داخلی صفحه قزوین خبر
 
7/ بررسی چرایی عدم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از منظر کارشناسان؛
مسئولان باید با عمل‌شان بهترین مبلغان پیام شهدا باشند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۱
مسئولان باید با عمل‌شان بهترین مبلغان پیام شهدا باشند. اینکه در زبان بگویند شهدا اهل فداکاری و ایثار بودند ولی در عمل نباشند و از امکانات و امتیازهای ویژه استفاده کنند تا موقعیت مالی خودشان تقویت شود، چنین چیزی پذیرفتنی نیست.
 
 به گزارش ایثار واحد قزوین، ایثار و شهادت دو مفهوم اساسی در فرهنگ اسلامی ماست که بارها شنیده شده و امروز متولیان امر به دنبال گسترش این مفاهیم هستند تا بتوانند ضمن حراست از ارزش‌های انقلاب و اعتلای نظام، زمینه‌ی ترویج سیره‌ی شهدا را در سطح عموم، فراهم آورند.
عبدالرزاق حسامی‌فر، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(س)، دکترای فلسفه و دانش‌یار گروه فلسفه دانشگاه، مهمترین راهکار ترویج مفاهیم ایثار و شهادت را عمل کردن مسئولان به پیام‌های شهدا می‌داند و معتقد است: اگر آنها به آنچه از شهدا می‌گویند خودشان
مسئولان به جای اینکه سراغ معنویت که شهدا دنبال آن بودند بروند و آن را برجسته کنند، فقط به امتیازهای خانواده‌های شهدا و ایثارگران که قایل شدند، توجه کردند و این خوب نیست.
عامر باشند این مفاهیم راحت‌تر و سریعتر به عموم مردم، بویژه جوانان انتقال پیدا خواهد کرد.
در خصوص چرایی و اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت و بهترین راهکارها برای ترویج این فرهنگ با ایشان، گفت‌و‌گو کرده‌ایم، که از نظرتان می‌گذرد:
ایثار: به نظر شما مسئولان فرهنگی و اهالی فرهنگ در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موفق بوده‌اند؟
به نظرم موفق نبودند و مسئولان فرهنگی و اهالی فرهنگ نتوانستند آنگونه که باید در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موفق باشند.
مسئولان به جای اینکه سراغ معنویت که شهدا دنبال آن بودند بروند و آن را برجسته کنند، فقط به امتیازهای خانواده‌های شهدا و ایثارگران که قایل شدند، توجه کردند و این خوب نیست. از طرفی متاسفانه نگاه سیاسی در جامعه نیز باعث شده است تا از خون و فداکاری شهدا استفاده سیاسی شود و این هم کار درستی نیست.
ایثار: چرا بعد از گذشت 40 سال از انقلاب هنوز فرهنگ ایثار و شهادت به درستی در جامعه ترویج پیدا نکرده است؟
دین ما اسلام است و در همه‌ی زمینه‌ها، از جمله سیاست، دستوراتی دارد ولی متاسفانه یکی از بزرگترین گرفتاری‌های جامعه ما این بوده که همه چیز فدای سیاست می‌شود. همچنین روند رو به گسترش دنیاگرایی از دیگر عوامل است، یعنی اینکه فرد در هر موقعیتی که قرار دارد منافع شخصی خود را بر اهداف الهی ترجیح دهد و بیشتر به امور دنیوی خود بپردازد.
ایثار: پیشنهاد مشخص شما جهت اشاعه‌ی
مسئولان باید با عمل‌شان بهترین مبلغان پیام شهدا باشند، اینکه در زبان بگویند شهدا اهل فداکاری و ایثار بودند ولی خود در عمل نباشند و از امکانات و امتیازهای ویژه استفاده کنند تا موقعیت مالی خودشان تقویت شود، چنین چیزی پذیرفتنی نیست.
مطلوب فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟
 

