کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان از طریق نرم‌افزار ویژه

23 آذر 1398 ساعت 14:01

مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور از مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه ناشنوایان خبر داد.


به گزارش «ایثار»، خداکرم کولیوند با اشاره به برگزاری سی و پنجمین جلسه کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور گفت: این جلسات با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط و به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل می‌شود. یکی از موضوعات پیگیری شده در این جلسات مناسب‌سازی محیط برای ناشنوایان در مواقع اضطراری و نحوه دسترسی این عزیزان به امدادهای فوری است.
وی افزود: با توجه به ضرورت اطلاع‌رسانی ناشنوایان به هنگام بروز حوادث و فوریت‌ها به مبادی ذی‌ربط نظیر پلیس، آتش‌نشانی و فوریت‌های پزشکی راهکارهای مختلفی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و بهره‌مندی از نرم‌افزارهای ویژه ناشنوایان مورد توجه اعضای کمیته قرار گرفت.
مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: بر همین اساس نرم‌افزار ویژه ناشنوایان با عنوان «هاناپ» طراحی شده و از سوی شرکت سازنده با کاربردهای مختلف در زبان فارسی به اعضای کمیته معرفی شد. این نرم‌افزار دارای کاربردهای مختلفی است و قابلیت دسترسی به آن از طریق سامانه‌های اینترنتی با هزینه‌های بسیار نازل امکان‌پذیر است.  
رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با اشاره به کاربردهای این نرم‌افزار گفت: این نرم‌افزار دارای امکاناتی چون «تشخیص و حساسیت صدا» ، «مترجم تبدیل گفتار به نوشتار»، «بارکد خوان»، «زیرنویس و دوبله فیلم به زبان اشاره» و «درخواست امداد خودرو» است.
کولیوند با بیان اینکه در حال حاضر ناشنوایان برای ترجمه و تبدیل زبان اشاره به صوت و برعکس با مشکلاتی مواجه هستند افزود: در صورت استفاده از چنین نرم‌افزارهایی مشکلات آن‌ها در برقراری ارتباط با محیط  کاهش خواهد یافت.
مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان «لحاظ ساختن موضوع مناسب‌سازی به هنگام صدور پروانه‌های ساختمانی و تعیین متولی برای تضمین‌های اجرای آن» را به‌عنوان دستور کار جلسات بعدی کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور اعلام کرد.
انتهای پیام/
 


کد مطلب: 319365

آدرس مطلب: http://www.isaar.ir/fa/news/319365/مناسب-سازی-محیط-ناشنوایان-طریق-نرم-افزار-ویژه

ايثار
  http://www.isaar.ir