داخلی صفحه تهران خبر
 
ماجرای درخواست فرصت سرلشکر قاسم سلیمانی دریک عملیات
تاریخ انتشار : شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۳
محسن رضایی پس از گوش دادن و درخواست فرماندهان دو لشکر ۴۱ و ۲۷ گفت: «اگر وضع این‌طور است که گفته شد، عملیات را۲۴ ساعت عقب بیندازید. این دو تا لشکر چون احتیاج به کار دارند و این معبر باید باز شود و هر دویشان ابهام دارند، ۲۴ ساعت عملیات را عقب بیندازید. »
ماجرای درخواست فرصت سرلشکر قاسم سلیمانی دریک عملیات
 
به گزارش «ایثار تهران» به نقل از ایسنا،‌ در جلد دوم از روزشمار چهل‌ودوم جنگ ایران و عراق با عنوان «آزادسازی مهران؛ شکست استراتژی دفاع متحرک عراق» که از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است با اشاره به عملیات «کربلای۱۴» می‌خوانیم: «با نزدیک شدن به عملیات «کربلای ۱»، در جلسه‌ای که با حضور فرماندهان در قرارگاه نجف، برگزار شد، به دلیل آماده نبودن لشکرهای ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) و ۴۱ ثارالله (ع)، فرمانده کل سپاه ضمن تأکید بر اجرای عملیات فریب در منطقه قصر شیرین با به تعویق افتادن عملیات مذکور موافقت کرد.
جلسه امروز، با هدف بررسی آخرین آمادگی یگان‌ها برای اجرای عملیات در منطقه مهران برگزار شد. مسئولان برخی یگان‌ها با شرح مشکلاتشان خواستار به تعویق افتادن عملیات به مدت ۲۴ ساعت شدند. محمد کوثری فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) و محمدرضا دستواره جانشین وی، اشکالات طرح مانور در نظر گرفته‌شده برای این یگان‌ها را بیان کردند.
محمدرضا دستواره یکی از دلایل تأخیر در اجرای عملیات را توجیه نبودن کافی فرمانده گروهان های عملیاتی برشمرد و گفت: «الآن وضعیت [ما] به شکلی است که تنها این گردانی که می‌خواهد خط را بشکند توجیه شده و آماده است. وی ضمن اشاره به برخی عقب‌ماندگی‌های واحدهای پشتیبانی در جهت آمادگی اظهار کرد: «به‌هیچ‌وجه برای فردا شب، خدا شاهد است نمی‌شود [عمل کرد ما] خودمان مطلب اینکه سریع‌تر [به دشمن] بزنیم را قبول داریم، ولی به هر جهت می‌دانیم و مطمئن هستیم این وضعیت ما، بر کلیات عملیات تأثیر خیلی منفی می‌گذارد. اگر یک مقدار زمان داده شود ما با آمادگی بهتر می‌توانیم پیش بیاییم «دشمن را داغان می‌کند.»
قاسم سلیمانی فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله (ع) نیز پس از شرح مختصری از فعالیت‌های آماده‌سازی یگان، درباره عقب‌افتادگی کارهای مهندسی و شناسایی گفت: «اگر با این وضعیت صلاح این است ما. یک شب زمان می‌خواهیم. »
محسن رضایی پس از استماع و درخواست فرماندهان دو لشکر ۴۱ و ۲۷ گفت: «اگر [وضع] این‌طور است [که گفته شد، عملیات را] ۲۴ ساعت عقب بیندازید. این دو تا لشکر چون احتیاج به کار دارند و این معبر باید باز شود و هر دویشان ابهام دارند، ۲۴ ساعت [عملیات را] عقب بیندازید. » محسن رضایی همچنین در مورد اجرای عملیات فریب به مسئولان قرارگاه نجف تأکید کرد که نیروهای مستقر در منطقه قصر شیرین، به‌منظور فریب دشمن از فردا (۸/ ۴/ ۱۳۶۵)، در این منطقه تظاهر به اجرای تک کنند. رضایی خاطرنشان کرد که نیروها با راه‌اندازی اتوبوس و تعدادی کمرشکن در منطقه قصر شیرین اقدام به ستون کشی کرده و شب‌ها نیز با چراغ روشن در این منطقه تردد کنند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 340948