گزارشی از بازدید افراد و گروه‌های مختلف از موزه مرکزی شهدا

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب : ۳۲۴۰۵۹
از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۱۳۹۸، ۱۰۴۲ بازدید گروهی توسط مدارس و سازمان‌ها و ۴۲۶۰ بازدید انفرادی از موزه مرکزی شهدا انجام‌شده است.
گزارشی از بازدید افراد و گروه‌های مختلف از موزه مرکزی شهدا
به گزارش «ایثار»، موزه مرکزی شهدا واقع در خیابان طالقانی مکانی برای بازدیدهای گروهی و انفرادی داخلی و بین‌المللی و برگزاری برنامه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی با محوریت حوزه ایثار و شهادت است، این موزه باهدف همکاری و جلب مشارکت، تعامل زیادی با سازمان‌ها و نهادهای مختلف دارد که در این راستا رسانه ملی برخی برنامه‌های اختصاصی موزه را از شبکه‌های مختلف نمایش می‌دهد.
از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ۱۳۹۸، ۱۰۴۲ بازدید گروهی توسط مدارس و سازمان‌ها، ۴۲۶۰ بازدید انفرادی افراد داخل کشور، ۳۰۰ بازدید انفرادی از سایر کشورها مانند ایتالیا، آلمان، استرالیا، سوئیس و ... انجام‌شده و ۸۴۰ برنامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان‌های دیگر در محل موزه برگزار شده و به طور مجموع ۶۴۴۲ بازدید از موزه شهدا انجام شده است.
برخی بازدیدهای گروهی سازمان‌ها و نهادهای مختلف از موزه مرکزی شهدا شامل مسئولین وزارت امور خارجه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد ریاست جمهوری، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، شورای نگهبان، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق، موسسه جامعه المصطفی، دانشجویان و اساتید دانشگاه علمی کاربردی، موسسه فرهنگی طلوع رجعت حق، بانک‌ها و مؤسسات مختلف، تور گردشگری عکاسان تهران و ... می‌شود.
این موزه همچنین مکان بازدیدهای دانش آموزان برخی مدارس مانند دبیرستان دخترانه فضیلت، دبیرستان پسرانه شهید فهمیده، دبیرستان دخترانه شایستگان، دبیرستان رستگاران، هنرستان پسرانه هنر و رسانه، دبیرستان پسرانه رفاه، دبیرستان شهید منتظری، دبستان ولایت مطهر، دبستان دخترانه طوبی و ... بوده است.
سالن همایش موزه مرکزی شهدا با ظرفیت ۱۲۰ نفر محل برگزاری برنامه‌ها و همایش‌های مختلف داخلی بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر سازمان‌ها است و در سال جاری رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت با حضور سخنگوی وزارت امور خارجه، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نماینده مجلس و شخصیت‌های علمی و فرهنگی دیگر، افتتاحیه نمایشگاه موسسه پیام آزادگان با عنوان دربند رنگ، کارگاه آموزشی نمایه‌سازی، کارگاه‌های بسیج بنیاد، برنامه‌های سازمان بسیج ادارات، نشست‌های مجمع تقریب مذاهب اسلامی، نشست‌های جامعه المصطفی، همایش‌های موسسه پیام آزادگان، همایش انجمن حمایت از قربانیان ترور در آن برگزار شده است.
در موزه مرکزی شهدا مجموعه باارزشی از آثار، اسناد، لوازم و وسایل شهدا، آثار فاخر هنری خلق‌شده در زمینه ایثار و شهادت نگهداری می‌شود که محتوای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف مانند نمایشگاه ایثار و شهادت به روایت اسناد در نهاد ریاست جمهوری، نمایشگاه آثار هنری آزادگان، نمایشگاه ایثار و شهادت به روایت اسناد، نمایشگاه هنرهای تجسمی و ... بوده است.
باهدف پوشش اخبار و مطالب مربوط به موزه مرکزی شهدا، موزه‌های شهدای استانی، رزرو آنلاین سالن همایش جهت برگزاری برنامه‌ها، رزرو آنلاین بازدیدهای گروهی موزه و ... ماژول موزه شهدا در پایگاه نوید شاهد راه‌اندازی شده است، همچنین طی بازدیدهای گروهی فیلم و کلیپ مرتبط با شهدا نمایش داده می‌شود و علاوه بر آن امکان استفاده از ظرفیت فضای مجازی و کانال‌های فعال در حوزه موزه‌داری و سیستم تفأل به وصایای شهدا برای بازدیدکنندگان فراهم‌شده است.
کارکنان موزه مرکزی شهدا همواره درزمینهٔ پاسخگویی به مراجعین به‌ویژه خانواده‌های معظم شهدای دارای اثر در موزه، جلب مشارکت سازمان‌ها در توسعه و تجهیز موزه، شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی موزه‌داری و به‌روزرسانی و ساماندهی آثار هنری موزه شهدا فعال بوده و مساعدت و همکاری‌های لازم را با سینماگران، تهیه‌کنندگان و فیلم‌سازان حوزه دفاع مقدس جهت تهیه محتوا و ضبط فیلم‌های مربوطه جهت پخش در رسانه ملی، ارائه آثار به هنرمندان و پژوهشگران جهت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، تعامل با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهت برگزاری بازدیدهای علمی و پروژه‌های درسی، ارائه آثار به سایر دستگاه‌ها جهت برگزاری نمایشگاه، ارتباط نزدیک با میراث فرهنگی و کمیته جهانی موزه‌ها و موزه‌های فعال درزمینهٔ انقلاب اسلامی و ایثار و شهادت را داشته‌اند.
راه‌اندازی بخش بازی‌های واقعیت مجازی و سالن تمبر، چاپ کاتالوگ و بروشور موزه، بهسازی سالن همایش و تجهیز و ارتقای سیستم صوت و تصویر، تصویب لوگوی موزه، به‌روزرسانی سالن‌های ارائه آثار، تکمیل محتوای غرفه‌ها، ترجمه خلاصه زندگینامه، وصایای شهدا و شناسنامه غرفه‌ها، تهیه شناسنامه آثار هنری به دو زبان فارسی و انگلیسی، طرح به‌کارگیری فناوری نانو در حفاظت و مرمت آثار فرهنگی، البسه و اشیای تاریخی موزه و طرح به‌روزرسانی و استانداردسازی سیستم روشنایی ویترین‌ها با استفاده از شرکت‌های تخصصی نیز در دستور کار موزه مرکزی شهدا قرار دارد.
انتهای پیام/