حجت الاسلام والمسلمین شهیدی:
حفظ جایگاه شهدا و توسعه فرهنگ ایثار در جامعه، ضروری و تعیین کننده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: بنیاد با همه توان حفظ حرمت و جایگاه شهدای والا مقام را پیگیری کرده و بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان عنصری مهم و تعیین کننده در جامعه اسلامی تأکید دارد.
حفظ جایگاه شهدا و توسعه فرهنگ ایثار در جامعه، ضروری و تعیین کننده است
 
به گزارش «ایثار»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی شهیدی روز سه‌شنبه 26 شهریورماه در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره خانه نور ایرانیان بصیر در محل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با بیان اینکه بر اساس قانون بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به حمایت‌های معیشتی از جامعه ایثارگری و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است گفت: مقام معظم رهبری بارها بر لزوم حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تأکید داشته‌اند و این مسئله مهم‌ترین وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است و در همین راستا شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ایجاد شده که جلسات دبیرخانه آن به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اهمیت حفظ حرمت و جایگاه نام شهدا در جامعه گفت: پیش از اتفاقات اخیر و گزارش چند مورد حذف نام شهدا از معابر عمومی نامه‌ای به وزارت کشور نوشتیم و خطر تغییر نام و تصاویر شهدا را گوشزد کردیم که هفته گذشته بخشنامه‌ای از وزارت کشور به تمام استانداری ها فرستاده شد و بر اساس آن هر نوع تغییری در این زمینه ممنوع اعلام شد. در مورد اخیر پیش آمده نیز مانند همیشه با جدیت پیگیر موضوع هستیم تا خدای ناکرده فرهنگ ایثار و شهادت کم رنگ نشود ضمن اینکه بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان عنصری مهم و تعیین کننده در جامعه تأکید می کنیم.
وی با اشاره به قرار داشتن در آستانه هفته دفاع مقدس و تاکید بر نقش بسیار مهم فرهنگ ایثار و شهادت در مقاومت مردم و پیروزی‌های رزمندگان در جبهه‌های جنگ گفت: در شرایط کنونی نیز با توجه به حجم گسترده تحریم‌ها و فشارهای آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن بر ملت ایران می توان با تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت در مقابل دشمنان مقاومت کرد و به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با اشاره به موضوع درمان ایثارگران گفت: در 2 سال گذشته درحوزه خدماتی اولویت اصلی بنیاد در 2 حوزه درمان و اشتغال بوده است و حساسیت ویژه‌ای در زمینه درمان وجود دارد، زیرا میانگین سن ایثارگران افزایش یافته و مشکلات درمانی این عزیزان با افزایش سن بیشتر می‌شود. در همین راستا علاوه بر عقد قرارداد با شرکت بیمه، صندوق سلامت نیز راه‌اندازی شده تا در برخی موارد خاص که بیمه هزینه‌های دارویی را پرداخت نمی‌کند از طریق این صندوق مشکلات بر طرف شود.
وی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر با مشکلات بسیار زیادی در زمینه اعتباری روبرو بودیم و همین مسئله کار ما را در زمینه درمان و به‌خصوص خدمات بیمه‌ای بسیار سخت کرد. با اضافه شدن 460 هزار نفر از ایثارگران شاغل به جامعه زیر پوشش خدمات درمانی بنیاد در سال گذشته با مصوبه مجلس شورای اسلامی و تورم زیادی که افزایش سرانه بیمه هر نفر از 85 هزار تومان به 145 هزار تومان را به دنبال داشت، مشکلات بنیاد در زمینه درمان زیاد شده است و هزینه‌های درمان ایثارگران از ماهی حدود 100 میلیارد تومان به بیش از 250 میلیارد تومان افزایش یافت.
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با بیان عدم تامین اعتبارات مورد نیاز بیمه تکمیلی ایثارگران در طی 2 سال گذشته گفت: در این زمینه ضمن اینکه برای ساماندهی وضعیت بیمه ایثارگران در حال تهیه برنامه‌های جدیدی هستیم، امیدواریم با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی بتوانیم از مشکلات کنونی عبور کنیم تا ایثارگران عزیز دغدغه درمانی نداشته باشند.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به موضوع اشتغال ایثارگران گفت: موضوع اشتغال یکی از چالش‌های مهم کشورمان است و تنها منحصر به جامعه ایثارگری نیست. در ابتدای ورود به بنیاد شهید و امور ایثارگران 67 هزار نفر از ایثارگران جویای شغل بودند که در این مدت موفق به ایجاد بیش از 100 هزار شغل برای آن‌ها شده‌ایم، اما حتی با این میزان اشتغال‌زایی نیز همچنان با بیش از 80 هزار ایثارگر جویای شغل روبر هستیم. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که نرخ بیکاری برای کل کشور بیش از 12 درصد است که این رقم برای جامعه ایثارگری حدود 4 درصد است.
معاون رییس جمهور ادامه داد: صندوق اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در طول چند سال گذشته تسهیلات خوبی را برای ایجاد شغل به ایثارگران ارائه داده و همچنان با قدرت مشغول به فعالیت است.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه دستوراتی را برای پیگیری درخواست‌های جانبازان بصیر صادر کرد.
عادل مهری مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر نیز در این جلسه گفت: خانه نور ایرانیان بصیر دارای 30 نمایندگی در سراسر کشور است که به‌صورت منسجم و خوبی در حال فعالیت هستند.
وی در ادامه به درخواست‌های این انجمن اشاره کرد و پیگیری‌های صورت گرفته توسط دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر را تشریح کرد.
مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره خانه نور ایرانیان بصیر نیز در این جلسه به بیان نظرات، پیشنهادات و درخواست‌های جانبازان بصیر پرداختند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 306613
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...