​سوم خرداد روز درخشش پیروزی بر قامت بلند مقاومت و ایثار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۲
عبداله ارژندی، اداره کل روابط عمومی و اطلاع ‌رسانی
هشت سال دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران در برابر قدرت‌های استکباری از برهه‌های حساس، برجسته و به یاد ‌ماندنی در تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی است. در لحظه لحظه، روزها و ماه‌ها و سال‌های دفاع مقدس، مناسبت‌ها و خاطرات بی‌نظیر و باشکوه بسیارند.
حماسه سوم خرداد که انبانی از ایثارگری‌ها و پایمردی‌ها، تلخی‌ها و شیرینی‌ها، مظلومیت‌ها و ظلم‌های رفته بر آن را در خود دارد، ازجمله روزهایی است که بر تارک بلند بالای دفاع مقدس می‌درخشد و درخشش آن یادآور خاطرات دفاع ایثارگرانه مردانی است که با همه توشه و توان خود در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح ایستادگی کردند و سوم خردادها را آفریدند.
حماسه‌های بزرگی چون سوم خرداد، هویت دفاع مقدس را باز می‌نمایاند و جلوه‌ای حماسی و ایثارگرانه از آن را به نمایش می‌گذارد. هویت دفاع مقدس در سوم خردادهای آن متجلی است که به‌واسطه اتکال به پشتوانه غنی معنوی و مردمی آن را مقدس و با عظمت می‌نماید. اهداف، انگیزه‌ها و سیره و سلوک خداجویانه، حق محورانه و دین‌مدار رزمندگان، ایثارگران و شهدای هشت سال دفاع مقدس با رهبری معنوی آن معرف خاستگاه و پشتوانه معنوی دفاع مقدس است و حضور و مشارکت چشمگیر مردم از همه اقشار بیانگر مردمی بودن آن است.
همانا پشتوانه مردمی و معنوی دفاع مقدس، سرمایه اجتماعی ایران و انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهد. این سرمایه عظیم اجتماعی را که گران به دست آمده باید گرامی داشت، به نسل‌های امروز و فردای کشور نمایاند و به عنوان ذخیره زوال ناپذیر فرهنگ ایثار و شهادت در حافظه تاریخ ضبط و ثبت کرد تا پشتوانه تمام تلاش‌ها و کوشش‌های مردمی در جهت عزت، اقتدار و پیشرفت و توسعه کشور قرار گیرد.
واقعیت این است که پیشرفت و توسعه هر ملتی از جایی آغاز می‌شود که به خود و داشته‌های خود ایمان داشته و بر بستر ایمان و باور برآمده از این داشته‌ها و توانمندی‌ها که هویت آنها را باز می‌نمایاند، فرهنگ توسعه را شکل بخشیده و موجب پیشرفت و توسعه کشور گردد. هشت سال دفاع مقدس و مقاطع ویژه‌ای چون سوم خردادهای آن، با منبعث شدن از فرهنگ دین مدارانه، معنویت بخش و حماسی عاشورایی، خود نیز زاینده، پروراننده و توسعه بخش فرهنگی است که در خود عناصر و ارزش‌های نایابی چون معنویت گرایی، مشارکت همگانی، ایثار و فداکاری، استقلال و خود اتکایی و آزادیخواهی را داراست. این ارزش‌های متعالی که قداست مقاومت هشت ساله فرزندان این سرزمین بدانهاست، کم نبودند و آسان نیز به دست نیامده اند. بنابراین باید به فراخور ارزش و قداست خود تکریم شده و به فراخنای ایران عزیز و به گستره زمانی نسل‌های امروز و آتی، مبنای پیشرفت و توسعه و اقتدار و عزت کشور گردد. اگر اندیشمندان توسعه مؤلفه امنیت و استقلال را از ضرورت‌های بنیادین پیشرفت و توسعه قلمداد می‌کنند، اینک این اقتدار و عظمت متکی بر امنیت و استقلال کشور را مرهون ایثار و فداکاری و خون‌فشانی عزیزان ایثارگر و شهیدی هستیم که در سوم خردادهای بسیار دفاع مقدس خالصانه جان در ره عشق دین و وطن نهادند. آری فرهنگ توسعه و پیشرفت و اقتدار و عظمت کشور این چنین به فرهنگ ایثار و شهادت که در سوم خردادهای این سرزمین خلق و شکوفا شد مرهون و وامدار است.
بر عهده تمام اندیشمندان، نویسندگان و اهل قلم، مسئولین و تلاشگران حوزه فرهنگ و ادب و هنر است که هم به عنوان وظیفه ملی و دینی و هم برای ادای دین خود به شهدا و ایثارگران عرصه مقاومت و ایثار و شهادت، این فرهنگ غنی بر آمده از حماسه‌های آذین‌گشته با ایثار و شهادت را با قلم‌ها و قدم‌های مؤثر خود به جامعه، نسل کنونی و نسل‌های آینده معرفی نمایند و این چنین در تعمیق و ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت برآیند.
انتهای پیام/
 
 
کد مطلب: 290037
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور