ناب‌ترین جلوه‌های دینی در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۲
کد مطلب : ۳۱۰۷۲۶
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی گفت: ناب‌ترین جلوه‌های دینی و فرهنگی ما شاید بعد از زمان ائمه معصومین در دوران دفاع مقدس شکل گرفته است.
«علی‌اصغر قنبری» رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع‌پرس در بیرجند، انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی برشمرد و اظهار داشت: این انقلاب هم با اهداف دینی شکل گرفت و هم به پیروزی رسید.
وی افزود: الان هم که دشمنان انقلاب اسلامی اینقدر فشار بر ما می‌آورند بیشتر به خاطر این است که ما از صبغه دینی و فرهنگی انقلاب عقب‌نشینی کنیم که آنها بتوانند همانند قبل از انقلاب که در ابعاد مختلف از جمله فرهنگی بر جامعه ما مسلط بودند این تسلط خودشان را ادامه دهند.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی ادامه داد: در هشت سال جنگ، در اصل دشمنان می‌خواستند ما دست از این اهداف فرهنگی مذهبی خودمان برداریم و آنها می‌خواستند انقلاب را تبدیل کنند به یک انقلاب عادی، بی‌محتوا و عاری از همه اهداف دینی و مذهبی ولی ما معتقد هستیم این انقلاب ادامه دهنده راه انبیا و ائمه و تداوم حرکت غدیر و راه پرنور سیدالشهدا(ع) است.
قنبری تصریح کرد: در دین ما ارزش‌های دینی از قبیل عزت، آزادگی و تسلیم بودن در برابر اوامر الهی، ایثار و شهادت، حجاب و عفاف وجود دارد و الگوهای دینی ما پیامبر(ص)، ائمه اطهار و شهدا و بزرگان دینی هستند.
وی یادآور شد: جوانان ما اعم از رزمندگان و شهدا در دوران دفاع مقدس برای این ارزش‌ها جان خودشان را فدا کردند.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی که می‌فرمایند فرهنگ آن چیزی هست که من حاضرم جانم را فدای آن کنم، گفت: اگر ما مباحث فرهنگی را از دید حضرت آقا رصد کنیم ایشان از ابتدای رهبری‌شان تاکنون بارها در باب مسائل فرهنگی و تهاجات فرهنگی سخنانی داشته‌اند.
قنبری افزود: ایشان سال‌ها قبل از واژه تهدید فرهنگی استفاده کردند، بعد ایشان حساسیت بیشتری نشان دادند و از واژه هجوم فرهنگی، بعد از ناتوی فرهنگی و بعد هم شبیخون فرهنگی را بیان کردند تا همین اواخر که در روز بزرگداشت روز معلم در محضر حضرت آقا بودیم و ایشان بحث آرایش جنگی دشمن را علیه ما بیان کردند که این آرایش جنگی می‌تواند جنگ رسانه‌ها و جنگ اقتصادی باشد.
وی خاطرنشان کرد: دشمن مرحله به مرحله جلو ‌آمده و در هر محله روی تهدیدات فرهنگی سرمایه‌گذاری می‌کند تا انقلاب ما را به لحاظ فرهنگی از درون تهی کند و همین موضوع اهمیت حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را برای ما روشن می‌کند لذا با توجه به این اهمیت فرهنگ، ما نشر فرهنگ دفاع مقدس را که جوانان ما در هشت سال دفاع مقدس با اعتقاد قلبی به آن دست یافتند را مورد توجه قرار دادیم.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی گفت: ناب‌ترین جلوه‌های دینی و فرهنگی ما شاید بعد از زمان ائمه معصومین در دوران دفاع مقدس شکل گرفته است.
قنبری بیان داشت: ما باید این جلوه‌های ناب دفاع مقدس را به جامعه و جوانان عصر کنونی و حتی نسل آینده معرفی کنیم.
وی تصریح کرد: ما معتقدیم فرهنگ ایثار و شهادت می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و آسبیب‌های اجتماعی که امروز درگیرش هستیم باشد و به عینه دیدیم که هر کجا انقلاب اسلامی راه دفاع را الگوی خود قرار داده در آن مسیر موفق بوده و به پیروزی رسیده است.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی یادآور شد: امروز حضور در صحنه‌های فرهنگی شاید فقط این نباشد که بخواهیم در نماز جمعه شرکت کنیم، امروز علاوه بر حضور در این صحنه که بسیار هم با ارزش است بیان خاطرات آن زمان و انتشار آن در بین مردم است و از طرفی هم همکاری با موسساتی است که متولی بحث ایثار و شهادت هستند.
