​استان چهارمحال و بختیاری در دفاع مقدس «به روایت آمار»

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب : ۳۱۰۶۸۵
اینفوگرافیک «استان چهارمحال و بختیاری در دفاع مقدس به روایت آمار» در راستای زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا در جامعه توسط روابط عمومی بنیاد استان تهیه و ارائه شد.
​استان چهارمحال و بختیاری در دفاع مقدس «به روایت آمار»
به گزارش «ایثار» واحد چهارمحال و بختیاری: استان چهارمحال و بختیاری با پیشینه 9000 ساله، با جمعیت قریب به یک‌میلیون نفر به مرکزیت شهرکرد با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا، که با چشم‌اندازهای طبیعی و چشمه‌ها و آبشارهای خروشان، مرتفع‌ترین استان ایران است و به همین خاطر استان چهارمحال و بختیاری را بام ایران می‌دانند.
 این استان زادگاه مشاهیری چون: آیت‌الله سید ابوالقاسم نجفی دهکردی از فقها و رجال حدیث و روحانیون برجسته ایران،  میرزا حبیب دستان بنی (پدر دستور زبان فارسی)، عمان سامانی (ادیب، عارف و شاعر)، علیمردان خان (مبارز ملی علیه استبداد رضاخان)، سردار بی‌بی مریم بختیاری (برجسته‌ترین زن مبارز ایران در زمان مشروطه)، و صدها فرهیخته علمی، فرهنگی و هنری که در پیشرفت بشریت نقش ایفا نموده‌اند می‌باشد.
 بختیاری‌های این استان در جریان مشروطیت نقش اول را ایفا می‌کردند به‌گونه‌ای که توانستند با فتح تهران انقلاب مشروطه را به کرسی بنشانند همچنین روز 19 بهمن‌ماه 58 بود که بیش از 1500 نفر از بختیاری‌ها در حمایت از امام خمینی (ره) و انزجار از شاپور بختیار راهی تهران شدند که این حرکت با عنوان بیعت بختیاری‌ها معروف شد.
 همچنین مردم این استان در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی ایران نقش بسزایی داشتند و در دوران دفاع مقدس جوانان این مرز و بوم با رشادت‌های خود در جبهه‌های حق علیه باطل زبانزد خاص و عام بودند.
 از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان چهارمحال و بختیاری: جوان‌های شما در قالب تیپ قمر بنی‌هاشم (ع) سپاهیان، بسیجیان، سرداران، فرماندهان و برگزیدگان شما در جبهه حقیقتاً مایه سرافرازی بودند که فراموش‌شدنی نیست.
رزمندگان تیپ 44 قمر بنی‌هاشم (ع) به عنوان یگان خط‌شکن در بیشتر عملیات مهم و بزرگ حضور داشتند.
 مناطق غرب و جنوب کشور هیچ‌گاه رزم بی‌امان و جان‌فشانی‌های رزمندگان این استان را از یاد نخواهد برد.
 اطاعت محض و بی‌چون ‌و چرای یگان قمر بنی‌هاشم از ولی‌فقیه زمان خود، این یگان را به یگان ولایی معروف کرده بود.
استان چهارمحال و بختیاری افتخار دارد که جوانان برومندی چون سردار سرلشکر محسن رضایی و بیش از 70 هزار رزمنده دلیر، و قریب به 46000 نفر جامعه ایثارگری را در دامن خود پروراند که بیش از 2440 نفر آنان جام شهادت را نوشیدند، و 7300 جانباز و 508 آزاده را تقدیم نمودند تا بلکه دین خود را نسبت به انقلاب و نظام ادا کرده باشند.
مردم این استان با تأسی از حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و در راه دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) از پا ننشستند و تعداد 13 شهید مدافع حرم تقدیم نمودند تا آنجا که بسیجی شهید علی عسگری اولین شهید مدافع حرم کشور و شهید محمدحسن قاسمی اولین شهید جامعه پزشکی کشور متعلق به استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد.
روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در راستای بزرگداشت و شناساندن شهدای استان با مشارکت خبرگزاری جهان‌بین اقدام به تهیه اینفوگرافیک استان چهارمحال و بختیاری در دفاع مقدس نمود امید است موجب رضایت حق‌تعالی قرار گیرد و شهدا نیز از این کار شادمان شوند.
انتهای پیام/