مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان از طریق نرم‌افزار ویژه

تاریخ انتشارشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب : ۳۱۹۳۶۵
مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور از مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه ناشنوایان خبر داد.
مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان از طریق نرم‌افزار ویژه
به گزارش «ایثار»، خداکرم کولیوند با اشاره به برگزاری سی و پنجمین جلسه کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور گفت: این جلسات با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط و به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل می‌شود. یکی از موضوعات پیگیری شده در این جلسات مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان در مواقع اضطراری و نحوه دسترسی این عزیزان به امدادهای فوری است.
وی افزود: با توجه به ضرورت اطلاع‌رسانی ناشنوایان به هنگام بروز حوادث و فوریت‌ها به مبادی ذی‌ربط نظیر پلیس، آتش‌نشانی و فوریت‌های پزشکی راهکارهای مختلفی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و بهره‌مندی از نرم‌افزارهای ویژه ناشنوایان مورد توجه اعضای کمیته قرار گرفت.
مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: بر همین اساس نرم‌افزار ویژه ناشنوایان با عنوان «هاناپ» طراحی شده و از سوی شرکت سازنده با کاربردهای مختلف در زبان فارسی به اعضای کمیته معرفی شد. این نرم‌افزار دارای کاربردهای مختلفی است و قابلیت دسترسی به آن از طریق سامانه‌های اینترنتی با هزینه‌های بسیار نازل امکان‌پذیر است.  
رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با اشاره به کاربردهای این نرم‌افزار گفت: این نرم‌افزار دارای امکاناتی چون «تشخیص و حساسیت صدا» ، «مترجم تبدیل گفتار به نوشتار»، «بارکد خوان»، «زیرنویس و دوبله فیلم به زبان اشاره» و «درخواست امداد خودرو» است.
کولیوند با بیان اینکه در حال حاضر ناشنوایان برای ترجمه و تبدیل زبان اشاره به صوت و برعکس با مشکلاتی مواجه هستند افزود: در صورت استفاده از چنین نرم‌افزارهایی مشکلات آن‌ها در برقراری ارتباط با محیط  کاهش خواهد یافت.
مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان «لحاظ ساختن موضوع مناسب‌سازی به هنگام صدور پروانه‌های ساختمانی و تعیین متولی برای تضمین‌های اجرای آن» را به‌عنوان دستور کار جلسات بعدی کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور اعلام کرد.
انتهای پیام/