داخلی صفحه ایلام خبر
 
اختتامیه پنجمین جشنواره «ره‌آورد سرزمین نور» در ایلام / 30 اثر برگزیده در جشنواره
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۷
ظهر امروز اختتامیه پنجمین جشنواره ره‌آورد سرزمین نور در استان ایلام با حضور دبیر جشنواره و مسوولان استانی برگزار شد.
اختتامیه پنجمین جشنواره «ره‌آورد سرزمین نور» در ایلام / 30 اثر برگزیده در جشنواره
 
به گزارش ایثار از ایلام به نقل از فارس؛ ظهر امروز اختتامیه پنجمین جشنواره ره‌آورد سرزمین نور در ایلام با حضور دبیر جشنواره، معاون سیاسی امنیتی استاندار، فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان و ... برگزار شد.
انتخاب ۳۰ اثر برگزیده
حسین پورمحمدی رئیس اردویی راهیان نور سپاه امیرالمؤمنین(ع) در ابتدای این جشنواره با تبریک هفته وحدت و میلاد رسول اکرم گفت: 1850 اثر در بخش‌های آثار مکتوب و مصور به دبیرخانه جشنواره رسیده و بعد از تلاش‌ هیئت‌داوران در بخش‌های مختلف ۳۰ اثر برگزیده شد.
وی افزود: آثار برگزیده جهت شرکت در جشنواره کشوری به دبیرخانه جشنواره سراسری ارسال‌ شده ‌است.
رئیس اردویی راهیان‌نور سپاه امیرالمومنین(ع) با بیان اینکه تاکنون ۵ جشنواره ره‌آورد سرزمین نور در استان برگزار شده است ادامه داد: بیشترین آثار جشنواره مربوط به دانش‌آموزان هستند.
وی خاطرنشان کرد: جشنواره ره‌اورد سرزمین نور براساس تأکیدات مقام معظم رهبری به‌منظور ثبت آثار راهیان‌نور باهدف شناسایی استعدادهای فرهنگی هنری و نشر آثار فرهنگی هنری در حوزه دفاع مقدس و تشویق و ترغیب هنرمندان در خلق آثار هنری در دو حوزه دفاع مقدس و راهیان‌نور برگزار می‌شود.
بیشترین آمار شهدا و جانبازان در ایلام
در ادامه محمد نوذری معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام در این جشنواره اظهار داشت: در دنیای امروز پیرامون ما دشمنان زیادی مانند آمریکا، اسرائیل، داعش و ... به‌دنبال نا امن کردن منطقه به‌ویژه کشور ایران هستند اما خوشبختانه تلاش دشمنان جهت نا امن کردن کشور به نتیجه نرسیده است، که این امر مرهون فرهنگ مقاومت، جهاد و ایثار در جامعه است.
وی با بیان اینکه راهیان‌نور از دل گفتمان مقاومت شکل می‌گیرد و یک رژه اسلامی محسوب می‌شود افزود: بیشترین آمار شهدا طی جنگ تحمیلی در استان ایلام است به‌طوری که آمار شهادت در کشور به ازای هر هزار نفر ۷ شهید است اما در استان ایلام به ازای هر هزار نفر ۲۰ شهید، ایثارگر و جانباز وجود دارد که ۳ برابر نورم کشوری است.
معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام ادامه داد : بی‌شک ضروری است نسل سوم و چهارم انقلاب را با فرهنگ فداکاری، جهاد و مقاومت آشنا کرد که برگزاری اردوهای راهیان‌نور یکی از راهکارها جهت آشنا کردن نسل جدید با فرهنگ فداکاری و جهاد است.
وی با بیان اینکه راهیان‌نور باعث حفظ امنیت، انسجام و همدلی می‌شود و خوشبختانه حدود ۸ هزار نفر در حال اعزام به مناطق عملیاتی استان هستند، عنوان کرد: اردوهای راهیان‌نور مظلومیت این استان طی ۸ سال جنگ تحمیلی را به نمایش می‌گذارد.
لزوم ترسیم زندگی شهدا
علی رضایی دبیر جشنواره ره‌آورد سرزمین نور نیز در ادامه گفت: زندگی شهدا باید برای جوانان ترسیم شود و به این منظور اردوهای راهیان نور سازماندهی شده است.
وی با بیان اینکه دفاع مقدس یک گنجینه است و راه استخراج این گنجینه زبان هنر است تا فرهنگ ایثار و شهادت ترویج یابد، افزود: تاکنون ۱۶ جشنواره ره‌آورد سرزمین نور در کشور برگزار شده است و اسفند ماه امسال هفدهمین جشنواره در شهر خرمشهر برگزار خواهد شد.
دبیر جشنواره ره‌آورد سرزمین نور، استان ایلام را با توجه به سبقه فرهنگی از استان‌های پیشرو در برگزاری این جشنواره و اردوهای راهیان‌نور دانست و خاطرنشان کرد: استان ایلام یکی از سرآمدان حوزه ادبیات است و باید از این ظرفیت هنری استفاده شود.
استفاده از ظرفیت اربعین
سردار جمال شاکرمی فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام نیز در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از تمامی دست اندرکاران این جشنواره گفت: طی حماسه بزرگ اربعین ۴ میلیون نفر وارد استان شدند که می‌توان با فراهم کردن بستر مناسب، بخشی از این جمعیت را به یادمان‌های دفاع مقدس سوق داد.
وی افزود: متاسفانه در برنامه‌های فرهنگی خلاء های زیادی داریم و ضروری است یک مهندسی قوی در کارهای فرهنگی صورت گیرد.
فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام با بیان اینکه رهبر انقلاب راهیان‌نور را به‌عنوان ثروت فرهنگی و معنوی معرفی کرده‌اند، اضافه کرد: باید راه استخراج از این گنجینه را آموخت.
وی در پایان با بیان اینکه حادثه عاشورا طی نیمروز سال‌هاست جهان را تحت تاثیر قرار داده است یادآور شد: دفاع مقدس مستندی از عاشورا است و اردوهای راهیان‌نور عظمت دفاع مقدس را به نمایش می‌گذارد و امید است سال‌های آتی شاهد برگزاری هرچه باشکوه‌تر اردوی راهیان‌نور و جشنواره ره‌آورد سرزمین نور باشیم.
گفتنی است، در پایان این جشنواره از آثار برگزیده تجلیل شد.
کد مطلب: 315603