>> صدور کارت شناسایی جدید ایثارگران به زودی آغاز می‌شود | ايثار
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد:

صدور کارت شناسایی جدید ایثارگران به زودی آغاز می‌شود

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب : ۲۳۵۱۳۹
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: کارت شناسایی جدید ایثارگران مراحل نهایی چاپ را طی می‌کند و در هفته آینده رونمایی می‌شود و ایثارگران عزیز به زودی این کارت‌ها را دریافت خواهند کرد.
صدور کارت شناسایی جدید ایثارگران به زودی آغاز می‌شود
به گزارش «ایثار»، نشست خبری مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
ایزدی در این نشست ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر، به پیش رو بودن 22 اسفندماه سالروز تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و روز شهید اشاره کرد و گفت: تشکیل بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس فرمان امام خمینی (ره) در سال 1358 صورت گرفت که در آن زمان تعداد شهدا و جانبازان بسیار کمتر از امروز بود و این مسئله نشان‌دهنده اهمیت رسیدگی به خانواده‌های شهدا و ایثارگران و درایت و پیش‌بینی امام (ره) نسبت به آینده است.
وی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران یکی از ثمرات و دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با فلسفه رسیدگی معیشتی و همچنین ترویج امور فرهنگی ایجاد شده است و قوانینی که در سال‌های بعد از تأسیس برای این نهاد مصوب شد عموماً بر اساس همین محورهای مد نظر امام خمینی (ره) بوده است. خوشبختانه تلاش‌های بنیاد نیز در طول سال‌ها در راستای همین اهداف بوده و یکی از نتایج آن طی کردن مدارج علمی مختلف توسط فرزندان شهدا و ایثارگران است و امروز چندین هزار نخبه شاهد و ایثارگر در بخش‌های مختلف علمی و صنعتی کشور حضور دارند.
وی بابیان اینکه کارت شناسایی ایثارگران در سال 1385 صادر شده بود و تا سال 1390 اعتبار داشت افزود: بر اساس ملاحظات و تغییراتی که قرار بود در کارت‌ها انجام شود، مهلت اعتبار این کارت‌ها تا پایان سال 1396 تمدید شد و در حال حاضر کارت شناسایی جدید ایثارگران طراحی شده است. کارت جدید مراحل نهایی چاپ را طی می‌کند و در هفته آینده رونمایی می‌شود و ایثارگران گرامی می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه ایثار، کارت‌های جدید را از طریق پست دریافت کنند.
ایزدی یکی از اتفاقات صورت گرفته در مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران را ایجاد آرامش در بین جامعه ایثارگری دانست و گفت: خوشبختانه با مدیریتی که در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم در بنیاد وجود داشته و خدماتی که ارائه شده، فضای مناسبی در بنیاد و جامعه ایثارگری حاکم شده است.
وی افزود: یکی از این خدمات مناسب پرداخت معوقات و مطالبات باقی‌مانده ایثارگران از چندین دولت گذشته بود که تمام مطالبات مربوط به خانواده  معظم شهدا مربوط به  قبل از دولت یازدهم، تا پایان کار این دولت پرداخت شد. از دیگر فعالیت‌ها اجرای حداکثری قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، تشکیل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و تأسیس صندوق اشتغال و کارآفرینی است که هرکدام از این خدمات، دستاوردهای بسیار مناسبی را در پی داشته‌اند.
 معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص آمار ایجاد اشتغال ایثارگران در دولت یازدهم و تاکنون گفت: در این مدت بیش از 51 هزار نفر از این عزیزان در دستگاه‌ها استخدام شده‌اند و بیش از 34 هزار نفر نیز از طریق خدمات و تسهیلات کارآفرینی و خوداشتغالی دارای شغل شده‌اند که جمعاً رقمی بالغ بر 86 هزار نفر است. همچنین در این مدت 417 هزار نفر تحت آموزش‌ها و مشاوره های شغلی ارائه‌شده توسط بنیاد قرار گرفته‌اند.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تهیه آئین‌نامه مربوط به شهدای خدمت گفت:  آئین‌نامه پیشنهادی  توسط وزارت کشور و با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و چند سازمان دیگر به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شده و هم اکنون نیز بنیاد نظرات  اصلاحی را ارسال می کند . در حال حاضر 24 شغل مخاطره‌آمیز احصا شده‌اند که خطرات جانی در ذات آن‌ها قرار دارد و در این آئین‌نامه به این موارد پرداخته خواهد شد.
ایزدی در خصوص موضوع طرح ترافیک ایثارگران گفت: در ماده 44 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصریح شده است «وزارت کشور ضمن هماهنگی‌های لازم نسبت به ارائه خدمات ترددی از جمله آرم و کارت تردد و مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک و مناطق مربوط را برای جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، بر اساس معرفی‌نامه بنیاد به‌صورت رایگان فراهم نماید». بر همین اساس مصوبه اخیر شورای شهر تهران درباره طرح ترافیک این عزیزان مغایر قانون است که لزوم اصلاح آن به این شورا اعلام شده است.
وی همچنین با اشاره به آخرین آمار مناسب‌سازی گلزارهای مطهر شهدا گفت: در سراسر کشور بیش از 20 هزار و 151 گلزار شهید وجود دارد که شامل 223 هزار و 630 مزار شهید می‌شود.  تاکنون از  این تعداد 14 هزار و 22 گلزار شهید شامل 142 هزار مزار ساماندهی شده است.
انتهای پیام/