برگزاری جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت با رویکرد حمایت از نویسندگان نوقلم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت تولیدات داخلی و خارجی و آثار نفیس و فاخر به‌خصوص آثاری که توسط نسل جوان و نویسندگان نوقلم تولید می‌شود جمع‌آوری می‌شوند تا در آینده شاهد ظهور نسل نویسنده تولیدکننده‌ای باشیم که دل در گرو ارزش‌های انقلاب اسلامی دارند.
برگزاری جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت با رویکرد حمایت از نویسندگان نوقلم
 
به گزارش «ایثار»، نشست خبری نخستین دوره جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت (سرخ نگاران) روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه با حضور حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی‌راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد و دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت برگزار شد.
حجت‌الاسلام کاویانی‌راد در این نشست با بیان اینکه آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مجموعه‌ای از ارزش‌های متعالی است، افزود: تحقق این ارزش‌ها و آرمان‌ها با پیروزی انقلاب اسلامی و با پرداخت هزینه‌های زیادی میسر شد و در طول تاریخ کمتر ملتی بوده که برای تحقق آرمان‌ها و شعارهای خود حاضر به هزینه سنگینی چون شهدا، جانبازان و آزادگان بی‌شماری باشد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: امروز باید تمام این هزینه‌ها و نتایج آن در قالب دستاوردهای متعالی مطرح شود تا در آینده شاهد توسعه این فرهنگ باشیم که نقطه مقابل گفتمان مادی‌گرایی در جهان امروز است.
وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در حوزه توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت گفت: بنیاد طی سال‌های متمادی تلاش کرده است مجموعه ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به‌صورت علمی فرآوری و در سطوح مختلف برای ذائقه‌های گوناگون تولید و ارائه کند که محصول این کار در حوزه ادبیات تولید ۱۷۶۰ عنوان کتاب و به تصویر کشیدن خاطرات ایثارگران، مستندات فرهنگی ایثار و شهادت، وصایای شهدا و فرهنگ اعلام شهدای کشور بوده است.
حجت‌الاسلام کاویانی راد افزود: در برنامه‌های پیش‌رو تصمیم داریم مجموعه‌های باقی مانده خاطرات به‌خصوص خاطرات والدین معظم شهدا را جمع‌آوری کنیم؛ همچنین به سیره نگاری این خاطرات نیاز داریم.
وی با اشاره به لزوم ایجاد ارتباط بین ادبیات ایثار و شهادت ایران با ادبیات بین‌المللی، گفت: با ایجاد این ارتباط و انتقال تجربیات می‌توان زمینه مقایسه و تضارب را ایجاد کرد و در همین راستا جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت ساماندهی شده است تا در قالب آن تولیدات داخلی و خارجی و آثار نفیس و فاخر به‌خصوص آثاری که توسط نسل جوان و نویسندگان نوقلم تولید می‌شود جمع‌آوری شوند تا در آینده شاهد ظهور نسل نویسنده تولیدکننده‌ای باشیم که دل در گرو ارزش‌های انقلاب اسلامی دارند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حمایت ۱۵ دستگاه فرهنگی از برگزاری این جشنواره گفت: امروز شاهد مشکلاتی در حوزه نشر کتاب هستیم. این مشکلات ابتدا به افرادی آسیب می‌زند که به‌صورت غیرتجاری به این کار نگاه می‌کنند و اگر دامنه حمایت‌ها از این گروه کاهش یابد قطعاً آسیب‌های زیادی خواهند دید که نتیجه آن آسیب دیدن فرهنگ است. در همین راستا نیز رویکرد بنیاد کاهش تصدی‌گری و حمایت و تشویق تولیدکنندگان است.
حجت‌الاسلام کاویانی راد در پایان در خصوص اهمیت جمع‌آوری خاطرات والدین معظم شهدا گفت: در حال حاضر این موضوع در اولویت ما قرار دارد و از خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌خواهیم در این مسیر با ما همراهی کنند.
رحیم نریمانی نیز در خصوص برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت در ۳ بخش داستانی، تاریخ شفاهی و مستندنگاری برگزار می‌شود و آثاری که در این جشنواره پذیرفته می‌شوند باید بین سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ منتشر شده باشند. علاقه‌مندان علاوه بر ثبت‌نام اینترنتی از طریق سایت نوید شاهد باید نسخه فیزیکی کتاب خود را نیز به آدرس دبیرخانه ارسال کنند.
دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت افزود: از نویسندگان نوقلمی که در این جشنواره شرکت می‌کنند حمایت صورت می‌گیرد، زیرا ما نیازمند تربیت نسل جدیدی از نویسندگان در حوزه ایثار و شهادت هستیم. در حوزه بین‌المللی نیز با نویسندگانی از کشورهای آلمان و ترکیه در ارتباط هستیم و به دلیل اینکه در نخستین دوره این جشنواره قرار داریم آثار مربوط به این حوزه را رصد خواهیم کرد.
در پایان این نشست از پوستر نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت رونمایی شد.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 315692