داخلی صفحه قزوین خبر
 
6/بررسی چرایی عدم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از منظر کارشناسان؛
مخاطب‌شناسی از الزامات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵
مخاطب‌شناسی از الزامات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و در این راستا باید تشکل‌های ایثارگری متناسب با سلایق مردم برنامه‌ریزی کنند تا به معرفی الگوهای این فرهنگ بپردازند.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، ایثار و شهادت دو مفهوم اساسی در فرهنگ اسلامی ماست که بارها شنیده شده و امروز متولیان امر به دنبال گسترش این مفاهیم هستند تا بتوانند ضمن حراست از ارزش‌های انقلاب و اعتلای نظام، زمینه‌ی ترویج سیره‌ی شهدا را در سطح عموم فراهم آورند.
زینب داودی خواهر شهید، استاد، مدیر اداره امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(س) و از نخبگان استان قزوین، مخاطب‌شناسی را یکی از الزامات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برشمرد و معتقد است: در این راستا تشکل‌های ایثارگری باید متناسب با علایق و سلایق مردم برنامه‌ریزی کنند تا در سطوح مختلف جامعه به معرفی الگوهای این فرهنگ بپردازند.
در خصوص چرایی و اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت و بهترین راهکارها برای ترویج این فرهنگ با ایشان گفت‌و‌گو کرده‌ایم، که از نظرتان می‌گذرد:
ایثار: به نظر شما چقدر فرهنگ ایثار و شهادت ترویج پیدا کرده است؟
به نظر بنده و آنچه در جامعه مشهود است آنطور كه بايد در راستای ترويج فرهنگ ايثار و شهادت موفق نبودیم. چرا که بین گفتار
به نظر بنده و آنچه در جامعه مشهود است آنطور كه بايد در راستای ترويج فرهنگ ايثار و شهادت موفق نبودیم. چرا که بین گفتار و عمل ما شکاف و فاصله‌ ایجاد شده است.
و عمل ما شکاف و فاصله‌ ایجاد شده و هر چقدر این شکاف بیشتر شود، امکان انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به مخاطب، کمتر می‌شود. به عبارتی، کاهش اعتماد از مهمترین عوامل ایجاد شکاف است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد تا این سرمایه اجتماعی تضعیف نشود.
البته فراموش نكنيم، اندک فعاليت‌های موثری که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت انجام شده، ثمره‌ی بزرگی برای كشور داشته، به عنوان مثال جوانان مدافع حرم موهبت بزرگی بوده و هستند كه ماحصل ترويج همين فرهنگ، به خصوص بين نسل جوان بوده است، اما قطعا کافی نیست.
ایثار: کدام موانع بازدارنده ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه هستند؟
به نظر من، عدم شناخت صحيح و كافی نسل‌ جديد از فرهنگ ايثار و شهادت به واسطه ايجاد شكاف بين نسل جوان با نسل شهدا و ايثارگران، عدم پاسخگويی به شبهات فكری ايجاد شده، تهاجم فرهنگی دشمنان خارجی و داخلی در قالب تبليغات سوء‌رسانه‌ای و جنگ نرم نسبت به عناصر اصيل فرهنگ اسلامی، وجود دغدغه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نبود ارتباط كافی خانواده‌ها با سازمان‌های فرهنگی و مذهبی، از مهمترین عوامل موانع بازدارنده ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه هستند.
لذا پر واضح است تا زمانی كه اين موانع و چالش‌ها مرتفع نگردد، هرگز نمی‌توان انتظار داشت، فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه اسلامی بطور كامل و صحيح اشاعه يابد و اين نيازمند بينش و تحليلی جامعه‌شناختی و الهياتی است.
ایثار: برای پررنگ كردن فرهنگ ايثار و شهادت در سطوح مختلف جامعه چه كار بايد كرد؟
مخاطب‌شناسی یکی از الزامات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، در این راستا تشکل‌های ایثارگری باید متناسب با علایق و سلایق مردم، برنامه‌ریزی کنند تا در سطوح مختلف جامعه به معرفی الگوهای فرهنگ ایثار و شهادت
مخاطب‌شناسی یکی از الزامات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، در این راستا تشکل‌های ایثارگری باید متناسب با علایق و سلایق مردم، برنامه‌ریزی کنند تا در سطوح مختلف جامعه به معرفی الگوهای فرهنگ ایثار و شهادت بپردازند.
بپردازند.
همچنین باید با شناسایی فعالان حوزه فرهنگ ایثار و شهادت در سطح جامعه، آنها را جهت‌دهی و تقويت كرد، به عنوان مثال بسیاری از افراد با استفاده از هنر و قلم خود به تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک می‌کنند که این مهم ظرفیت خوبی است و باید از آن استفاده مطلوب کرد.
از طرف دیگر، مسئولان بنياد شهيد و دستگاه‌های مرتبط، بايد برای ایجاد ارتباط بین هنرمندان و مخاطبان تلاش كنند و در عين حال نیز نبايد از نقش پررنگ خانواده‌های شهدا و ایثارگران در بين اقشار جامعه غافل باشند.
ایثار: از آنجایی که دستگاه‌های مختلفی در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گام برمی‌دارند، به نظر شما موازی‌کاری‌های مسئولان دستگاه‌ها در انجام برنامه‌های فرهنگی، موجب کندی ترویج این فرهنگ در سطح جامعه نیست؟
كار فرهنگی نیازمند انسجام و هماهنگی همه‌ی دستگاه‌ها است به همین دلیل موازی‌كاری نه تنها موجب كندی ترويج اين فرهنگ می‌شود بلكه هزينه‌های گزاف و بيهوده‌ای را به دستگاه‌ها تحميل می‌كند.
ایثار: پیشنهاد مشخص شما جهت اشاعه‌ی مطلوب فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟ 
فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح آگاهی و باورهای دينی مردم در طول سال از طريق رسانه‌ها، بويژه صدا و سيما، ايجاد ارتباط و تعامل متقابل بنياد شهيد و امور ايثارگران با جوانان، اختصاص بخشی از محتوای متون درسی، برگزاری نشست‌های مشترک و تخصصی دوره‌ای و حمايت از طريق پژوهش‌های علمی و عملياتی آنان، از مهمترین راهکارهای موثر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
البته جهت تحقق این راهکارها باید در ساخت فيلم‌ و سريال‌های تلويزيونی، تئاتر و كارتون، تولید نشريات و كتب، ايجاد يک بانك اطلاعاتی قوی و ساير قالب‌های رايج رسانه‌ای با محوريت فرهنگ ايثار و شهادت، مانند ميزگردهای كارشناسی، برنامه‌های مستند، گزارش‌های تحليلی، چاپ و نشر مقالات، كاريكاتورها، مصاحبه، زيرنويس‌های تبليغاتی و ويدئو كليپ‌ها، تهيه‌ی پوستر و موسيقی، سرودها، نوحه‌ها، اشعار و غيره ورود جدی داشت.
* مصاحبه از: زهرا محبی
کد مطلب: 304961