دیار آفتاب:

لحظه به لحظه کنگره شهدای استان مرکزی

تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب : ۳۰۹۸۶۸
اجلاسیه نهایی کنگره نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی از دقایقی دیگر با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.
لحظه به لحظه کنگره شهدای استان مرکزی
به گزارش دیار آفتاب؛ اجلاسیه نهایی کنگره نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر فرماندهان و مسئولین کشوری و استانی، خانواده های شهدا و عموم مردم در مصلی بیت المقدس اراک در حال برگزاری است. 

همزمان با اجلاسیه نهایی کنگره شهدای استان مرکزی؛
۳۶۲ پروژه عمرانی با حضور سردار سلامی افتتاح شد
همزمان با اجلاسیه نهایی کنگره شهدای استان مرکزی ۳۶۲ پروژه عمرانی با حضور فرمانده کل سپاه افتتاح شد.
صبح امروز اجلاسیه پایانی کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولین و فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصلی بیت المقدس اراک برگزار شد.

پس از بارش های کم سابقه بهار امسال و جاری شدن سیل در استان مرکزی، خانه های بسیاری تخریب شد و افرادی بی خانمان شدند که بخشی از آنان بضاعت مالی کافی جهت نوسازی و بازسازی واحد مسکونی خود را نداشته و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی بودند.
به همین علت بسیج سازندگی استان وارد میدان شد و با تفاهم نامه ای به کار گیری ظرفیت های مردمی و بسیج، ساخت و مرمت ۵۰۰ واحد آسیب دیده را بر عهده گرفت.
امروز و با گذشت کمتر از ۶ ماه از آغاز طرح ۳۶۲ پروژه عمرانی آماده بهره برداری شد که در حاشیه اجلاسیه پایانی کنگره شهدای استان مرکزی و با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت ویدئو کنفرانس، افتتاح شد.
مابقی پروژه ها نیز به مرور زمان و طی هفته های آینده به بهره برداری خواهد رسید.
با حضور فرمانده کل سپاه؛
۶۲۰ جهیزیه هدیه رهبر انقلاب به زوج های جوان استان مرکزی توزیع شد
۶۲۰ جهیزیه هدیه رهبر انقلاب در حاشیه اجلاسیه پایانی کنگره ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی میان زوج های نیازمند توزیع شد.
به گزارش دیار آفتاب؛ صبح امروز اجلاسیه پایانی کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولین و فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصلی بیت المقدس اراک برگزار شد.

از آغاز برنامه ریزی برای اجرای کنگره، کمیته های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... شکل گرفت تا در کنار بزرگداشت یاد و نام شهدا، به حل مشکلات و مسائل مردم هم پرداخته شود.
امروز و همزمان با برگزاری اجلاسیه پایانی، ۶۲۰ سری جهیزیه هدیه رهبر انقلاب توسط کمیته اجتماعی کنگره شهدای استان مرکزی تهیه شده، با حضور سردار سلامی فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میان زوج های کم بضاعتی که توسط سازمان های مربوطه شناسایی شده اند، توزیع شد.
هر سری جهیزیه شامل ۱۰ قلم کالای ضروری و مورد نیاز زوج های جوان شامل: یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز، فرش، اتو و ... است که در راستای تاکید مقام معظم رهبری همگی از کالاهای تولید داخل بوده و علاوه بر برطرف شدن نیاز زوج های جوان، تولید ملی را نیز رونق می بخشد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در کنگره شهدای استان مرکزی
دست اندر کاران کنگره شهدای استان در طول ۵ سال گذشته زحمات فراوانی را متحمل شدند تا این مسیر با دستاوردهایی چون جمع آوری بانک اطلاعاتی ۲۵ جلدی از شهدای استان، بیش از ۱۳۰ اثر در خصوص نقش اقشار در دفاع مقدس، ۱۰ اثر در خصوص امام (ره) و ۱۰۰ ها اثر هنری و غیر هنری در این راستا همراه باشد.

