پیام تبریک مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به مناسبت روز تشکل‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰
مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با صدور پیامی فرا رسیدن 22 مردادماه روز «تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی» را به دبیران و اعضای تشکل‌های شاهد و ایثارگر تبریک گفت.
پیام تبریک مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به مناسبت روز تشکل‌ها
 
به گزارش «ایثار»، متن پیام عادل مهری به شرح زیر است:
مشارکت‌های مدنی و اجتماعی اولین گام تمرین دموکراسی و احترام به عقاید دیگران در عین کنار هم زیستن است. نقشی که نهادهای مدنی به‌طور عام و سازمان‌های غیردولتی (ngo) به‌طور خاص در افزایش مشارکت‌های اجتماعی شهروندان ایفا می‌کنند نه‌تنها غیرقابل‌انکار؛ بلکه بی‌بدیل است. داوطلبانه بودن فعالیت در تشکل‌ها نشان از خصلت والای انسانی فعالین این بخش دارد که با صرف زمان زندگی خود در راه اعتلای اهداف تشکل و یاری‌رساندن به همنوعان برترین دلیل انسانیت را به نمایش می‌گذارند.
در دنیای امروز تشکل‌ها یا سازمان‌های مردم‌نهاد از جایگاه ویژه‌ای در جریان تصمیم‌سازی در سطح ملی و بین‌المللی برخوردارند و دامنه نفوذ آن‌ها از عرصه فرهنگی و اقتصادی تا امور بشردوستانه گسترش یافته و به مشورت‌دهی، تدوین برنامه و تأثیرگذاری در مذاکرات رسمی دولت‌ها در زمینه‌های مختلف رسیده است. تشکل‌ها در صورت تقویت و توانمندسازی می‌توانند همچون بال‌های مشورتی و اجرایی به یاری نظام بشتابند و توانایی‌های کشور را از سمت تصدی‌گری به سمت مدیریت کلان سوق دهند.
سازمان‌های مردم‌نهاد یا همان NGO‌ها بهترین ابزاری هستند که می‌توانند اطلاعات را از جزیی‌ترین اجزای جامعه دریافت و سپس ساماندهی و طبقه‌بندی کنند و در اختیار مسئولان عالی‌رتبه جهت تصمیم‌گیری قرار دهند. این سازمان‌ها به دلیل استقلال منابع مالی و انسانی، تصمیم‌گیری سریع و به دور از بوروکراسی اداری، انعطاف پذیربودن و خودپدیداری، کارآمدی رو به رشد دارند و با تکیه بر همیاری مردم تقویت جامعه مدنی را اصل حاکم بر فعالیت خود قرار داده‌اند و به این لحاظ یکی از اساسی‌ترین شاخص‌های توسعه انسانی به شمار می‌روند.
اینک در روز ۲۲ مردادماه که به نام روز «تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی» نام‌گذاری شده است، بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز به مثابه توانمندسازی و بهره‌مندی از استعدادها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گوناگون و ممتاز خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در راستای تحقق خواسته‌هایشان تمام توان خود را به کار گمارده تا شاهد خلق آثار معنوی آن در جامعه باشد.
این‌جانب ضمن تبریک فرارسیدن روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی به همه فعالان انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد به ویژه تشکل‌های شاهد و ایثارگر و تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های وافر آنان در راستای ترویج و اعتلای فرهنگ ایثار و شهادت، حمایت خود را از کلیه تشکل‌های جامعه ایثارگری کشور اعلام نموده و تجدید میثاق دوباره با آرمان‌های والای امام راحل و پاسداشت خون شهدای والامقام و پیروی از منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) را آرزومندم.
انتهای پیام/
کد مطلب: 301175