تأمین اشتغال مولد و پایدار برای ایثارگران با یک حرکت مجاهدانه و مومنانه

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب : ۲۰۶۵۰۲
قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران تامین اشتغال مولد و پایدار برای ایثارگران را در گرو انجام یک حرکت مجاهدانه و مومنانه دانست.
تأمین اشتغال مولد و پایدار برای ایثارگران با یک حرکت مجاهدانه و مومنانه
به گزارش «ایثار»، سردار محسن انصاری روز چهارشنبه 3 خردادماه در گردهمایی سراسری روسای ادارات اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران، ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ملی «مقاومت، ایثار و پیروزی»، موضوع اشتغال را مسئله‌ای بزرگ، راهبردی و کانونی دانست و گفت: در حال حاضر چندین میلیون جویای شغل در کشور هستند که باید برای این موضوع بستر و زمینه مناسب فراهم شود.
وی افزود: اهمیت موضوع اشتغال در حدی است که یکی از مباحث محوری مناظرات و مبارزات انتخاباتی در یک ماه اخیر به آن اختصاص داشت و رهبر معظم انقلاب نیز پیش از انتخابات، اولویت اصلی رییس جمهور منتخب را ایجاد شغل عنوان کردند؛ شعار امسال نیز «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» است که تمام این موارد اهمیت بسیار زیاد اشتغال را نشان می‌دهد.
قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حضور بیش از 70 درصد مردم در انتخابات اخیر گفت: این موضوع نشانگر پشتیبانی و وفاداری مردم عزیز کشورمان به انقلاب است، در مقابل آن دولت و تمام اجزای نظام وظیفه دارند جواب این اعتماد را به‌خوبی بدهند که در حال حاضر بهترین پاسخ برای مردم، ایجاد اشتغال است تا سرمایه های اجتماعی نظام حفظ شود و دشمن در توطئه های خود در جدایی مردم از حکومت ناکام بماند.
سردار انصاری ایجاد اشتغال را نیازمند تفکر و روحیه جهادی و مبارزاتی دانست و گفت: امروز مبارزه‌ای در جریان است که جهاد اقتصادی است، زیرا نظام سلطه نیز از همین راه در صدد ضربه زدن به کشورمان است.
وی تأکید کرد: امروز باید تمام مسئولان و مدیران اجرایی درک درست و کاملی از مفهوم و چهارچوب‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشند، زیرا این مسیری است که در صورت اجرای درست می‌تواند مشکلات حوزه اقتصاد و اشتغال را برطرف کند. اگر در سال‌های نخست پس از انقلاب عرصه نبرد در دفاع مقدس و جنگ سخت بود، امروز نبرد دفاع از انقلاب در عرصه اقتصادی است.
قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران اقتصاد مقاومتی را نگرشی کلان دانست که باید مبنای تصمیم‌گیری‌ها باشد و افزود: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی توانمندسازی نیروی کار در کشورمان است و برای تحقق این موضوع باید فرهنگ جهادی تقویت شود تا نیروی کار کشور از طریق اشتغال و افزایش مهارت ها توانمند شوند.
دکتر انصاری به مسئله اشتغال ایثارگران اشاره کرد و گفت: ایثارگران نیز مانند سایر اقشار جامعه با موضوع اشتغال درگیر هستند، اما خوشبختانه میزان نرخ بیکاری در ایثارگران از متوسط نرخ بیکاری جامعه پایین‌تر است و به همین نسبت ایجاد شغل برای آن‌ها نیز موضوعی حساس است.
وی افزود: در طول 3 سال گذشته بیش از 60 هزار شغل برای ایثارگران ایجاد شده است، بااین‌حال به همین میزان نیز به صف ایثارگران جویای شغل افزوده شده است که نشان‌دهنده لزوم برنامه‌ریزی جدی‌تر در این حوزه است.
قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح برخی راهکارها برای بهبود وضعیت اشتغال پرداخت و گفت: همه ما باید خود را در حرکتی مجاهدانه و مؤمنانه ببینیم و با روحیه جهادی در این مسیر حرکت کنیم؛ همچنین لازم است در پی اشتغال مولد و پایدار باشیم و نگاهمان به سمت تولید باشد. در این مسیر باید اصل توجه همه به سیاست‌های کلی اشتغال که توسط رهبر معظم انقلاب در 13 بند در سال 1390 ابلاغ شده باشد.
سردار انصاری یکی دیگر از راهکارهای لازم برای بهبود وضعیت اشتغال ایثارگران را ایجاد نظام جامع آماری افراد جویای شغل دانست و افزود: باید به دنبال مهارت افزایی ایثارگران باشیم و هدایت تحصیلی متناسب با زمینه شغلی را در نظر داشته باشیم. استفاده حداکثری از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران و صندوق توسعه ملی و استفاده قانونی از مجوزهای دستگاهی، ملی و منطقه‌ای نیز از مسائلی است که باید مورد توجه جدی باشد.
وی افزود: در زمینه ایجاد شغل باید مشاغل کوچک، خانگی و زودبازده را به‌صورت ویژه در نظر بگیریم و همچنین از بسترهای جدید اشتغال مانند فضای مجازی استفاده کنیم، فضای مجازی ظرفیتی است که باید از آن به خوبی استفاده کرد.
قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان گفت: مردم کشورمان در تمام ادوار انتخابات وفاداری خود را به‌نظام و انقلاب به‌صورت کامل ثابت کرده‌اند و مستحق دریافت هر نوع خدمتی هستند. بر همین اساس در حوزه اشتغال باید با روحیه جهادی وارد شویم تا سرمایه‌های اجتماعی نظام حفظ شوند.
در این نشست مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران و حجت‌الله امانی مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران به بیان توضیحاتی در خصوص حوزه اشتغال ایثارگران پرداختند.
گفتنی است گردهمایی سراسری روسای ادارات اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران به مدت 2 روز در مجتمع شهید رسول‌زاده برگزار می‌شود و طی آن کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی در حوزه اشتغال ایثارگران برپا می‌شود.
انتهای پیام/