داخلی صفحه سمنان خبر
 
نگاهی به نقش رزمندگان استان سمنان در عملیات رمضان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
عملیات رمضان در منطقه جبهه جنوبی شرق بصره با هدف تهدید بصره از شرق و حضور در حاشیه شط العرب که منجر به تصرف 40کیلو متر مربع گردید.
نگاهی به نقش رزمندگان استان سمنان در عملیات رمضان
 
 به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس از سمنان، عبور از مرز و ورود به خاک عراق نیاز به تبیین استراتژی جدیدی داشت.استراتژی جدید نیز منابع و روشهای تازه را می طلبید لیکن عملیات رمضان با همان مقدورات و روش های گذشته طرح ریزی شد.هدف این بود که با موفقیت در عملیات رمضان منطقه ای تصرف شود و بدین وسیله پایان عادلانه جنگ ممکن گردد.
از سوی دیگر از هفت ماه قبل از شروع این عملیات خبرهایی از داخل عراق می رسید مبنی بر تشکیل خطوط پدافندی مستحکم در مناطق استراتژیک،اما اطلاعات از عمق دشمن کمتر به دست می آمد.اطلاعات ماهواره ای به هیچ عنوان به ایران منتقل نمی شد:عکسبرداری هوایی نیز نیازهای عملیات را تامین نمی کرد تنها اطلاعات خودی یا شناسایی از نزدیک و به وسیله نیروی انسانی به دست می آمد که شناخت کافی از آرایش و استحکامات جدید ارتش عراق را در بر نداشت.
در حالی که تغییر آرایش نیروهای دشمن و روش های جدید دفاعی آن ها حکایت از استراتژی جدید ارتش عراق می کرد،نبود شناخت کافی از این وضعیت تازه آثار نا مطلوبی بر عملکرد خودی گذاشت.
به هر حال،عملیات رمضان با طراحی و فرماندهی سپاه و ارتش در چهار محور و پنج مرحله انجام شد.نداشتن شناخت دقیق از وضعیت و استحکامات جدید نیروهای عراقی به اختلال در اجرای عملیات انجامید.
.هر چند تلاش اصلی عملیات به ثمر نشست و یگان های قرارگاه فتح توانستند با نفوذ به عمق عراق تا نهر کتیبان پیش بروند و به قرارگاه فرماندهی دشمن دست یابند اما نیروهای پیشتاز که از جناح چپ با اتکا به کانال پرورش ماهی وضعیت قابل دفاعی داشتند،از جناح راست در برابر هجوم یگان های زرهی عراق آسیب پذیر بودند.قرارگاه های مجاور نیز که با استحکامات جدید عراق رو برو بودند،توانستند این موانع را پشت سر بگذارند و جناح راست قرارگاه فتح را تامین کنند،لذا نیروهای قرارگاه فتح نیز در تثبیت موقعیت خود موفق نشدند و تنها محدوده پاسگاه زید را تصرف کردند.بدیت ترتیب منطقه زید آزاد و لشکر 9زرهی عراق کاملا منهدم شد،اما هدف اصلی عملیات تامین نگردید.
عملیات رمضان در منطقه جبهه جنوبی شرق بصره با رمز یا مهدی(عج)ادرکنی در تاریخ 22/04/61 تا07/05/61 با هدف تهدید بصره از شرق و حضور در حاشیه شط العرب که منجر به تصرف 40کیلو متر مربع گردید.
نقش رزمندگان استان سمنان در عملیات رمضان
نیروهای استان سمنان در این عملیات در قالب 6 گروهان پیاده  رزمی که 4 گردان در تیپ 17 قم به فرماندهی سردار شهید حسن درویش و دو گروهان از نیروهای شاهرود در تیپ امام حسین (ع) اصفهان که 4 گروهان از نیروهای استان در دو گردان ثارالله به فرماندهی شهید مهدی محب شاهدین و جانشین ایشان شهید محمود اخلاقی سازماندهی و گردان دیگر به نام گردان امام علی(ع) که به فرماندهی محمد ناصر اشتری از اراک که پس از گذراندن آموزش های نظامی،آمادگی جسمانی و با خواندن دعا و نیایش آمادگی روح و روان،در سپنتا سازماندهی گردیدند.
با شروع عملیات در منطقه عمومی شرق بصره،در اطراف پاسگاه زید با توجه به ابلاغ قرارگاه فتح به تیپ 17 قم،تیپ 17 ماموریت یافت از محور شهید بهشتی پس از عبور از موانع میادین مین ،سیم خاردار،خاکریزهای مثلثی شکل وارد عمل شده وپیشروی خویش را در عمق خاک عراق به انجام رسانند.
.شهید مهدی محب شاهدین فرمانده گردان ثارالله درباره مرحله سوم عملیات رمضان می گوید:دشمن خاکریزی که در مرحله قبل زده بودیم و می توانستیم در پشت آن پدافند نماییم را صاف کرده بود.لذا مشکلات بسیاری به وجود آمد مشکل بعدی عدم تامین جناح چپ و راست بود که دشمن از دو طرف روی بچه های ما آتش می ریخت و فشار می آورد.این دو عامل مهم باعث بازگشت به مواضع قبلی بود.
با توجه به حضور در مراحل پنج گانه رزمندگان استان در مقابل پاتکهای شدید دشمن در چند روز عملیات ایستادگی و مقاومت جانانه و با انهدام بسیاری از نیروها و وسایل و امکانات و ادوات جنگی دشمن در منطقه عمومی پاسگاه زید در تاریخ 13/5/61 خط پدافندی تشکیل و به تثبیت و تحکیم مواضع پرداختند.
در این عملیات 50نفر از رزمندگان استان به فیض شهادت نائل آمدند.
 
کد مطلب: 335309