نقش زنان استان کرمان در دفاع مقدس

تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۱۸۳۸۷۶
آمار و ارقام فوق بيانگر نقش اساسي زنان استان كرمان در تامين نيروي انساني جنگ مي‌باشد، علاوه بر موارد فوق نقش زنان استان كرمان در پشت جبهه نيز قابل توجه و تامل است.
نقش زنان استان کرمان در دفاع مقدس
به گزارش نوید شاهد از کرمان، "نقش زنان استان كرمان در دفاع مقدس" نام مقاله ای از خانم شهسوار صادقي می باشد که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت به چاپ رسیده است.
 
در اين تحقيق نقش زنان استان كرمان بر اساس اسناد و آمار گفته‌هاي افراد مطلع و زناني كه نقش آفرين بوده‌اند مورد بررسي قرار گرفته است. تحقيق حاضر از نوع توصيفي است اما داده‌هاي آن مي‌تواند مبناي تحقيقات «علي و مقايسه‌اي» قرار گيرد. آنچه در اين پژوهش به دست آمده مي‌تواند براي تدوين تاريخ دفاع مقدس و تدريس و تحقيق در مراكز علمي و آموزشي مفيد و موثر باشد.
زنان استان كرمان تحت تاثير فطرت انساني، سنن ملي و آموزه‌هاي ديني در دوران دفاع مقدس به شيوه‌هاي مختلف ايفاي نقش نموده‌اند.
در اين استان 52 زن رزمنده و بيش از 150000 نفر مادر رزمنده، 6125 نفر مادر يك شهيد و 257 نفر مادر دو شهيد و همچنين 6015 نفر دختر شهيد زندگي مي‌كنند. آمار مادران و همسران جانبازان، بالاي 40000 نفر است. و بر اين تعداد بايد آمار مادران و همسران آزادگان كه رقمي بالغ بر 2600 نفر مي‌شود را افزود.
 آمار و ارقام فوق بيانگر نقش اساسي زنان استان كرمان در تامين نيروي انساني جنگ مي‌باشد، علاوه بر موارد فوق نقش زنان استان كرمان در پشت جبهه نيز قابل توجه و تامل است. تبانوان استان كرمان با مشاركت در عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي با تمام وجود از ادهداف جنگ و رزمندگان، حمايت و پشتيباني كرده‌اند.
 به طور كلي بررسي نقش زنان استان كرمان در مناطق جنگي و بررسي فعاليتهاي آنها در پشت جبهه‌ها همگي بيانگر تدين و توانمندي و استعدادهاي شگرف زنان در شرايط بحراني و امنيتي است. و اين موارد بر وجود خصلتهاي والاي انساني و اجتماعي زنان در دفاع از ميهن اسلامي و ارزشهاي ديني انگشت تاييد مي‌گذارند و همچنين نشان مي‌دهد زنان براي كمك به همنوعان خود از استعدادهاي خدادادي فراواني برخوردارند.