به بهانه سالروز شهادت معلم شهید قدرت‌اله چگینی،

و می‌رود تا زمینۀ ظهور امام مهدی(عج) فراهم آید

تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۳
کد مطلب : ۱۳۲۸۰۳
در كوچه پس كوچه‏ هاى يكى از خيابان‌هاى فقير نشين شهر قزوين در سال ۱۳۲۶ كودكى چشم به دنيا گشود كه هيچ‌كس نمى‏دانست كه منشأ چه اثراتى خواهد شد. او را كه با حركات شيرين و سيماى جذاب خود، شور و وجدى ديگر به کانون گرم خانواده داده بود "قدرت‌اله" ناميدند كه قرة العين پدر و مادر گرديد.
و می‌رود تا زمینۀ ظهور امام مهدی(عج) فراهم آید
به گزارش ایثار واحد قزوین، در كوچه پس كوچه‏ هاى يكى از خيابان‌هاى فقير نشين شهر قزوين در سال ۱۳۲۶ كودكى چشم به دنيا گشود كه هيچ‌كس نمى‏دانست كه منشأ چه اثراتى خواهد شد. او را كه با حركات شيرين و سيماى جذاب خود، شور و وجدى ديگر به کانون گرم خانواده داده بود "قدرت‌اله" ناميدند كه قرة العين پدر و مادر گرديد.
او پسرى باهوش و هميشه موفق در درس‌هايش بود، اما از همان آغاز آنچه كه چهره او را در ميان همسالانش برجسته‏تر مى‏ساخت، اخلاق نيكو و رفتار شايسته‌اش بود. دوران تحصيلات ابتدايى را در دبستان سپهر به پايان رسانده سپس به دبيرستان پاسداران وارد شد، ولی از آنجايى كه به ادبيات علاقه وافر داشت و دانستن زبان عربى را لازمه آموختن قرآن مى‏دانست، رشته ادبيات را انتخاب كرده و در دبيرستان مجاهدين اسلام (رهنما) مشغول به تحصيل اين رشته گرديد.
در دوران دبيرستان انجمن ناشرين حق را و پس از تعطيلى اين انجمن هيئت جانبازان حسينى را بنيان نهاد و از آنجایی كه همواره از آغاز زندگى رسالت سنگينى بر دوش خود احساس مى‏كرد، لحظه‏اى آرام نداشت و هر لحظه به تكاپو برمى‏خواست تا اين رسالت الهى را به بهترين نحو به انجام برساند.
پس از اتمام دوره تحصیلی متوسطه در كنكور سراسرى شركت نموده و در رشته قضايى قبول شد، اما با وجود اينكه قبولى در اين رشته در آن زمان آرزوى هر جوان دانشجویی بود، اما او چون قضاوت در چارچوب قانون طاغوت را خلاف شرع مقدس اسلام می‌دانست و با وجود انتقادات و ايرادات اطرافيان، به خاطر رضاى خدا آن رشته را نپذيرفت و رشته ادبيات عرب را برگزيد.
در دوران دانشگاه مجمع علمى و اسلامى جوانان را بنياد نهاد كه توسط ساواك به تعطيلى كشيده شد. وی با رتبه اول از دانشگاه فارغ التحصيل گردید، سپس دوران خدمت سربازی‌اش را به مدت دو سال در لشگر ۱۶ زرهى قزوين سپرى ساخت و پس از پايان دوره افسرى براى استخدام در آموزش و پرورش اقدام نمود.
http://www.khatesorkh.ir/uploads/pictures/1534.jpg
با وجود اينكه يكى از امتيازات شاگردان اول تا سوم دانشگاه اين بود كه محل كار خود را خود انتخاب مى‏كردند ولى وى را مشروط به اينكه يكى از دو شهر پيشنهادى آنها را بايد بپذيرد استخدام كردند كه بالاخره وى اليگودرز را انتخاب نمود و به آن جا رفت. در فاصله‏اى بسيار كوتاه چهره درخشان او سراسر شهر اليگودرز را فرا گرفت و جوانان و نوجوانان پروانه‌وار بر گرد شمع وجودش جمع شدند و او با روش پيامبرگونه‏اش و با عملش و رفتار و كردار نيكو و اسلاميش قرآن را و احكام اسلام را در سطح شهر پياده مى‏كرد تا جايى كه ديگر بودنش در ميان مردم اليگودرز براى ساواك قابل تحمل نبود.خانه‏اش را محاصره و وى را دستگير كرده و در ساواک تهران، زيرشكنجه‏هاى مختلف قرار داده و بالاخره نیز بعد از ۵۰ و چند روز اسارت و شكنجه آزاد گرديد.
