وقف براي شهدا، درس براي زندگي

تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب : ۱۰۴۴۰۴
روزنامه خراسان شمالي - مورخ پنج‌شنبه 1393/10/11 شماره انتشار 18871 نويسنده: غلامرضا بني اسدي
وقف براي شهدا، درس براي زندگي

وقف را صدقه ماندگار و چشمه جاري مي خوانند «خيري» که «مانا» مي شود و هميشه مي ماند. نياکان ما هم به روزگاران، در زلال ترين لحظه هاي حيات خود، به وقف سلام مي کردند و املاک خود را رهين اين حسنه ماندگار، به جاودانگي مي رساندند. خشت روي خشت مي گذاشتند تا مدرسه اي، مسجدي، موزه اي و ... شکل گيرد، ملک خود را مي گذاشتند تا عايدي آن، چراغ مجلس عزاداري سيدالشهدا را روشن کند و ... آنان بر اساس سنت خداوندي شهدنوش مرگ شدند و رفتند، اما نام شان، يادشان، ايمان شان ماندگار ماند.

وقف را صدقه جاريه مي خوانند، که هيچ سنگ و سدي، نمي تواند مانع جريان آن شود. اين تعريفي جامع و زيباست از يک اقدام مومنانه که بايد در گذر زمان، به روز و متناسب با نيازهاي روز تعريف شود، تا مردمان را در مسير بندگي خدا ياري کند. چنان که در سده هاي پيش نيز چنين رويکردي در ميان واقفان بود. امروز هم بايد نيازشناسي کرد براي وقف و چقدر پرشکوه خواهد بود، اگر وقف، اين «احسان ماندگار» را به ترويج يک «ماندگار» ديگر گره بزنيم؛ به ترويج فرهنگ شهادت، که سرفرازي ملک و ملت را هم به دنبال دارد.

واقعيت اين بود و هست که ما دفاع مقدس را بر اساس عاشورا تعريف کرديم و باور داريم رشحه اي از آن نور مطلق در کربلاي ما و عاشوراي ۸ ساله افتاده است و روشني کوچه ها از آن نور است. ما باور داريم، رزمندگان ما و شهدايمان خود را با عاشورا تعريف و ماندگار کردند و چه زيباست اگر واقفان هم با وقف براي ترويج سيره شهدا، براي تبيين فرهنگ شهادت، براي بسط اين فرهنگ جاودان، ايمان جامعه را به شهيد و شهادت ارتقا بخشند و چقدر خوب است، خود ما، بچه هاي جنگ، با توجه به تواني که داريم، پا به اين جبهه مقدس بگذاريم. من همه يادداشت ها و نوشته هايم در حوزه دفاع مقدس را به ميان مي آورم، ديگري، ظرفيت چاپ را، و ديگري هزينه را و ... تا بتوانيم يک کتاب وقف اين حقيقت ماندگار کنيم.

چقدر خوب است، کتاب ها نوشته شود در اين حوزه، کتاب هايي که از هزينه زلال و حلال وقف تأمين شود و نورانيت مضاعف يابد و مخاطب را هم به روشني مضاعف برساند. چقدر خوب است اماکن و ظرفيت هايي براي سفرهاي راهيان نور وقف شود تا هزينه اعزام افراد بي بضاعت به حيث مالي اما برخوردار از عشق را تأمين کند. چقدر خوب است، روضه شهدا نوشته و خوانده شود، تا عطر عاشورا بيش از هميشه در فضاي جامعه بپيچد، چقدر خوب است به سنت وقف بستر گفتن از شهيد فراهم شود...