شهدا در قاب تصویر؛

شهید «آیت الله اشرفی اصفهانی»

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۰
کد مطلب : ۳۱۱۱۶۸
شهيد آيت الله اشرفي اصفهاني چهارمین شهید محراب در ظهر روز 23 مهرماه 1361 در سنگر نماز جمعه و در محراب نماز توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.
شهید «آیت الله اشرفی اصفهانی»
به گزارش «ایثار تهران»، شهيد آيت الله حاج آقا عطاء الله اشرفی اصفهانی در سال 1323 هجری قمری در يك خانواده روحانی در خمينی شهر متولد شد. وی فرزند مرحوم حجت الاسلام و المسلمين ميرزا اسدالله فرزند مرحوم حجت الاسلام ميرزا محمد جعفر بود و جد اعلای ايشان از علمای بزرگ جبل عامل بود.
 
تحصيلات:
شهيد آيت الله اشرفی از آغاز كودكی برای تحصيل علوم دينيه به حوزه علميه آمد و ابتدا در يكی از مدارس قديمی به نام مدرسه نوريه به تحصيل مشغول شد و مدت 10 سال در حوزه علميه اصفهان اشتغال به تحصيل داشتند. سپس در سن 22 سالگی جهت ادامه تحصيل و طی مدارج عاليه علوم اسلامی رهسپار حوزه علميه قم شد و 23 سال را در حوزه علمیه قم گذراند.
و در اين مدتی كه در اين دو حوزه علميه اشتغال داشت ضمن كسب علم و دانش و نيل به درجات عاليه اجتهاد، مورد توجه خاص اساتيد بزرگ و علما از جمله مرحوم آيت الله بروجردي و مرحوم آيت الله حاج سيد محمدتقی خوانساری قرار داشت.

خدمات آیت الله اشرفی اصفهانی:
1- تاسيس حوزه علميه امام خميني در باختران و اداره اين حوزه با بيش از 60 نفر طلاب.
2- بازسازي مدرسه مرحوم آيت الله بروجردي.
3- توسعه كتابخانه مدرسه مرحوم آيت الله بروجردي كه قريب دو هزارجلد به كتابهاي آن اضافه نمودند.
4- تاسيس حوزه علميه جهت خواهران، كه پس از شهادت ايشان به نام حوزه علميه شهيد محراب نامگذاري شد.
5- ايجاد وحدت كامل بين روحانيت شيعه و سنی كه از بزرگترين خدمات آن شهيد است كه در طول تصدي مسئوليت به عنوان امام جمعه در اين رابطه سمينارهاي متعددي در شهرهاي مختلف به ويژه با حضور برادران اهل سنت تشكيل داد كه اثرات بسيار مطلوبي داشته است.
6- بازسازي مسجد جامع باختران كه از بركت نماز جمعه اين مسجد بازسازي كامل شده است.
7- بازنمودن شماره حسابهاي متعدد به نام مهاجرين جنگي و جبهه جنگ و بازسازي مناطق جنگي و همچنين كمك به سيل زدگان خوزستان و زلزله كرمان و طبس كه تمام وجوه اين شماره حسابها جمع آوري و براي نجات برادران و خواهران آسيب ديده و برادران رزمنده صرف شده است.

نقش شهيد در دوران دفاع مقدس:
با آغاز جنگ تحميلي و بسيج همه جانبه مردم و قواي مسلح براي حضور در جبهه و پشتيباني جبهه هاي جنگ، آيت الله اشرفي نيز با مهم توصيف كردن مسئله جنگ، در مدت 25 ماه در تمام خطبه هاي نماز جمعه و مصاحبه ها و پيام هاي خود به حضور مردم در جبهه ها تأكيد مي ورزيدند.
شهيد محراب، با حضور در جبهه ها به ديدار رزمندگان مي شتافت و مقيد بود كه براي آنان سخنراني كند. و با يكايك رزمندگان مصافحه مي كرد و با آنان به گفتگو مي نشست.
علي رغم كهولت سن مسافت هاي طولاني و راه هاي صعب العبور را به عشق ديدار دلاور مردان جبهه توحيد، با وسايل نقليه نظامي در شرايط دشوار مي پيمود. بارها در جبهه هاي ايلام، قصر شيرين و پادگان ابوذر، گيلان غرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر، سومار حضور يافت و با سخنراني هاي دلنشين، به سپاهان اسلام روحيه بخشيد. پس از آزادي قصر شيرين به آن شهر سفر كرد و با خواندن دو ركعت نماز شكر در مسجد اين شهر، سپاسگزاري خود را به درگاه خداوند به جاي آورد.
وجود آن روحاني جليل القدر در مناطق عملياتي سبب دلگرمي رزمندگان و باعث شور و شوق بسيار در آنها مي گرديد. يك بار پس از عزيمت به منطقه جنوب، عازم شهر آزاد شده بستان گرديد و زير بمباران وحشيانه دشمن وارد شهر شد و از آنجا عازم آبادان شد. هنگام آغاز عمليات فتح المبين در دوم فروردين 1361، در قرارگاه حضور يافت و پيشنهاد كرد عمليات به نام حضرت زهرا سلام الله عليها نامگذاري شود.
در دومين سفر خود به خوزستان پس از آزادي خرمشهر، عازم اهواز شد و مردم اين شهر نماز شكر را به امامت ايشان به جاي آوردند. بعداز ظهر همان روز علي رغم مخالفت فرماندهان، وي و امام جمعه اهواز عازم منطقه خرمشهر شدند و پس از ورود به شهر، به مسجد جامع در جمع رزمندگان حضور يافتند و در سخنرانی خود گفتند: "امروز يكي از روزهاي مهم اسلامي و يوم الله است و از جمله آرزوهاي من فتح خرمشهر بود كه بحمدالله من زنده ماندم و اين روز را ديدم."
در شب جمعه هشتم مهر 1361 در منطقه غرب، عمليات مسلم بن عقيل با حضور شهيد و تني چند از مقامات كشوري و لشكري آغاز شد. ايشان در آن شب حال عجيبي داشت و يك لحظه آرام نداشت و تا صبح به دعا و مناجات مشغول بود و لحظه اي هم به استراحت نپرداخت. نزديكي هاي صبح  يك عدد گلوله توپ در نزديكي چادر منفجر شد. فرماندهان جهت ترك آن محل اصرار كردند، اما آیت الله اشرفی اصفهانی نپذيرفت و گفت:
"من از اين محل نمي روم و آماده هر گونه مسئله اي هستم، زيرا خون من رنگين تر و جان من عزيزتر از اين عزيزان رزمنده نيست. من بايد تا پايان عمليات اينجا باشم." سرانجام شهيد محلاتي، عبا و عمامه ايشان را برداشت و بر سر و دوش ايشان گذاشت و عصا را به دستش داده و او را عازم كرمانشاه كرد.

نحوه شهادت:
سرانجام در روز جمعه ۲۳ مهر ماه سال ۱۳۶۱ آیت‌الله عطاء الله اشرفی اصفهانی در سن ۸۰ سالگی در مسجد جامع کرمانشاه و در سنگر نماز جمعه به دست منافقی کوردل در حالیکه نارنجکی در کمر خود تعبیه کرده بود با حمله به این روحانی مجاهد و انفجار آن این اسوه جهاد و مبارزه را به شهادت رسانید.
انتهای پیام/