رسانه‌های جمعی مانند صدا و سیما در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی ارزش‌های دفاع مقدس تاثیر بسزایی دارند و باید مسئولان این نهاد فارغ از هر جناح سیاسی به سراغ رزمندگان بروند تا روحیه‌ی ایثار و شهادت حاکم در جبهه‌ها را تشریح کنند.
همچنین بایستی فیلم‌سازانی که دفاع مقدس را درک کرده‌اند اقدام به ساخت فیلم کنند که مطمئنا در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تاثیرگذار خواهد بود.
اگر امروز ما می‌خواهیم ارزش‌هایی که شهدا به آنها معتقد بودند در جامعه تجلی و ظهور پیدا کند، نیاز است با نمایش فیلم‌های مرتبط با دفاع مقدس، جوانان را بیشتر با سیره‌ی شهیدان آشنا کنیم تا آنها به سرشت پاک و روحیه‌ی معنوی این شهدا پی ببرند.
ایثار: مسئولان چه کاری انجام دهند که پیام شهدا راحت‌تر به مردم بویژه نسل امروز انتقال یابد؟
مسئولان باید با عمل‌شان بهترین مبلغان پیام شهدا باشند، اینکه در زبان بگویند شهدا اهل فداکاری و ایثار بودند ولی خود در عمل نباشند و از امکانات و امتیازهای ویژه استفاده کنند تا موقعیت مالی خودشان تقویت شود، چنین چیزی پذیرفتنی نیست.
برخی مواقع در جامعه به غلط منعکس می‌شود که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یعنی اینکه مردم باید غمگین باشند یا پیام شهدا و رزمندگان این بود که مردم شاد نباشند. در حالی که به هیچ عنوان چنین چیزی نیست و بالعکس شهدا و رزمندگان ما شاد و خندان بودند.
همچنین در جبهه، رزمندگان علیرغم اینکه از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف بودند، ولی در دفاع از خاک کشورشان همه با هم متحد شدند و از انقلاب دفاع کردند چنین اتحاد و وحدتی بین مسئولان جهت انتقال پیام شهدا به عموم
اعتقاد به ارزش‌ها و فرهنگ ایثار و شهادت نباید فقط در ظاهر بسنده شود و لق‌لقه‌ی زبان باشد بلکه باید در اعمال و کردار ما آشکار و بارز باشد تا در باطن جامعه رخنه کند که این مهم نیازمند توجه جدی به فرهنگ دفاع مقدس، ایثار، فداکاری و ارزش‌هاست.
مردم ضروری است.
ایثار: به نظر شما وضعیت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه چگونه است؟
فرهنگ ایثار و شهادت یکی از سرمایه‌های جامعه ما محسوب می‌شود و ضروری است این فرهنگ در قالب مولفه‌های مختلفی مانند ایثار، گذشت، فداکاری و ازخودگذشتگی در بین قشرهای مختلف مردم اشاعه یابد.
متاسفانه امروز بیشتر به ظاهر فرهنگ ایثار و شهادت توجه می‌شود و از باطل آن غافل هستیم، اگر واقعا می‌خواهیم این فرهنگ ترویج یابد باید سعی کنیم ارزش‌های انسانی مانند وفاداری و معنویت که از دین اسلام نشات گرفته در سطح جامعه برجسته و پررنگ شود.
اعتقاد به ارزش‌ها و فرهنگ ایثار و شهادت نباید فقط در ظاهر بسنده شود و لق‌لقه‌ی زبان باشد بلکه باید در اعمال و کردار ما آشکار و بارز باشد تا در باطن جامعه رخنه کند که این مهم نیازمند توجه جدی به فرهنگ دفاع مقدس، ایثار، فداکاری و ارزش‌هاست.
ایثار: آیا روند ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه مطلوب است؟
در دانشگاه نهادهایی همانند بسیج اساتید، بسیج دانشجویان، بسیج کارمندی و تشکل‌های سیاسی برنامه‌هایی با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی ارزش‌های دفاع مقدس و شناساندن سیره‌ی شهدا به دانشجویان دارند.
ولی این تشکل‌ها باید فعالیت سالمی داشته باشند تا پیام ایثار و شهادت انتقال یابد. البته عملکرد آنها تا حدی مطلوب بوده ولی ضعف‌هایی دارند که باید برطرف شود.
ایثار: چه راهکارهایی برای اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت به دانشجویان دارید؟
قطعا نشست جوانان با رزمندگان در دانشگاه‌ها تاثیر بسزایی در اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت و شناساندن روحیه ایثارگری و شهادت رزمندگان دارد که در این راستا باید مسئولان مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.
*مصاحبه از: زهرا محبی
کد مطلب: 307486
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور