرایی مناسبی در این مجموعه به وجود آمده است.
وی افزود: مسئولان وزارت کشور تشکل‌های فعال، غیرفعال و راکد را شناسایی می‌کنند که قطعاً تشکل‌های شاهد و ایثارگر از فعال‌ترین تشکل‌ها در کشور هستند که امیدواریم در دهه پنجم انقلاب، برنامه‌های راهبردی نوینی تدوین شود که در این راستا معاونت فرهنگی و آموزشی و اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد نیز آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با تشکل‌های شاهد و ایثارگر اعلام می‌کنند.
همچنین اسلام کریمی سرپرست صندوق قرض‌الحسنه شاهد نیز با تاکید بر اینکه نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر برای نظام، انقلاب و شهدا بسیار مفید و مؤثر هستند، گفت: بنیاد در تمامی امور باید از توانمندی‌های نخبگان و ظرفیت‌های تشکل‌های شاهد و ایثارگر استفاده کند.
در پایان این برنامه کمال اکبری معاون مشارکت‌های سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: تاکنون گام اول انقلاب اسلامی به خوبی برداشته‌شده و اجرایی شدن گام دوم انقلاب نیازمند عزم راسخ همه ملت ایران به‌ویژه ایثارگران، نخبگان و تشکل‌های فعال است.
وی در ادامه با بیان اینکه مشارکت‌های مردمی در ایران نیازمند سازمان‌دهی، دقت و نظم است تصریح کرد: با رعایت این اصول تشکل‌ها می‌توانند با شفافیت موجودیت خود را اعلام کنند و لایحه سازمان‌های مردم‌نهاد به همین منظور به‌زودی به مجلس ارائه می‌شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.
اکبری افزود: باید از تشکل‌ها در تمامی امور استفاده کرد به‌ویژه تشکل‌های ایثارگری که در مباحث نظارتی نیز می‌توانند همکاری کنند، بنا نیست تشکل‌های مردمی دولتی باشند و این نگاه باید تغییر پیدا کند.
معاون مشارکت‌های سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در پایان گفت: توصیه می‌کنیم تشکل‌های ایثارگری به‌جای افزودن تعداد تشکل بر توسعه کیفی امور تمرکز کنند زیرا از سال آتی وزارت کشور به‌جای تعدد تشکل‌ها، بحث اثرگذاری کیفی آنها را موردبررسی قرار می‌دهد.
گفتنی است در این نشست، دبیران تشکل‌ها سؤالات خود را مطرح کردند و مدیرکل دفتر دانش و تشکل‌های شاهد و ایثارگر نیز در پاسخ بر محورهایی مانند تقویت کمیسیون‌ها، حذف نکردن دبیرخانه‌ها، مدیریت دانش و استفاده از توانمندی نخبگان و تشکل‌ها، استقلال تشکل‌ها و ... تاکید کرد.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 282643
 


 
 
​سوم خرداد روز درخشش پیروزی بر قامت بلند مقاومت و ایثار
 

عبداله ارژندی، اداره کل روابط عمومی و اطلاع ‌رسانی...