شهیدی که در خوشرویی و مهربانی زبانزد بود

تاریخ انتشارشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب : ۳۳۰۸۹۸
​شهید «رضا رضازاده سقایی» دانش‌آموزی نمونه، در درس و اخلاق بود و همواره از طرف معلمان و مسئولان مدرسه مورد تشویق و تحسین قرار می‌گرفت خوشرویی و لبخندش از خاطرات به یاد ماندنی دوستانش است.
شهیدی که در خوشرویی و مهربانی زبانزد بود
شهید «رضا رضازاده سقایی» شهیدی از خیل ۳۶ هزار شهید دانش آموز کشور و ۶ هزار شهید استان قم و حدود ۹۳۰ دانش آموز شهید استان است.
شهید «رضا رضازاده سقایی» فرزند «حسین» متولد سال ۱۳۴۸ در خانواده‌ای مذهبی و متوسط در جنوب تهران بود که دوران کودکی خود را در آن‌جا سپری کرد. وی اولین فرزند خانواده‌ بود . رضا ایتدایی و راهنمایی و دو سال دبیرستان را در قم تحصیل کرد، از نظر درسی و  اخلاقی دانش‌آموزی نمونه بود و همواره از طرف معلمان و مسئولان مدرسه مورد تشویق و تحسین قرار می‌گرفت.
دوستانش از خاطرات به یاد ماندنی او و ویژگی های اخلاقی چون محجوب بودن، ادب و تواضع، تقید به واجبات و لبخند و مهربانی رضا می گویند.
رضا با خصوصیات اخلاقی چون محجوبیت و خوشرویی، مهربانی و تلاشگر بودن خاطرات شیرینی را از خود در اذهان به یادگار گذاشته است. به نقل از خانواده این شهید عزیز،  انس با نماز داشت و اراده خاصی به اولیاءالله و امامان و معصومین (ع) از خود نشان می‌داد و همیشه سخنان آنان زینت بخش صحبت‌های زیبایش بود.
از آنجایی که عشق و علاقه وافری به اطاعت امر امام و حضور در جبهه داشت و از سویی نمی‌خواست لطمه‌ای به درسش وارد شود، در اواخر سال تحصیلی، دوره آموزشی امدادگری را در هلال احمر جمهوری اسلامی و دوره عملی‌اش را نیز در بیمارستان فرا گرفت.
این شهید عزیز خود را با ایمان و جهاد در راه خدا تجهیز کرد و با شوق و ذوق فراوان پس از پایان امتحانات، در ۲۵ خرداد سال ۶۵ به منظور امدادگری از طریق هلال احمر شهرستان قم به جبهه خوزستان و آبادان اعزام شد و با این عمل خویش وفاداریش را به امام خمینی (ره) نشان داد.
پس از دو ماه خدمت در جبهه و در کسوت امدادگری، ظهر روز دوشنبه ۱۲ مرداد سال ۶۵ در منطقه عملیاتی جزیره مینو پیکر مطهرش بر اثر اصابت ترکش خمپاره‌های دشمن بعثی به ناحیه سر و کتف، به خون خود غلتید و در تاریخ ۱۵ مرداد همان سال طی مراسم باشکوهی با حضور اندوهبار معلمان و همکلاسی‌هایش تشییع و در گلزار شهدای «علی بن جعفر (ع)» و در جوار دیگر دانش‌آموزان شهید آن ایام به خاک سپرده شد و خون مطهرش، موجی از حماسه، استقامت و جهاد را در بین جوانان همسن خود از جمله شهید «حسین بختیاری» ایجاد کرد.
شهید رضازاده به همراه شهید حسین بختیاری دو همکلاسی شهید والامقام از ده‌ها شهید دبیرستان شهید صدر قم هستند که یکی در یکسال به شهادت رسیدند و نام و خاطرات نیکی از خود در جمع دوستان و همکلاسان و اولیای مدرسه به جای گذاشتند.