یادبود طلبه شهید "نادر عبادی‌نیا" شهید شاخص شهرستان همدان در سال 98

گزیده وصیت نامه شهید: اگر خود را در این دنیا نسازیم دچار حسرت بزرگی خواهیم شد

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب : ۳۱۸۹۶۶
به مناسبت یادبود طلبه شهید "نادر عبادی‌نیا" شهید شاخص شهرستان همدان در سال 98 زندگی نامه این شهید گرامی که در گردان غواصی به ساعت گردان شهرت داشت به شرح ذیل است:
گزیده وصیت نامه شهید: اگر خود را در این دنیا نسازیم دچار حسرت بزرگی خواهیم شد
به گزارش ایثار همدان، تنها 21 سال داشت! اما اسوه اخلاق، عارف وارسته، روحانی جبهه‌های عشق، غواص خط‌شکن و رزمنده‌ای خستگی‌ناپذیر بود. نسلی که تاریخ به خود ندیده بود با حماسه‌هایشان شگفتی آفریدند تا نامشان برای همیشه بر تارک این مرز و بوم بدرخشد. آنها قبل از عبور از آن موانع از سیم خاردار‌های نفس خود گذشته بودند، رفتند و بدن‌هایشان را در میان سیم خاردارها، خورشیدی‌ها و سایر موانعی که دشمن در میان اروند رود کاشته بود جا گذاشتند تا آب و خاک و ناموس این مرز و بوم همیشه به خاطر داشتن آنها به خود ببالد.
«از روحیات معنوی و عرفانی بالایی برخوردار بود و در هر یک از گردان‌ها که حضور داشت به عنوان نمونه اخلاق اسلامی و حسنه شناخته می‌شد و سرمنشأ خیرات و برکات فراوان بود. به انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات تأکید بسیار داشت و همواره مشغول نماز و عبادت به خصوص خواندن نماز شب و دعاهای توصیه شده عاشورا و توسل بود».
شهید نادر عبادی نیا پانزدهم مهر ماه سال 1344 در شهرستان همدان و در خانواده‌ای مذهبی و ساده‌زیست به دنیا آمد. پدرش علی سرور، خواربارفروش بود و با کسب روزی حلال از این طریق مخارج زندگی خود و خانواده اش را تأمین کرده و در تلاش بود فرزندان خود را با سرشتی پاک و خداجویی پرورش دهد.
سال 1351 وارد دبستان شد و تحصیلات خود را آغاز کرد و در ادامه تحصیل با توجه به علاقه شدیدی که به کسب علوم دینی و معارف اسلامی داشت وارد حوزه علمیه همدان شد و با ادامه تحصیل در حوزه‌های علمیه همدان و شهر مقدس قم تا پایان سطح یک ادامه تحصیل داد و ملبس به لباس مقدس روحانیت شد.
در سالهای انقلاب کنار دیگر جوانان و نوجوانان سلحشور شهرستان همدان در راه پیروزی قیام بزرگ ملت ایران گام برداشت و در این راه از هیچ کمک و اقدامی فروگذار نبود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با هدف خدمت به خانواده محرومان و مستضعفان جامعه به نهاد نوپای بسیج مستضعفین پیوست.
در سالهای دفاع مقدس و در حین تحصیل، بارها به مناطق مختلف عملیاتی اعزام شد و در عملیات‌های متعدد شرکت کرد و همراه با دیگر همرزمان و همسنگران خویش حماسه‌ها آفرید.
از روحیات معنوی و عرفانی بالایی برخوردار بود و در هر یک از گردان‌ها که حضور داشت به عنوان نمونه اخلاق اسلامی و حسنه شناخته می‌شد و سرمنشأ خیرات و برکات فراوان بود. به انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات تأکید بسیار داشت و همواره مشغول نماز و عبادت به خصوص خواندن نماز شب و دعاهای توصیه شده عاشورا و توسل بود.
در مناطق مختلف عملیاتی به عنوان امام جماعت حاضر بود و در قالب سخنرانی‌ها و گفتگوهای جمعی و خصوصی سعی می‌کرد دیگر همرزمان خود را با معارف عمیق دینی و اسلامی آشنا کند.
سرانجام پس از ماه‌ها مجاهدت در راه خدا در چهارم دی ماه سال 1365 در منطقه عملیاتی ام الرصاص به عنوان غواص پس از رشادت‌های بسیار به شهادت رسید و به کاروان عظیم شهدا پیوست. پیکر پاک و مطهرش مدت‌ها در همان منطقه باقی ماند تا اینکه در سال 1375 با تلاش جستجوگران نور به آغوش خانواده و همرزمانش بازگشت و در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد تا مزارش زیارتگاه عاشقان و دلدادگان باشد.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد...
این شهید والامقام در سال 1398 به عنوان شهید شاخص شهرستان همدان معرفی شد.