امید است که در ۴۰ سال آینده و در گام دوم همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند کارنامه مردم استان صد برابر ۴۰ سال اول شود و این اقدامات رهروان امام و ولایت و فرزندان خمینی (ره) در خشان تر و با عظمت تر و خداپسندانه تر شود.
استاندار مرکزی در کنگره شهدای استان مرکزی
استان مرکزی با داشتن لشکری ۶۲۰۰ شهیدی در طول ۴ دهه گذشته علی الخصوص در دفاع مقدس یکی از استان های سرفراز در ایران اسلامی بوده است.
استان مرکزی افتخار دیگری دارد و آن اینکه زادگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی و پدران همه شهیدان است.
علاوه بر شهدا مفاخر بزرگی در حوزه های علم و شعر و ادب و دانش و سیاست و ... وجود دارند که مایه افتخار هستند و لشگر بزرگی از ارزش های استان مرکزی را تشکیل می دهند.
مفتخریم که امروز استان مرکزی از جهت مجاهدین و رزمندگان و شهدا و عدالت خواهان از استان های درخشان کشور است.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی :
امام (ره) در رأس همه مفاخر استان مرکزی می درخشد/ ۸۰ هزار نفر در نمایشگاه ها و اجلاسیه های ذیل کنگره شهدای استان حضور یافتند
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: از این خطه بیش از ۵۶ عالم بزرگ از جمله آیت الله العظمی اراکی، ۳۹ سیاست مدار تراز اول کشوری، ۴۲ دانشمند و نویسنده، ۸۹ فرزانه ادیب، ۵۰ هنرمند بر خواستند اما در رأس همه این علما و فیلسوفان و دانشمندان و نویسندگان و مفاخر، وجود نازنین حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و احیا گر دین ناب محمدی می درخشد.
 سردار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی امروز در اجلاسیه نهایی کنگره نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی گفت: حضور پر نشاط و سر شار از معنویت همه مردم ولایت مدار و مفاخر پرور استان مرکزی را به اجلاسیه نهایی کنگره ملی نقش امام خمینی (ره) و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی ارج می نهیم.

