شکیب‌زاده، نویسنده دفاع مقدس:

سرگذشت هر ایثارگری، قابلیت تولید یک کتاب را دارد

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب : ۲۸۲۷۸۸
با رونمایی از دو کتاب جدید در حوزه‌ی ایثار و شهادت، تاکنون 45 اثر از حسن شکیب‌زاده، منتشر و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.
سرگذشت هر ایثارگری، قابلیت تولید یک کتاب را دارد
به گزارش ایثار واحد قزوین، حسن شکیب‌زاده، روزنامه نگار، هنرمند و نویسنده دفاع مقدس در مراسم رونمایی از دو کتاب "هوشنگ" و "خوئینی" در حوزه‌ی دفاع مقدس، گفت: با عنایت شهدا و حمایت‌های بنیاد شهید، تاکنون 45 عنوان کتاب در حوزه‌ی ایثارگران منتشر کرده و در حال حاضر نیز تدوین و آماده سازی 35 کتاب در همین حوزه را در دستور کار دارم. 
وی گفت: استان قزوین 3 هزار شهید، 7 هزار جانباز و بیش از 10 هزار رزمنده دارد که سرگذشت و خاطرات هر یک از این عزیزان، قابلیت انتشار یک کتاب و تولید سایر فراورده‌های فرهنگی و هنری را دارد.
شکیب‌زاده افزود: از قابلیت تهیه و انتشار هزاران عنوان کتاب که درباره‌ی ایثارگران استان قزوین وجود دارد، تاکنون حدود 200 عنوان کتاب منتشر شده که البته این آمار نسبت به تعداد شهدای ما و میانگین بسیاری از استان‌های کشور، آمار خوبی است.
نویسنده دفاع مقدس گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در انجام فعالیت‌های فرهنگی در حد توان خود مطلوب عمل کرده به نحوی که تاکنون اقلام فرهنگی و هنری متعددی تهیه و تولید شده است.
وی افزود: بنیاد قزوین تاکنون، علاوه بر انتشار 60 عنوان کتاب، 60 سری مجموعه‌ی فاخر نمایشگاهی تولید کرده که در نوع خود، انجام چنین کار ترویجی در هیچ یک از استان‌های کشور، حتی تهران، انجام نشده است.
شکیب‌زاده افزود: یکی از مجموعه های تولید شده، مجموعه نمایشگاهی خط سرخ است که در تیراژ 10 هزار سری نمایشگاهی تولید و در سراسر کشور و حتی به سایر کشورها هم جهت برپایی نمایشگاه، ارسال و از آن بهره‌برداری شده است.
نویسنده دفاع مقدس گفت: البته تاکنون فعالیت‌های فرهنگی زیادی در این حوزه انجام شده است. ولی با توجه به ظرفیت استان و شهدا و ایثارگران به نامی که در استان قزوین وجود دارند، جا دارد بیش از این‌ها کار شود.
وی با بیان اینکه مجموعه‌ی خاطرات و سرگذشت شهدا علاوه بر کار کتاب قابلیت تولید انواع اقلام فرهنگی و هنری را نیز دارد، گفت: در استان قزوین سوژه‌هایی وجود دارد که به راحتی می‌توان از آنها در جهت تولید سریال، فیلم سینمایی، مستند، نمایشنامه و سایر فراورده‌های فرهنگی و هنری استفاده کرد، ولی متاسفانه به دلیل عدم حمایت های لازم از هنرمندان و نویسندگان، چنین کارهایی انجام نمی‌شود.
شکیب‌زاده عدم حمایت مسوولان دستگاه‌های متولی از نویسندگان و هنرمندان را از جمله مشکلات عدم تولید آثار فرهنگی موثر در استان قزوین عنوان و بیان کرد: اگر در این خصوص، حمایت‌های لازم انجام می‌شد، تاکنون فرآورده‌های هنری فاخری تولید شده و در دسترس علاقمندان قرار می‌گرفت.
وی عدم هماهنگی مسوولان دستگاه‌های متولی فرهنگ ایثار و شهادت را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: گاهی اتفاق می‌افتد در بنیاد شهید کاری فرهنگی انجام و تولید می‌شود که همین کار در دستگاه دیگری به شیوه‌ ای دیگر انجام می‌شود، در حالی که اگر هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مربوطه وجود داشته باشد، قطعا از اتلاف منابع و هزینه‌ها جلوگیری و کار فرهنگی بیشتری تولید می‌شود.
شکیب‌زاده گفت: مسولین استانی بایستی از تولیدات فرهنگی استان، از جمله، کتابهایی که منتشر می‌شود، حمایت کرده و در دادن هدایا و تهیه‌ی اقلام فرهنگی از تولیدات هنرمندان قزوینی، استفاده کنند؛ ولی متاسفانه دیده می‌شود که از محصولاتی استفاده می‌کنند که معرف شهدای سایر استان‌های کشور است.
وی افزود: در حال حاضر بیش از 50 درصد از والدین شهدای استان قزوین دار فانی را وداع گفته‌اند، یعنی به همین میزان منابع تولید فرآورده‌‌های فرهنگی و هنری ترویجی از بین رفته و قطعا هم برگشتنی نیستند.
شکیب‌زاده افزود: بنابراین بایستی تلاش شود تا قبل از اینکه جامعه از وجود چنین نعماتی بی‌بهره شود، خاطرات و سرگذشت آنان که بیانگر سیره‌ی شهدا است، جهت بهره‌برداری نسل‌های آینده، ثبت و ضبط شده و مورد استفاده قرار گیرد.
نویسنده دفاع مقدس گفت: در استان قزوین، مستندات زیادی از شهدا و ایثارگران و بازماندگان آنها توسط دستگاههای مختلف جمع‌آوری شده است، ولی متاسفانه این آثار آنگونه که باید و شاید در دسترس نویسندگان و پژوهشگران نیست.
وی افزود: باید با همت مسوولان فرهنگی استان، مرکزی دایر شود تا این آثار به نحو مقتضی و برای تولیدات فاخر فرهنگی و هنری، در دسترس اهل قلم و هنر قرار گیرد.
گفتنی است: در این مراسم که همزمان با ایام بزرگداشت شهدا برگزار شد، از دو کتاب «هوشنگ» و «خوئینی» از آخرین آثار حسن شکیب‌زاده، رونمایی شد.
کتاب "هوشنگ"، مجموعه‌ی خاطرات جانباز عمران ثقفی و کتاب "خوئینی" نیز مجموعه‌ی سرگذشت و خاطرات مربوط به شهید ابوالفضل خوئینی می‌باشد که همزمان با ایام بزرگداشت روز شهدا در استان قزوین منتشر شده است.