او بعد از چهارسال اقامت در اليگودرز، عاقبت به اصرار دوستان تقاضاى انتقالى به قزوين را نمود و به قزوين منتقل شد و فعاليت‏هايش را در قزوين شروع كرد. وی با آغاز انقلاب اسلامی از قم به اتفاق ياران و همفكرانش تظاهرات را در قزوين شكل داده و اعتصابات معلمين و دانش آموزان را رهبرى كرد تا اينكه از طرف فرمانده حكومت نظامى قزوین دستگير گرديد ولى مردم با اجتماع خويش در صحن مبارك امامزاده حسين(ع) خواهان آزادى وى گرديدند و دستگاه كسى را كه خود به اعدام محكوم نموده به ظاهر با وساطت رئيس آموزش و پرورش وقت آزاد نمود ولى او همچنان به فعاليت‌هاى خويش ادامه مى‏داد تا بالاخره ۲۲ بهمن فرا رسيد.
بعد از انقلاب از وى درخواست شد كه شغل فرماندارى را بپذيرد که وی در جواب گفته بود، من گچ و تخته را رها نمى‏سازم. در ادامه به وی پيشنهاد رياست دانشسراى قزوين داده شد كه او عنوان رياست را نمى‏پذيرفت و معاونت را قبول كرد و بعد از انحلال دانشسرا به معاونت آموزش و پرورش قزوين درآمد و منشأ اثرات خير و پاكسازي‌هاى انقلابى در اداره شد، اما هرگز كلاس را رها نكرد و به تدریس و آگاهی دادن به جوانان عشق می‌ورزید.
قدرت اله چگینی سرانجام سپیده دم روز ۱۲ شهریور ماه سال ۱۳۶۲ به هنگام خروج از خانه با گلوله سربی منافقین کوردل به شهادت رسید و شهادتش نیز همانند حضورش در انقلاب منشا خیر و برکات زیادی گردید.
http://www.khatesorkh.ir/uploads/pictures/1537.jpg
وصیت نامۀ این بنده، قدرت‌الله چگینی: با شهادت به وحدانیت الله و عدالت مطلقه او و ایمان به معاد و میزان و یقین به ارسال سلسله‌ی انبیای برخاسته از متن توده‌های انسان‌ها و رهبران الهی مستضعفان زمین و علم به نزول کتاب هدایتگر آسمانی و باوری عمیق به امامت ائمه اثنی عشر که زندگیم و ذره ذره وجود ناقابلم، عشق به ولایت و ذوق معرفت شئون و حقوق آن امامان و فاطمۀ بزرگ، پیوند دهندۀ سلسلۀ نبوت به امامت و پدر گرانقدرش نبی اکرم(ص) و محبت آنها است. که دوازدهمین آن عزیزان، اینک زنده و در میان مردم است و مسلم فقط آنها که جان‌های پاک و با تقوی دارند او را می توانند دید و مستقیماً با آن حضرت در ارتباط‌اند که بعد از غیبت کبرایش مسئولیت و رهبری امت به عهدۀ فقهای عادل و آگاه بوده و اینک نیز پرچم رهبری همه جانبه را نائب ایشان، حضرت روح‌الله خمینی بزرگ، در دست دارد و می‌رود تا زمینۀ ظهور امام مهدی(عج) و حکومت و وراثت مستضعفان فراهم آید، و اما ...
 
* سمیه کریمی - برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی امیران، سرداران و سه هزار شهید استان قزوین (خط سرخ)