داخلی صفحه ایلام خبر
 
با شهدا؛
شهید یادگار امیدی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶
شهید یادگار امیدی
 
به گزارش ایثار از ایلام؛ سال ۱۳۳۳ (هجری شمسی) در روستاي چشمه رشيد کازران شهرستان سیروان، واقع در استان ايلام و در خانواده اي روستايي ديده به جهان گشود.
وي تحصيلات ابتدايي را به صورت متفرقه به پايان رساند و پس از آن به کارهاي فني روي آورد و در آنها مهارت کسب کرد. در زمان اوج گيري انقلاب، به صفوف انقلابيون پيوست و پس از آن همزمان با تشکيل کميته انقلاب اسلامي، به عضويت در اين نهاد در آمد.
چندي بعد هنگام بروز آشوب از سوي ضد انقلاب در کردستان، وي به منظور شرکت در سرکوب فتنه گران راهي آنجا شد و در حين در گيري مجروح شد. پس از بهبودي حاصل از جراحات، با توجه به مهارتش در کارهاي فني، به دعوت جهاد سازندگي استان ايلام، در آن ارگان مشغول خدمت شد و در پروژه هاي آبرساني به روستاها فعاليت کرد.
جنگ تحميلي که آغاز شد وي داوطلبانه به جبهه ميمک شتافت و همراه با تعداد زيادي از نيروهاي سپاه، به عمليات شناسايي، مين گذاري و جنگ هاي پارتيزاني با نيروهاي بعثي پرداخت که براي بار دوم مجروح شد. چندي بعد در تاریخ ۱۳ مهرماه سال ۵۹ به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايلام در آمد. پس از بهبودي دوباره راهي مناطق عملياتي شد که در حين شرکت در عمليات براي بار سوم مجروح گشت. يادگار اميدي چندي پس از عمليات والفجر سه، با وجود شجاعت و صلابت کم نظيري که داشت بعنوان معاونت اطلاعات و عمليات تيپ اميرالمومنين(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب شد و يکي از پايه گذاران اين واحد پس از تشکيل يگان رزم در استان به شمار مي رود. وي در سال ۱۳۶۲ با تشرف به حج و تزکيه نفس، خود را آماده ديدار معبود کرد.
در تاريخ ۱۶ شهریور سال ۶۲ اين رزمنده و فرمانده شجاع پس از باز گشت از مکه در عمليات والفجر ۵ از خود رشادتهاي زيادي نشان داد و با وجودي که در شب اول عمليات مجروح شده بود، اما تا پايان موفقيت آميز آن در خط مقدم ماند و حاضر نشد او را به بيمارستان انتقال دهند.
اين مرد بزرگ و دلير بارها در عمليات پارتيزاني شرکت جست و از خود رشادتهاي زيادي نشان داد. مقاومتها و جنگ هاي او با دشمن مثال زدني است. در ۲۵ خرداد سال ۶۴ طي يک عمليات پارتيزاني در عمق چهار کيلومتري مواضع دشمن، تعدادي از مزدوران بعثي را به هلاکت رساند و دو تن از آنان را از جمله يک افسر عراقي به اسارت گرفت.
او در اين نفوذها از خود رشادتهاي بي شماري به يادگار گذاشت. در عمليات نفوذي ديگري ،فرمانده مزدوران بعثي در منطقه رادرخاک عراق شخصا به هلاکت رساند.
يادگار اميدي يکي از تشکيل دهندگان گروه ضربت (که در تعقيب مزدوران موسوم به فرصان بودند) مي باشد. اين گروه که در منطقه عمومي مهران و دهلران فعال بود، با کمين کردن در مقابل رزمندگان اسلام و بريدن گوش و يا سر آنها و انتقال به خاک عراق از افسران و فرماندهان ارتش عراق پولهاي زيادي را مي گرفتند.
حضور اين نيروها در منطقه، باعث نا امني براي عقبه نيروهاي رزمنده شده بود و به همين منظور يادگار اميدي اقدام به تشکيل گروه ضربت به منظور تعقيب و از بين بردن آنان نمود. وي بارها به همراه گروه ويژه با اين نيروها درگير شد و عده اي از آنان را به هلاکت رساند، تا اينکه در ۸ آذر ماه سال ۱۳۶۴ و در حين درگيري با آنان به فیض والای شهادت نائل آمد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 317497