داخلی صفحه قم خبر
 
​شهیدی از خیل شهدای دانشجو و روحانی
شهید محمد جواد آل اسحاق؛ از جلوس در محضر امام(ره) تا عروج در شلمچه
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۱
شهید محمد جواد آل اسحاق، شهیدی از خیل شهدای دانشجو و روحانی قم و بسیجی نمونه ای برای نظام و انقلاب بود که حضرت امام(ره) بارها وی را مورد ملاطفت قرار دادند و سرانجام در عملیات کربلای پنج به درجه شهادت نایل آمد.
شهید محمد جواد آل اسحاق؛ از جلوس در محضر امام(ره) تا عروج در شلمچه
 
محمد جواد در دهم تیر سال 45 در دومین سال تبعیت امام به عراق در شهر نجف و جوار بارگاه نورانی امام علی (ع) متولد شد. پدرش آیت الله شیخ علی آل اسحاق اهل زنجان بود و مدتها بود بر ای کسب معارف دینی به عراق سفر کرده بود ملازم دایم و از وکلای امام بود. محمد جواد از این فرصت دیدار پدر با امام و از فیض دیدار امام بهره مند می شد و هر بار خدمت امام می رسید ایشان دست نوازش بر سر وی می کشیدند. مادرش زنی مومنه و بانویی فاضل بود ، پدرش را یکبار در نماز جماعت امام دستگیر کردند و حدود شش ماه خانواده از او بی خبر بودند سپس به همراه خانواده در سال 53 از عراق اخراج شدند و به قممهاجرت کردند.
کوچه شماره یک بلوار شهید محلاتی قم و فضای مسجد اباذر، روی گشاده و چهره نورانی شهید محمد جواد آل اسحاق را در سال 63 همچنان به یاد دارد. جوان مهذبی که به گفته حسین فراهانی همرزم و دوست دیرینه اش، کودکان، نوجوانان و جوانان محل را حول محور مسجد و کتابخانه دور هم جمع کرد و با راه انداختن شورای فرهنگی، گروه تئاتر، تبلیغات، سرود، روزنامه دیواری، اردو، کتابخوانی و ... منشاء تاثیرات ماندگاری در بهترین دوره سنّی آنان شد؛ جوانانی چون شهید عباس عاشق حسینی که مسئول گروه سرود بود و پس از شهادتش، سرودی را که خود اجرا می کرد، بر مزار خودش خواندند، شهید آل اسحاق طوری برنامه ریزی کرده بود که بچه ها پس از اجرای هر سرود در محافل مختلف، به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی برای سلامتی امام بزرگوار دعا کنند.
فراهانی در ادامه خاطراتش از شهید آل اسحاق می گوید: سال 64 بود که "محمد جواد" در دانشکده داروسازی دانشگاه تبریز قبول شد و همزمان، در حوزه علمیه تبریز نیز به تحصیل علوم حوزوی مشغول گشت، علاقمندی اش به قرآن و اهل بیت(ع)، ارادتش به امام و انقلاب، روحیه جهادی و هوش و نبوغ وافرش زبانزد عام و خاص بود و دائما به تحصیل علم و بهره گیری از فرصت عمر سفارش می کرد، کمااینکه وصیتنامه پربارش نیز، آکنده از عمق معنویت و بصیرت شهید بود. 
در دوران کوتاه دانشجویی، علاوه بر فعالیت های فرهنگی، به عنوان سخنران و مربی اخلاق به جلسات دانشجویی دعوت می شد تا اینکه در پاسخ به ندای حضرت امام(ره) مبنی بر ضرورت حضور جوانان در جبهه، دانشگاه و حوزه را ترک کرد و به عنوان امدادگر و تک تیرانداز از حوزه بسیج مسجد نبی اکرم(ص) قم به جبهه اعزام و نامش در زمره نیروهای گردان امام سجاد(ع) لشکر 17 امام علی بن ابی طالب(ع) ثبت گردید.
پدر شهید هنگامی که پس از آخرین بدرقه، چند بار به زمین می افتد، وداع آخر در وجودش تجلی می شود تا اینکه، محمد جواد، پس از سومین اعزام به جبهه، در اول بهمن سال 65 در عملیات کربلای پنج هنگامی که تنها 20 بهار از عمر بابرکتش گذشته بود، در عملیات کربلای پنج منطقه شلمچه، به شهادت رسید و به معشوق ازلی پیوست.
شهید محمد جواد آل اسحاق، در زبان عموی بزرگوارش مرحوم آیت الله شیخ محمد آل اسحاق، به "فرشته" ای می ماند؛ تشییع این شهید عزیز همزمان با حملات هوایی دشمن بعثی به مناطق مسکونی قم، در نهایت غربت انجام شد .پیکر مطهرش در گلزار علی بن جعفر (ع) در جوار پسر عموی شهیدیش ابوالحسن آل اسحاق آرام گرفت.
کد مطلب: 320137