جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۳
دکتر حمید ضیایی پرور
 
دستور رییس جمهور در جلسه روز یکشنبه مورخ هشتم تیرماه مبنی بر پرداخت مطالبات خانواده معظم شهدا و ایثارگران تا پایان دولت تدبیر و امید نشان از اهمیت موضوع ایثار و شهادت و جایگاه خانواده معزز ایثارگری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. به گفته دکتر روحانی: «زیبنده نظام اسلامی نیست که خانواده معظم شاهد و ایثارگران مطالبات معوق داشته باشند». در ابتدای دولت دوازدهم نیز شاهد پرداخت بخشی از مطالبات انباشته شده ایثارگران از دولت‌های قبلی بودیم که این موضوع بیانگر آن است که کرامت، جایگاه و منزلت خانواده معزز شهدا و ایثارگران همواره مورد توجه مسئولان نظام جمهوری اسلامی بوده است. اشاره به این نکته ضروری است که مطالبات این قشر معزز همواره در چارچوب قانون بوده که از مهمترین آن قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران قابل اشاره است و لذا مسئولان موظف به پی گیری و اجرایی شدن تمامی موارد آن هستند.
ایثارگران و خانواده معزز آنان در شرایط حساس جامعه برای دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های الهی، اسلامی و انقلابی از گران‌بهاترین سرمایه‌های خویش گذشتند و امروز نیز در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و در مسیر افتخار و اقتدار ایران اسلامی جلودار و صدرنشین هستند. از این رو هر گامی که در جهت خدمت به این «ولی نعمتان نظام» انجام شود علاوه بر آنکه وظیفه‌ای دینی و ملی است مایه فخر و افتخار است. آنچه در این میان باید مورد توجه قرار گیرد آن است که هیچ یک از خواسته‌های این عزیزان برای خود و یا خانواده‌های گرانقدرشان فراتر از موارد قانونی نبوده و نیست.
معوقات ایثارگران یکی از چالش‌های جدی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دغدغه‌های مسئولان این نهاد و همچنین دولت محترم است که با برنامه‌ریزی انجام شده، تلاش مستمر و همکاری بخش‌های مرتبط دولت تاکنون بخشی از آن پرداخت شده است. در برهه کنونی که جامعه ما با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم روبرو است و در شرایط سختی قرار دارد توجه به مطالبات قانونی ایثارگران یکی از اقدامات ارزشمند و قابل تقدیر دولت است.
در میان انجام وظیفه متولیان امور ایثارگران در مقابل حق عظیم این خاندان معزز نباید رفتارهای ایثارگرانه آن‌ها را در شرایط کنونی کشور فراموش کنیم. جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا و ایثارگران در روزگار سخت تحریم و مقابله با ویروس منحوس کرونا با صبر و بزرگواری کمتر از حقوق قانونی خود صحبتی به میان آوردند. اینکه جامعه ایثارگری در دریافت مطالبات خود اخلاق مدارانه سکوت پیشه کرده‌اند کار متولیان بنیاد شهید و امور ایثارگران را سخت‌تر و مسئولیت آنان را دو چندان کرده است.
ایثارگران الگوهای برجسته و دسترس پذیر نظام در فرهنگ ایثار و شهادت‌اند. رفتارهای ایثارگرانه این روزها تعریف تازه‌ای از مفهوم ایثار و ازخودگذشتگی را به ما نشان می‌دهد، ارج نهادن به مقام و منزلت ایثارگران همواره باید مورد توجه همه و به ویژه مسئولان نظام باشد. اگر خدمتی هم به این قشر معزز ارائه می‌شود وظیفه‌ای است که امید است این خدمات در بهترین شکل ممکن ارائه شود.
 
 
کد مطلب: 341651