تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده (64) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب : ۱۶۲۱۶۱
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد:آیین‌نامه اجرایی ماده (64) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران (تصویبنامه شماره 14574/ت51509هـ مورخ 11/2/1395 هیئت وزیران) تصویب شد.
تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده (64) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران
سعید عندلیبی عنوان کرد ؛ هیأت وزیران در جلسه 5/2/1395 به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیرت و برنامه­ریزی کشور و به استناد تبصره (2) ماده (64) قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران ـ مصوب 1391 ـ آیین­نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب و ابلاغ کرد:
آیین­نامه اجرایی ماده (64) قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران
ماده 1ـ در این آیین­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:
الف ـ بنیاد : بنیاد شهید و امور ایثارگران
ب ـ دستگاه­های مشمول: دستگاه­های موضوع ماده (2) قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران ـ مصوب 1391 ـ
پ ـ ایثارگران: شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده.
ت ـ اسناد و آثار: اصل هرگونه اثر و سند فرهنگی، هنری، تاریخی، علمی مکتوب و غیرمکتوب متعلق به ایثارگران اعم از دیداری، شنیداری، نوشتاری، غیرنوشتاری، مضبوط، الکترونیکی و آثار موزه­ای و حجمی.
ماده 2 ـ جمع­آوری اسناد و آثار از ایثارگران یا خانواده­های آنان، صرفاً توسط و از طریق بنیاد انجام خواهد شد و دستگاه­های مشمول موظف به همکاری و هماهنگی با بنیاد می­باشند. دستگاه­های مشمول موظفند اصل اسناد و آثار را که قبلاً گردآوری شده است، به بنیاد تحویل دهند.
ماده 3 ـ بنیاد موظف است طبق استانداردهای ابلاغی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نسبت به نمایه­سازی و فهرست­نویسی و تشکیل بانک جامع اطلاع­رسانی اسناد و آثار ایثارگران اقدام و استانداردهای لازم را برای حفاظت و نگهداری اسناد و آثار ایثارگران فراهم و رعایت نمایند.
ماده 4 ـ اسناد و پرونده­های دولتی از شمول این آیین­نامه مستثنی هستند.
ماده 5 ـ اسناد و آثار با رعایت اصول طبقه­بندی جمع­آوری، نگهداری و مستندسازی خواهند شد و درصورت انتشار اسناد و آثار، رعایت حقوق مادی و معنوی صاحبان آن الزامی است.
پایان پیام.