داخلی صفحه قم خبر
 
​برگرفته ازکتاب "هفت قطره" زندگینامه هفت شهید پدافند هوایی ارتش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۳
کتاب هفت شهید پدافند هوایی ارتش به بیان زندگینامه و خاطرات شهدای استان قم پرداخته و بخشی از زندگینامه سرباز شهید جعفر علی نورپور از هفت قطره در ادامه آمده است.
​برگرفته ازکتاب "هفت قطره" زندگینامه هفت شهید پدافند هوایی ارتش
 
شهید جعفر علی نورپور در سال 1338 متولد شد و در سال 1360 در منطقه دهلاویه به شهادت رسید و پیکر مطهرش در گلزار شهدای شیخان در کنار سایر همرزمانش بخاک سپرده شد.
شهید جعفر علی نورپور در خانواده ای مذهبی و کشاورز در روستای دولت آباد قم متولد پس از طی مراحل تحصیلات ابتدایی به قم عزیمت کرد و در دروازه ری ساکن شد.
سال 1360 به خدمت سربازی اعزام و در نیروی هوایی تهران و سپس به پایگاه چهارم دزفول اعزام شد. باتلاش مجدانه به گروه جنگ های نامنظم شهید چمران پیوست و در سال 1360 در حین تخلیه مجروحین در منطقه دهلاویه به شهادت نایل آمد و در جوار کریمه اهل بیت (س) در گلزار شیخان آرام گرفت.
روایت مادر شهید از آخرین دیدار
سه ماه به خانه نیامده بود به همراه خانواده دزفول رفتیم ما را به کنار رودخانه برد و به من گفت: مادر دعا کن که من اسیر و جانباز نباشیم دعا کن شهید شوم .
روایت خواهر شهید - ایثار تا لحظه شهادت
پس از آمدن پیکر علی دوستش نقل کرد برای خانواده که روز شهادت شیفت کارعلی نبود بجای یکی از همرزمان آمد دوتن از مجروحین را سوار بر خودرو کرد و در حال تخلیه بود که خودروی ایشان مورد اصابت توپخانه دشمن قرار گرفت و با اصابت ترکش به شهادت رسید.
روایت برادرشهید- از اعزام داوطلبانه تا جنگهای نامنظم
بعد از سه ماه حضور در جبهه به خدمت سربازی رفت به همراه 360 نفر از دوستانش تقاضا کردند از نیروی هوایی به نیروی زمینی منتقل شوند و تعدادی از این نیروها به گروه شهید چمران پیوستند و علی هم جز، آنها بود علی هم آرپی جی زن و هم راننده آمبولانس بود.
فعالیت در هیئات مذهبی
علی همراه دو تن از اهالی محل از بنیان گزاران تکیه شهدا در قم بود و تعدادی از خانواده های محروم منطقه را تحت پوشش داشتند اکنون تکیه شهدا در حسینیه شهدا مستقر و محل برگزاری مراسم های مذهبی در طول سال است، علی ضمن داشتن ویژگی های اخلاقی خاص از کمک های مالی برای اقوام نیز دریغ نداشت.
توصیه خواهر شهید: رهبری، حجاب، خون شهدا
خداوند رزمندگان و نیروهای مسلح را حفظ کند، از رهبری حمایت کنید و رهبر را تنها نگذارند به حق فاطمه (س) خون شهدا پایمال نشود. شهدا خیلی به حجاب حساس بودند و خون دادند تا ناموس حفظ شود شهدا هم جوان بوند و هم آرزو داشتند اما شهدا همه چیز را زیر پا گذاشتند تا ممکلت و ناموس مردم حفظ شود انتظا رمی رود فکری به حال حجاب در جامعه شود.
پیام شهید
از رفتن من به ستاد جنگ های نامنظم ناراحت نباشید ما جوان هستیم و باید به انقلاب کمک کنیم و نگذاریم متجاوزان کشور را  از دست ما بگیرند. ان شا اله جنگ را پیروز می شویم و راه کربلا و نجف باز می شود، دوری از خانواده سخت است، اما هر کاری برای خدا و اسلام مایه سعادت است جان دادن در این راه مایه افتخار است.
 
کد مطلب: 298412
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور