/گزارش تصويري/ ورود آزادگان به ميهن

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب : ۲۵۵۵۴۱
۲9 سال پیش در چنین روزی اسرای سرافراز ایرانی از چند نقطه مرزی با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان بوسه بر خاک ایران و اشک شوق بود.
در ۲۶ مرداد ۶۹ میهن اسلامی شاهد حضور عزیزانی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعث صدام، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می‌گذاشتند.
 
به گزارش ایثار واحد همدان؛ این روز یکی از خاطره‌انگیز‌ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزیدند و بعد از بازگشت به ایران اسلامی در صحنه‌های مختلف اجتماعی، و سازندگی سرمشق و نمونه‌ای برای صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی شدند.
 
ستاد رسیدگی به امور آزادگان که در ۲۲ مرداد ۶۹ به همت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت تشکیل شده بود، به تبادل انبوه اسرا پرداخت. این ستاد با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه‌ها، تبادل حدود چهل هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی انجام داد.
 
این رویداد دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران بار دیگر عهد نامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرایط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب نشینی از مرزهای ایران و آزاد سازی اسیران ایرانی را داد.
 
سرانجام در تاریخ ۲۶ مرداد ماه اولین گروه اسرای جنگی آزاد شده و به آغوش ملت بازگشتند. تمامی مردم ایران این پیروزی را جشن گرفته و شور و هیجانی در خانواده‌ها و محله‌ها ایجاد شده بود.
 
اسرای سرافراز ایرانی از چند نقطه مرزی با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان بوسه بر خاک ایران و اشک شوق بود. زیارت حرم امام خمینی و همچنین دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای از نخستین برنامه‌ها و اقدامات مشترک آزادگان ایرانی بود.