داخلی صفحه بوشهر خبر
 
امروز در پناه ایثارگری‌های شهدا در آرامش مشغول خدمت هستیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ما در پناه ایثارگری‌های این شهدای والامقام و رشادت‌های مثال‌زدنی آن‌ها امروز در آرامش مشغول خدمت هستیم.
امروز در پناه ایثارگری‌های شهدا در آرامش مشغول خدمت هستیم
 
به گزارش «ایثار بوشهر» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش؛ امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی با حضور در منزل ناوسروان شهید شهباز آذری از شهدای عملیات مروارید و ناو موشک‌انداز همیشه جاوید پیکان با خانواده معظم این شهید والامقام دیدار و از آنان دلجویی کرد.
وی دیدار با خانواده شهید شهباز آذری را زینت‌بخش سفر خود به استان بوشهر قلمداد کرد و گفت: ما نیازمند هستیم که یادمان نرود چه کسانی در چه شرایطی از جمهوری اسلامی ایران از آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس و از این مردم عزیز دفاع و چه گوهر ارزشمندی را تقدیم انقلاب کردند.
فرمانده کل ارتش افزود: ما در پناه ایثارگری‌های این شهدای والامقام و رشادت‌های مثال‌زدنی آن‌ها امروز در آرامش مشغول خدمت هستیم و اگر این ایثارگری‌ها نبود معلوم نبود چه بر سر کشور ما می‌آمد و چه‌بسا ما نیز مانند بعضی کشورهای دیگر وضعیت اسفناکی داشتیم.
سرلشکر موسوی خاطرنشان کرد: امروز در دنیا سرافراز و سربلند هستیم و این سرافرازی به‌پاس رشادت‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مدافع حرم است.
وی اضافه کرد: قطعاً دعای خیر خانواده بزرگوار شهدا شامل حال ما می‌شود و ما اعتقادداریم که شهدای بزرگوار حاضر و ناظر بر ما و کلید حل مشکلات ما هستند.
امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز در این دیدار بابیان اینکه از داشتن شهدای بزرگواری چون شهید شهباز آذری احساس غرور می‌کنیم، گفت: اگر نیروی دریایی ارتش یک روزی دارد که به آن افتخار می‌کند به خاطر عملیات مروارید در هفتم آذر ۱۳۵۹ است و هویت این روز به برکت خون شهدای والامقامی چون شهید شهباز آذری است.
شهید ناوسروان شهباز آذری به همراه سایر هم‌رزمانش در ناو موشک‌انداز پیکان طی عملیات مروارید در هفتم آذر ۱۳۵۹، با اجرای عملیات شجاعانه با عنوان مروارید علاوه بر نابودی اسکله نفتی البکر و الامیه، چندین ناو جنگی و هواپیمای دشمن را به اعماق دریا فرستادند.
همچنین حضرت امام خمینی (ره) به مناسبت رشادت دریادلان نیروی دریایی راهبردی ارتش و به‌ویژه مقاومت جسورانه ناو موشک‌انداز پیکان در برابر تهاجم دریایی و هوایی رژیم عراق، این روز شکوهمند را با عنوان «روز نیروی دریایی» نام‌گذاری کردند.
بر همین اساس، عملیات مروارید یکی از عملیات‌های نیروی دریایی ایران در جنگ ایران و عراق است که در ۷ آذر سال ۱۳۵۹ یعنی تنها باگذشت ۶۷ روز از جنگ تحمیلی با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش برای بمباران بندر ام‌قصر و دو سکوی نفتی مهم عراق؛ البکر و الامیه در ساحل اروندرود انجام شد.
این عملیات تکمیل‌کننده دو عملیات پیشین نیروی دریایی ارتش بود که توسط «نیروی رزمی ۴۲۱» اجراشده بود. آن دو عملیات به نام‌های «اشکان» و «شهید صفری» معروف شدند.
همچنین در جریان این عملیات ۴ فروند ناوچه موشک‌انداز عراقی کلاس «اوزا» و ۷ فروند شناور دیگر عراقی غرق‌شده و ۶ فروند میگ-۲۳، یک فروند میگ-۲۱ و یک فروند بالگرد سوپر فرلون نیروی هوایی عراق سرنگون شد.
ناو موشک‌انداز پیکان در این عملیات توسط نیروی دریایی عراق مورد اصابت موشک قرار گرفت و شهدای عزیزی ازجمله شهید دریادار محمدابراهیم همتی و شهید ناوسروان شهباز آذری به فیض شهادت نائل آمدند.
شهید شهبازی آذری در سال ۱۳۳۱ در بوشهر متولد و در سال ۱۳۵۰ به استخدام نیروی دریایی ارتش درآمد.
این شهید والامقام در زمان مورد اصابت قرار گرفتن ناو موشک‌انداز پیکان توسط رژیم بعثی باوجوداینکه از ناحیه کتف و سینه مجروح شده بود تا آنجایی که می‌توانست هم‌رزمان خود را برای سوارشدن به بالگرد امداد و نجات یاری می‌داد و خود فرصتی برای نجات نیافت.
از این شهید والامقام یک دختر به یادگار مانده است که در هنگام عملیات مروارید تنها هفت ماه داشت.
انتهای پیام/
کد مطلب: 314698