داخلی صفحه کردستان خبر
 
قیامی به سرخی 15خرداد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۵
یازدهمین بهار عمر «مصطفی اسدی» مصادف بود با قیام 15 خرداد سال 1342، به همین مناسبت مردم شهر بانه برای بزرگداشت این واقعه بزرگ تاریخی به خیابانها آمدند غافل از اینکه 15 خرداد دیگری در راه بود.
قیامی به سرخی 15خرداد
 
به گزارش ایثار واحد کردستان، شهید مصطفی اسدی اول مهرماه سال 1352 در شهر بانه و در خانواده ای معتقد به دین مبین اسلام به دنیا آمد.

کودکی
مصطفی ایام کودکی را در روستای «برده رش» از توابع شهرستان بانه سپری کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به همراه خانواده به شهر بانه نقل مکان کرد.

تحصیلات
پاییز سال 59 همزمان با شروع جنگ تحمیلی، مصطفی به سن 6 سالگی رسید و برای کسب علم و دانش در دبستان سید جمال الدین اسد آبادی ثبت نام کرد.

فرایض دینی
وی به دلیل اهمیتی که برای فرایض دینی قائل بود، در نمازهای مدرسه به هنگام برگزاری نماز جماعت به عنوان پیش نماز دانش آموزان، نماز را اقامه می کرد.

واقعه 15 خرداد
یازدهمین بهار عمر مصطفی مصادف بود با قیام 15 خرداد سال 1342، به همین مناسبت مردم شهر بانه برای بزرگداشت این واقعه بزرگ تاریخی به خیابانها آمدند غافل از اینکه 15 خرداد دیگری در راه بود.
15 خرداد سال ۶۳ مصادف با پنجم ماه مبارک رمضان، هواپیماهای رژیم بعث عراق با بمباران مراسم این روز ۶۰۲ نفر از مردم بی گناه بانه را شهید و صدها نفر را زخمی کردند تا نیمه خردادی خونین در تاریخ بانه ثبت شود.
ساعت ها بعد از بمباران هوایی پیکر بی سر مصطفی در میان شهدای این واقعه شناسایی شد و بعد تشییع، در مزار سلیمان بگ بانه به خاک سپرده شد.
کلمات کليدی: وصیت نامه شهدا
کد مطلب: 337904