کریمی عنوان کرد: استان مرکزی بخشی از سرزمین کهن ایران است که به برکت سخت کوشی و عزت نفس مردمانش توانسته با پرورش و تربیت انسان های شایسته، والا، هوشمند و دانشمندانی جاودان در تمامی عرصه های زندگی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نقش تعیین کننده ای در هدایت و حمایت و نجات این سرزمین اسلامی از حساس ترین گرداب های روزگار داشته باشد.
وی بیان کرد: حدود یک چهارم مفاخر و مشاهیر کشور برخواسته از این استان هستند که رقم ۱۲۰۰ نفری را به خود اختصاص می دهند.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی افزود: از این خطه بیش از ۵۶ عالم بزرگ از جمله آیت الله العظمی اراکی، ۳۹ سیاست مدار تراز اول کشوری، ۴۲ دانشمند و نویسنده، ۸۹ فرزانه ادیب، ۵۰ هنرمند برخواستند اما در راس همه این علما و فیلسوفان و دانشمندان و نویسندگان و مفاخر، وجود نازنین حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و احیا گر دین ناب محمدی می درخشد.
وی اظهار کرد: استان مرکزی همانند سایر استان های کشور همواره نقش خود را در ۸ سال دفاع مقدس ایفا نموده و مردم ولایت مدار این استان ثابت کردند که بر آرمان های رهبر فرزانه انقلاب استوار بوده و رسالت خود را در راه تحقق اهداف گران سنگ انقلاب اسلامی به خوبی ایفا نمودند و در این راه با تقدیم ۶۲۰۰ شهید و ۱۴۴۲۳ جانباز و ۲۶۱ جاوید الاثر و ۷۴۱ آزاده و بیش از ۵۰ هزار رزمنده دین خود را ادا نمودند.
کریمی ادامه داد: در سال ۵۸ گروه های متعددی از استان مرکزی طی ۱۹ نوبت برای به انجام رساندن قائله کردستان در شهرهای سنندج و پاوه و دیگر نقاط کردستان حضور یافتند. این استان تا سال ۶۷ معین شهرهای بانه و سردشت بود و در دوران جنگ تحمیلی نیز تا پذیرش آتش بس افتخار حضور و حماسه آفرینی در ۳۴ عملیات گسترده و نیمه گسترده و عملیات محدود را داشته است. بعد از پذیرش قطعنامه نیز استان مرکزی در عملیات های برون مرزی توکلت الی الله و عملیات های مرزی و در دفاع از حرم معصومین حضور داشته است.
وی تصریح کرد: بیش از ۵ سال برای اینکه امروز این اجتماع عظیم را داشته باشیم تلاش شده و در زمینه های مختلف اقداماتی انجام شده است. در بخش محرومیت زدایی اعزام بیش از ۷ هزار نفر در قالب گروه های جهادی و رزمایش جهادگران عاشورایی به نقاط محروم، تامین ۶۲۰ مورد جهیزیه برای نیازمندان و احداث ۶۲۰ واحد مسکونی و سایر خدمات از این دست بوده اند.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: فعالیت های ادبی و تدوین بیش از ۱۳۲ عنوان کتاب، ۲۱ جلد دانش نامه جامع شهدای استان، ۳ عنوان کتاب با محوریت کربلایی کاظم ساروقی، برگزاری شعر شهود با حضور بیش از ۲۰۰ تن از شعرای ملی و استانی و ده ها کار ادبی دیگر از جمله این فعالیت ها بوده است. در حوزه کارهای فرهنگی و تبلیغی یادواره‌های مختلفی در سطح شهرستانی و قشری برگزار شد و  اجرای برنامه یک مسجد یک خاطره  یک فرمانده که مورد رضایت ولی امر مسلمین قرار گرفت از دیگر برنامه های این حوزه بوده است.
وی با تاکید بر اینکه در بحث زیر ساخت ها نیز قدم های بسیار بلندی را دست اندرکاران برداشتند عنوان کرد: در بخش های هنری نیز بیش از ۳۳ فیلم کوتاه و بلند، ۱۰ مورد اینفوگرافیک و ۳۲ مورد موشن گرافی و ده ها موضوع دیگر در زمینه فضای مجازی تولید شد. همچنین اجرای نمایش بزرگ در سه سال متمادی و هر سال به مدت ده شب که هر شب بیش از ۷ هزار مهمان داشت از دیگر اقدامات این حوزه است.
کریمی اظهار کرد: به همت عزیزان دانشگاه آزاد، مرکز مطالعات جبهه و جنگ سپاه و بسیاری دیگر، اقدامات ویژه ای برای حضرت امام (ره) در این کنگره انجام شد. راه اندازی قرارگاه حضرت روح الله با رویکرد آشنایی با سیره و سبک زندگی امام(ره)،  اجرای اردوی هفت اقلیم با محوریت جوانان و نهایتا برگزاری همایش دو روزه در خمین و ارائه بیش از ۱۲ جلد کتاب و صد ها مقاله در این حوزه صورت گرفت.
وی مطرح کرد: در این مسیر تلاش شد کار را به جوانان واگذار کنیم و توسعه دهیم و به یک مراسم اکتفا نکنیم. در همین راستا بیش از ۱۷ اجلاسیه برگزار شد که هر اجلاسیه بیش از چند ماه جامعه هدف خودش را مورد توجه قرار داد و ذیل آنها کار های بسیار مهمی انجام شد. در بخش کودکان بیش از ۶۰۰ مورد نقاشی از کودکان شش تا ۱۳ ساله به دست رسید و بیش از ۴۵۰ نشریه دانش آموزی با حضور ۱۵۰۰ دانش آموز تهیه شد، همچنین گروه سرودهای متعددی ایجاد شد که فقط یکی از آن ها بیش از ۱۲۰۰ نفر عضو داشت و در همین مکان برنامه اجرا کردند.
فرمانده سپاه روح استان مرکزی ضمن بیان اینکه اجلاسیه بانوان این کنگره با حضور افرادی با  ۲۱ ملیت برگزار شد خاطر نشان کرد: به طور میانگین  در نمایشگاه ها و اجلاسیه های ذیل این کنگره بیش از ۸۰ هزار نفر حضور پیدا کردند. امید است که همانطور که رهبری فرمودند این اقدامات تازه اول راه است و از همرزمان می خواهیم که در این مسیر بیش از دیگران ما را کمک کنند تا بتوانیم به این تکلیف الهی خودمان عمل کنیم.