کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان:

گیلان از استان های پیشتاز در امر ساماندهی گلزارهای شهداست

16 مرداد 1398 ساعت 13:04

امروزه گلزارهای شهدا به عنوان مراکز فرهنگی در خدمت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستند.


به گزارش ایثار گیلان و به قل از پایگاه خبری خط قرمز ،مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان در دیدار با فرماندار شهرستان املش، بنیاد شهید را متولی ساماندهی گلزارهای شهدا دانست و اظهار کرد:‌ امروزه گلزارهای شهدا به عنوان مراکز فرهنگی در خدمت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستند.
وی گیلان را یکی از استان های پیشتاز در امر ساماندهی گلزارهای شهدا دانست و افزود:‌ تقریبا صد درصد گلزارهای شهدای گیلان ساماندهی شده است.گلزار شهدای رشت بزرگترین گلزار شهدای استان است و لذا با همکاری شهرداری نسبت به بهبود این فضای معنوی اقدام کردیم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان با اشاره به وجود ۲۲ گلزار شهدا در شهرستان املش،یادآور شد:‌یکی از گلزارهای املش ۵۰ درصد قبور مطهر شهدا را در خود جای داده است و لذا نیازمند رسیدگی است.
پاکاری با بیان اینکه گلزارهای شهدا بعد از ساماندهی تحویل شهرداری ها و دهیاری ها می شود، اضافه کرد:‌ وضعیت یادمان ها،تابلوها و المان های ایثار و شهادت یکی از دغدغه های خانواده های شهداست،اما در استان گیلان به واسطه اقلیم و آب و هوا یادمان های شهدا خیلی زود تخریب می شوند و نگهداری و مرمت آن بسیار سخت و هزینه بر است.
وی با بیان اینکه ۳۲ هزار نفر از ایثارگران استان به صورت مستقیم و ۱۲۰ هزار نفر از خانواده‌های درجه یک شاهد و ایثارگر استان به صورت غیر مستقیم تحت پوشش خدمات بنیاد شهید هستند، گفت:‌درمان خانواده ها و اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر عمده ترین مشکلات بنیاد شهید در سطح کشور و استان است.
این مقام مسئول شاخص های ارزیابی عملکرد شهرستان املش در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از جمله دیدار با خانواده های شهدا،کارگروه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تشکیل شورای مشورتی ایثارگران را مثبت دانست و خاطرنشان کرد:‌شهرستان املش دو درصد ایثارگران گیلان را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان از برگزاری مراسم شهرستانی ۲۶ مردادماه،سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی خبر داد و یادآور شد:‌استان گیلان دو هزار و ۶۰۰ نفر آزاده دارد که ۵۰ نفر آنان در شهرستان املش هستند.
وی در ادامه بر ضرورت اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تاکید کرد و گفت:‌ سالانه بالغ بر ۹۰۰ یادواره شهدا در گیلان برگزار می شود که ظرفیت خوبی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، اما در آستانه انتخابات پایان سال باید مراقب باشیم یادواره های شهدا رنگ و بوی سیاسی و حزبی نگیرد.
یونس محمودی، فرماندار شهرستان املش نیز، تجلیل و تکریم از مقام شامخ شهدا و ایثارگران را در زمره فعالیت‌های محوری این فرمانداری دانست و تاکید کرد:‌ دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، تشکیل کارگروه‌های ایثار و شهادت و برگزاری نشست مشورتی با ایثارگران همواره در دستور کار قرار دارد.
وی با تاکید بر لزوم بازسازی، بهسازی و بهنگام‌سازی مقابر شهدا و تامین نیازهای بالقوه این پایگاه‌های فرهنگی، ادامه داد:‌ گلزارهای شهدا باید به گونه‌ای باشد که رضایت خانواده‌های شهدا را در پی داشته باشد.
محمودی مزار شهدا را ملجا و مامن و مرجع رجوع خانواده‌های شهدا و آحاد جامعه دانست و اظهار کرد:‌ یادمان‌ها و تمثال‌های شهدای گرانقدر شهرستان املش نیز نیازمند رسیدگی است.

لینک خبر
 


کد مطلب: 300366

آدرس مطلب: http://www.isaar.ir/fa/news/300366/گیلان-استان-های-پیشتاز-امر-ساماندهی-گلزارهای-شهداست

ايثار
  http://www.isaar.ir