قنبری به آغاز به کار موسسه مردمی آیه‌های استقامت در استان اشاره کرد و گفت: از دو سال پیش تاسیس این موسسه را شروع کردیم و در اساسنامه آن چهار هدف را پیش بینی کردیم که مهم‌ترین هدف آن نشر فرهنگ دفاع و شهادت است و این هدف را برای مخاطب جوان‌مان می‌خواهیم.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که می‌فرمایند تنها راه مقابله با طراحی‌های فرهنگی بدخواهان تولید فرهنگی و استفاده از ثروت غنی و سرچشمه قوی دوران دفاع مقدس در همه عرصه‌ها است، افزود: شهدا برای ما آیه‌های استقامت، ایثار، ایمان بودند و درست که آنها رفتند ولی راه شهدا همچنان باقی است و راه مقابله با آرایش جنگی دشمن همین پیمودن راه شهداست.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی اضافه کرد: همه کسانی که دغدغه فراموشی فرهنگ دفاع مقدس را دارند بیایند و با این موسسات مردمی همکاری کنند، حتی خود رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس هم بیایند این موسسات را تشکیل دهند و بازوی تحقیقاتی و اجرایی برای متولیان این امر باشند.
قنبری یادآور شد: ما این موسسه را با کمک پیشکسوتان بسیجی، سپاهی، جهادی و ارتشی تشکیل دادیم و معتقد بودیم در اجرای فرمان آتش به اختیار حضرت آقا و تاکید ایشان در مباحث فرهنگی با این کار می‌توانیم کارهای برزمین مانده در نشر ارزش‌های دفاع مقدس را انجام دهیم.
وی گفت: از عمر این موسسه دو سال می‌گذرد و مقیاس کار ما در سطح استانی است و در شهرهای مختلف نماینده‌هایی را انتخاب کرده و برنامه‌هایی را اجرا کرده‌ایم.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی ادامه داد: برای اینکه به هدف کلی خود که نشر فرهنگ جهاد و شهادت است جامعه عمل بپوشانیم روش‌های را مشخص کردیم که یک مورد آن همفکری با صاحب نظران و پیشکسوتان دفاع مقدس است و تاکنون هم توانستیم ارتباط خوبی با این بزرگواران بگیریم چه در جهت گرفتن ایده و چه برنامه‌های مختلف و چه دریافت خاطرات آنان که تاکنون کتاب‌هایی را هم در این زمنیه تهیه شده است.
قنبری افزود: یکی دیگر از روش‌ها نکوداشت عملیات‌های مختلف بوده که برای اولین‌بار در استان مطرح کردیم که مورد استقبال قرار گرفت و همکاری‌های خوبی با سپاه و بنیاد شهید در این خصوص داشتیم و جلساتی را برگزار کردیم تا افرادی که در عملیات شرکت داشتند خاطرات خود را بیان کنند و از نتایج آن عملیات بگویند و تاثیری که آن عملیات در آن زمان داشته و تاثیری که در زمان کنونی در وضعیت فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی ما دارد.
وی روش دیگر را نهضت خاطره‌گویی عنوان کرد و گفت: رهبری خیلی روی خاطره‌گویی تاکید دارند و چندین جلسه نیز در محضر ایشان برگزار شده است.
رئیس هیات مدیره موسسه مردمی آیه‌های استقامت خراسان جنوبی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند خاطراتی که در سینه رزمندگان دفاع مقدس است مربوط به خودشان نیست و باید بیایند این خاطرات را مطرح کنند تا به عنوان هویت انقلاب باقی بماند.
قنبری اضافه کرد: روش دیگر جمع‌آوری کتاب شهدا است و موسسه ما بازوی تحقیقاتی برای متولیان فرهنگی و متولیانی است که این دغدغه را دارند است.
وی متذکر شد: روش دیگر ارتباط با خود خانواده‌های رزمندگان و ایثارگران و خانواده شهدا و همچنین  ارتباط با مساجد و مراکز فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.
انتهای پیام/